Kapat

Nefis mi Nefis: Kanlıca Mantarı Sotesi Tarifi…

Anasayfa
Ana Yemek Nefis mi Nefis: Kanlıca Mantarı Sotesi Tarifi…

Nefis mi Nefis: Kanlıca Mantarı Sotesi Tarifi…

Türkiye’de en çok bilinen yaban mantarı türü olan Kanlıca Mantarı, çam ormanlarından toplanır. Sonbaharda, kış aylarına doğru yoğun yağışlar ardından çıkmaya başlar. Çoğu bölgelerimizde köylüler tarafından toplanıp, tüketilir. Özellikle Kastamonu yöresinde görülür. Avrupa’da ise İspanya’da yoğunlukla tüketilir. Yöresel halk, kış aylarında turşu olarak sofralarında yer verir. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

Porsiyon: 6 kişilik,

Malzemelerimiz:

  • 1 kilo Kanlıca Mantarı,
  • 2 adet kırmızı domates,
  • 2 adet kuru soğan,
  • 1 yemek kaşığı sıvıyağ,
  • 2 adet yeşil sivri biber,
  • 3 diş sarımsak,
  • yeteri kadar karabiber,
  • yeteri kadar tuz,
  • 1 çay bardağı su,

Yapılışı:

1- Mantarları temizleyin ve bol su ile yıkayın. Sonra, küçük küçük doğrayın.

2- Sote yapılacak tencereye, (veya tavaya) sıvı yağını koyun.

3- Önceden doğranan soğanlar ile küçük doğranan biberleri tavada pembeleşene kadar soteleyin.

4- Sonra, içine kabuğu soyulan ve küp şeklinde doğranan domatesleri ilave ederek, sotelemeye devam edin.

5- Temizlenip, hazırlanan mantarları içine ekleyin. İçine su, tuz ile karabiber ve sarımsağı ilave edin ve pişmeye bırakın.

6- Pişince, ocaktan alın ve servisini sıcak olarak yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

Lütfen Dikkat !!!!!

Doğadan amatör kişiler tarafından toplanan mantarlar zehirli olabilir. Bu nedenle, sadece profesyonel kişiler tarafından toplanan veya kültür ortamında yetiştirilen mantarları tüketmeyi tercih etmelisiniz.

Mantar zehri, insanlar için öldürücü özellik gösterir. Bu nedenle doğada bulunan mantarları, internet üzerinde resimlerini gördüğünüz mantarlara benzetip tüketmeniz veya zehirsiz olduğunu düşünmeniz çok ciddi sonuçlara yol açabilir.

yemekciyiz. net sitesindeki bu bilgileri kullanarak “asla mantar toplamayın”. Zehirli ve yenilebilen mantarları birbirinden ayırt etmek bazen çok zor olduğundan, yabani mantarlar sadece işini bilen uzmanlar tarafından toplanmalıdır. Amatörce toplanan mantarların tüketiminden kesinlikle kaçınmalısınız.

İlginizi Çekebilir:  Yapması Kolay, Tadı Olay: Ton Balıklı Makarna

Bu sitedeki bütün fotoğraflar ve açıklamalar, sizleri sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Zehirli ve Yenen Mantarlar Hakkındaki Bazı Yanlış İnanışlar:

a) Zehirli veya yenen mantarlar ayrı ayrı topraklarda yetişir. Halbuki yenilebilir ve zehirli mantarlar yan yana yetişebilir ve çoğu zaman bunları birbirinden ayırt etmek zordur.

b) Mantar zehirli ise koparılınca iç kısmının rengi hemen mavileşir ya da hoş kokulu ve lezzetli olan ve şapkasından bir parça koparıldığında iç kısmının rengi değişmeyen mantarlar tehlikesizdir.

c) Mantar zehirli ise gümüş bir kaşık veya para ile kaynatıldığında veya pişirildiğinde gümüşün rengi kararır.

d) Bir diğer inanış ise zehirli mantarları salyangozların yemediği ve böceklerin yediği mantarların zehirsiz olduğu şeklindedir. Salyangoz veya böceklerin metabolizmaları ile insanların metabolizmalarının birbirinden farklı olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Zehirli bir mantar olan Hypholoma fasciculare türü üzerinde beslenen sümüklü böcekleri görmek mümkündür. 

e) Çayırlarda yetişen mantarlar zehirsizdir. 

f) Ağaçlar üzerinde yetişen mantarlar zehirsizdir.

g) Tuzlu veya sirkeli suda kaynatmak mantarın zehirliliğini ortadan kaldırır.

h) Mantarın yanında veya yakınlarında demir varsa o mantar zehirlidir.

ı)  Mantara zehri yılanlar verir.

i)  Kurutulmuş mantar zehirli değildir. Pişirmek mantarın zehirliliğini ortadan kaldırır.  Zehirli bileşiklerin çoğu ısıya dayanıklıdır ve pişirmekle, kaynatmakla veya kurutmakla mantarın zehirliliği ortadan kalkmaz. Bazı zehirli mantar türlerinin toksinleri sıcaklık uygulamasından etkilenip bozulabilir. Ancak bunu genelleştirmek mümkün değildir.

k) Mantarı yoğurt ile birlikte veya ayran içinde bekletip yemek zehirlenmeyi önler.

l) Zehirli mantarların kokuları ve tatları çok kötüdür. Bu da doğru bir kanı değildir. Çoğu zehirli mantarın tatları ve kokuları güzeldir. 

Kısacası yukarıda belirtilen inanış ve görüşlerin hiçbir bilimsel olarak geçerliliği yoktur ve bunlara güvenerek mantar toplamak ve tüketmek sakıncalı ve tehlikelidir.  

İlginizi Çekebilir:  Gaziantep Mutfağında Loğlaz (Lolaz) Nedir? Nasıl Yapılır?

Mantar yiyen bir kişide zehirlenme belirtilerinin görülmesi halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Zehirlenmeler konusunda 114 numaralı Ulusal Zehir Danışma Merkezi’nden (UZEM) bilgi alınabilir.

Mantar zehirlenme olayları, kişilerin zehirli ve yenen mantarlar konusunda yeterli bilgisinin olmamasından kaynaklanmaktadır.

Zehirlenmelerin tedavi merkezlerinden uzak kırsal kesimlerde meydana gelmesi ve zehirlenmeye sebep olan mantarların teşhis edilmesinde yeterli tıbbi laboratuvar ve uzmanın bulunmaması mantar zehirlenmelerinin ölümle sonuçlanmasına neden olmaktadır.

Ayrıca yenen ve zehirli mantarları birbirinden ayırt etmeye yaradığı iddia edilen bazı yanlış inanışlar da zehirlenmelere ve yüzlerce insanın ölümüne neden olmaktadır.