Kapat

Akdeniz İkliminin Lezzeti Tırşik Çorbası Tarifi…

Anasayfa
Çorba Akdeniz İkliminin Lezzeti Tırşik Çorbası Tarifi…

Akdeniz İkliminin Lezzeti Tırşik Çorbası Tarifi…

Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesine has bir lezzet olduğu için “Andırın Doktoru” olarak da bilinen Tırşik Çorbası, kışın sıkça tüketilen ve yapılışı biraz zahmetli çorbadır. Fakat ekşimsi tadı ve damağınızda bırakacağı lezzet zahmete değecek, çok hoşunuza gidecektir. Şifa olması niyetiyle afiyet olsun…

Malzemelerimiz:

  • 1 demet Tırşik otu,
  • 1 su bardağı yarma,
  • 1 yemek kaşığı tereyağ,
  • 1 yemek kaşığı un (otun acısını almak için),
  • 1 adet yumurta (terbiyesi için),
  • 1/2 su bardağı un (terbiyesi için),
  • 2 su bardağı yoğurt (terbiyesi için),
  • yeteri kadar kadar su,

Yapılışı:

1- Bir gece öncesinden yarmayı ıslatın.

1- Tırşik otunu güzelce yıkayın ve ince ince kıyın.

3- Önceden ıslatılan yarma ile Tırşik Otu’ nu bol su ekleyerek tencerede kaynatın.

4- Yarma piştikten sonra, tırşik otunun acısını alması için üzerine un serpin.

5- Yaklaşık 30 dakika sonra unu, bir kaşık yardımıyla alın. Çorbanıza su ekleyip kaynatın.

6- Terbiyeli yoğurt için yumurta, un ve yoğurdu çırpın. Sonra, kaynayan çorbaya azar azar ekleyin ve 5 dakika daha kaynattıktan sonra ocaktan alın.

7- Üzerine zeytinyağı gezdirip servisinizi yapın. Afiyet olsun…

Tırşik otu nedir?

Halk dilinde Andırın otu olarak bilinen tirşik otu Akdeniz iklimini seven bir bitkidir. Çukurova’nın doğusundaki dağlarda yetişen ve “yılan otu” olarak bilinen yabani bitkiden yapılan çorba, ekşimsi tadı ve damakta bıraktığı lezzetiyle yöre insanı tarafından yoğun tüketiliyor. Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş ve özellikle de Kahramanmaraş’ın Andırın yöresinde yetiştirilen tirşik bitkisi ile çorba yapılır. Kış mevsiminde bu yörelerde sıklıkla yapılan tirşik çorbası Gavur dağına özgü bir çorbadır.

Nivik, yılanyastığı, kabargan, yılan otu, ayıkulağı ve yaban pancarı gibi isimleri de bulunan tirşik bitkisinin büyük yapraklı ve küçük yapraklı olmak üzere iki çeşidi vardır.

İlginizi Çekebilir:  Kulak Çorbası

Büyük yapraklı tirşik bitkisi zehirli özelliklere sahiptir. Özellikle çiğ olarak tüketildiğinde öldürücü etkiye sahip olan tirşik, Çukurova bölgesinde en sık kullanılan bitkilerden biridir.

Çorba ve yemeklerde kullanılan tirşik otu doğru tekniklerle pişirildiğinde sağlığa faydaları ile dikkat çekmektedir. Tirşik bitkisi yenilebilmesi için mutlaka haşlanması ya da kurutulması gereken bir bitki çeşididir.