Kapat

Nefis mi Nefis Kanlıca Mantarı Sotesi….

Anasayfa
Ana Yemek Nefis mi Nefis Kanlıca Mantarı Sotesi….

Nefis mi Nefis Kanlıca Mantarı Sotesi….

Kanlıca Mantarı, çam ormanlarından toplanır. Sonbaharda, kış aylarına doğru yoğun yağışlar ardından çıkmaya başlar. Çoğu bölgelerimizde köylüler tarafından toplanıp, tüketilir. Özellikle Kastamonu yöresinde görülür. Yöresel halk, kış aylarında turşu olarak sofralarında yer verir. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

Porsiyon: 6 kişilik,

Malzemelerimiz:

 • 1 kilo Kanlıca Mantarı,
 • 2 adet kırmızı domates,
 • 2 adet kuru soğan,
 • 1 yemek kaşığı sıvıyağ,
 • 2 adet yeşil sivri biber,
 • 3 diş sarımsak,
 • yeteri kadar karabiber,
 • yeteri kadar tuz,
 • 1 çay bardağı su,

Yapılışı:

1- Mantarları temizleyip, bol su ile yıkayın ve küçük küçük doğrayın.

2- Sote yapılacak tencereye (veya tavaya) sıvı yağında, ince doğranan soğanı ve küçük doğranan biberleri tavada pembeleşene kadar soteleyin.

3- Sonra içine kabuğu soyulan ve küp şeklinde doğranan domatesleri ilave ederek sotelemeye devam edin.

4- Temizlenip, hazırlanan mantarlar ile su, tuz, karabiber ve sarımsağı ilave ederek pişmeye bırakın.

6- Pişince ocaktan alıp, servisinizi sıcak sıcak yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

Lütfen Dikkat !!!!!

🍀 Doğadan amatör kişiler tarafından toplanan mantarlar zehirli olabilir. Bu nedenle, sadece profesyonel kişiler tarafından toplanan veya kültür ortamında yetiştirilen mantarları tüketmeyi tercih etmelisiniz.

🍀 Mantar zehri, insanlar için öldürücü özellik gösterir. Bu nedenle doğada bulunan mantarları, internet üzerinde resimlerini gördüğünüz mantarlara benzetip tüketmeniz veya zehirsiz olduğunu düşünmeniz çok ciddi sonuçlara yol açabilir.

🍀 yemekciyiz. net sitesindeki bu bilgileri kullanarak “asla mantar toplamayın”. Zehirli ve yenilebilen mantarları birbirinden ayırt etmek bazen çok zor olduğundan, yabani mantarlar sadece işini bilen uzmanlar tarafından toplanmalıdır.

🍀 Amatörce toplanan mantarların tüketiminden kesinlikle kaçınmalısınız.

🍀 Bu sitedeki bütün fotoğraflar ve açıklamalar, sizleri sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Zehirli ve Yenen Mantarlar Hakkındaki Bazı Yanlış İnanışlar:

a) Zehirli veya yenen mantarlar ayrı ayrı topraklarda yetişir. Halbuki yenilebilir ve zehirli mantarlar yan yana yetişebilir ve çoğu zaman bunları birbirinden ayırt etmek zordur. (yanlış bilgi)

b) Mantar zehirli ise koparılınca iç kısmının rengi hemen mavileşir ya da hoş kokulu ve lezzetli olan ve şapkasından bir parça koparıldığında iç kısmının rengi değişmeyen mantarlar tehlikesizdir.(yanlış bilgi)

c) Mantar zehirli ise gümüş bir kaşık veya para ile kaynatıldığında veya pişirildiğinde gümüşün rengi kararır.(yanlış bilgi)

d) Bir diğer inanış ise zehirli mantarları salyangozların yemediği ve böceklerin yediği mantarların zehirsiz olduğu şeklindedir. Salyangoz veya böceklerin metabolizmaları ile insanların metabolizmalarının birbirinden farklı olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Zehirli bir mantar olan Hypholoma fasciculare türü üzerinde beslenen sümüklü böcekleri görmek mümkündür. (yanlış bilgi)

e) Çayırlarda yetişen mantarlar zehirsizdir. (yanlış bilgi)

f) Ağaçlar üzerinde yetişen mantarlar zehirsizdir. (yanlış bilgi)

g) Tuzlu veya sirkeli suda kaynatmak mantarın zehirliliğini ortadan kaldırır. (yanlış bilgi)

h) Mantarın yanında veya yakınlarında demir varsa o mantar zehirlidir. (yanlış bilgi)

ı)  Mantara zehri yılanlar verir. (yanlış bilgi)

i)  Kurutulmuş mantar zehirli değildir. Pişirmek mantarın zehirliliğini ortadan kaldırır.  Zehirli bileşiklerin çoğu ısıya dayanıklıdır ve pişirmekle, kaynatmakla veya kurutmakla mantarın zehirliliği ortadan kalkmaz. Bazı zehirli mantar türlerinin toksinleri sıcaklık uygulamasından etkilenip bozulabilir. Ancak bunu genelleştirmek mümkün değildir. (yanlış bilgi)

k) Zehirli mantarların kokuları ve tatları çok kötüdür. Bu da doğru bir kanı değildir. Çoğu zehirli mantarın tatları ve kokuları güzeldir. (yanlış bilgi)

Kısacası yukarıda belirtilen inanış ve görüşlerin hiçbir bilimsel olarak geçerliliği yoktur ve bunlara güvenerek mantar toplamak ve tüketmek sakıncalı ve tehlikelidir.  

Mantar yiyen bir kişide zehirlenme belirtilerinin görülmesi halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Zehirlenmeler konusunda 114 numaralı Ulusal Zehir Danışma Merkezi’nden (UZEM) bilgi alınabilir.

Mantar zehirlenme olayları, kişilerin zehirli ve yenen mantarlar konusunda yeterli bilgisinin olmamasından kaynaklanmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Fırında Antep Fıstıklı Somon....

Zehirlenmelerin tedavi merkezlerinden uzak kırsal kesimlerde meydana gelmesi ve zehirlenmeye sebep olan mantarların teşhis edilmesinde yeterli tıbbi laboratuvar ve uzmanın bulunmaması mantar zehirlenmelerinin ölümle sonuçlanmasına neden olmaktadır.

Ayrıca, yenen ve zehirli mantarları birbirinden ayırt etmeye yaradığı iddia edilen bazı yanlış inanışlar da zehirlenmelere ve yüzlerce insanın ölümüne neden olmaktadır.

Kırmızı Pancarlı Buğday Salatası….

Porsiyon: 3-4 kişilik,

Malzemelerimiz:

 • 1 adet kırmızı pancar,
 • 4 yemek kaşığı zeytinyağı,
 • 1 adet Kapya biber,
 • ½ çay bardağı mısır,
 • ¼ demet dereotu,
 • ¼ demet maydanoz,
 • 1 su bardağı buğday,
 • yeteri kadar yeşil soğan,
 • yeteri kadar sirke,
 • 2 yemek kaşığı keten tohumu,
 • yeteri kadar tuz,
 • 2 su bardağı su,

Yapılışı:

1- Kırmızı pancarı soyup, birkaç parçaya bölün.

2- Tencerenin içerisine 2 bardak su ve pancar dilimlerini koyun ve su kaynamaya başlayınca içerisine buğdayları ekleyin.

3- Ortalama 20 dakika sonra, yumuşayan buğdayları süzerek alın.

4- Kırmızı renk alan buğdayları derin bir salata kasesine alın.

5- Üzerine ince ince dilimlediğiniz Kapya biber, pancar, maydanoz, dereotu, soğan, dereotu, mısır ve tuzu ekleyin.

6- Bir kavanozda sirke ve zeytinyağını çalkalayarak karıştırın ve sonra salatanın üzerine gezdirerek servisinizi yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍