Kapat

Karıncaları Ev Ortamından Nasıl Uzaklaştırabiliriz?

Anasayfa
Blog Karıncaları Ev Ortamından Nasıl Uzaklaştırabiliriz?

Karıncaları Ev Ortamından Nasıl Uzaklaştırabiliriz?

Karıncaları öldürmeden, zehirlemeden, doğal yollarla evimizden uzaklaştırmanın birçok yolu var. Evimize karıncalar geldiyse ve onlardan rahatsız olunuyorsa onları öldürecek, zehirleyecek yöntemler, ilaçlar kullanmak yerine doğal yollarla karıncaları uzaklaştırmanın yollarını bulmalıyız.

1- Öncelikle karıncaları izleyip yollarını, giriş çıkış noktalarını belirlenmeli.

2- Karıncaları evimizden uzak tutma yöntemlerinden biri bariyer kullanmak. Karıncalar, önlerine çıkan bazı maddeleri algıladıklarında yollarını değiştirip, geri dönerler.

Örneğin; tebeşirle çektiğimiz bir çizgiyi karınca aşmayacaktır. Tebeşir dışında bariyer olarak zerdeçal, tarçın, salatalık kabuğu, karbonat, tuz, beyaz sirkeli su, kırmızı ya da karabiber de kullanabilirsiniz.

Karıncaların evinize girdiği noktalara bu bariyerler uygulanabilir. Ya da macun, sakız, formika tutkalı ile karıştırılmış talaş kullanarak karıncaların girdikleri delikleri tıkayabiliriz.

3- Karıncaların koku duyuları çok hassastır ve bazı kokular onları çok rahatsız eder. Bu malzemelerle hazırlayacağımız spreyleri onların kullandıkları yollara sıkarsak, karıncalar uzaklaşır.

Nane yaprağı, lavanta yağı, karanfil, defne yaprağı, sarımsak, limon suyu, kahve telvesi, sirke.

4- Karıncaları evimize çeken mutlaka onların ilgisini çeken kokulardır. Meyve suyu lekeleri, ekmek kırıntıları vb. Yukarıdaki yöntemleri uyguladıktan sonra evinizi, en azından bir süre, daha sık temizlemelisiniz.

Dikkat: Bazı kaynaklarda önerilen bebek pudrası ve mısır unu karıncaları öldürür. Onlara zarar vermemek için bebek pudrası ve mısır unu hiç kullanmayın.👍👍👍

İlginizi Çekebilir:  Şifa Kaynağı Fındık ve Faydaları....