Kanlıca Mantarının Özelliği ve Çorbası

✅ Kanlıca Mantarının Özelliği ve Çorbası

Türkiye’de en çok bilinen yaban mantarı türü olup, çam ormanlarından toplanır. Sonbaharda, kış aylarına doğru yoğun yağışlar ardından çıkmaya başlar. Ülkemizin çoğu bölgelerinde köylüler tarafından toplanıp, tüketilir. Özellikle Kastamonu yöresinde görülür. Yöresel halk kışın topladığı Kanlıca mantarlarını turşu olarak sofralarında yer verir. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🍄🍄🍄

Kanlıca Mantarı

🍄 Kanlıca Mantarı, yenilebilen bir mantar türüdür. Latince adı Lactarius SalmonicolorLactarius Deliciosus ve Lactarius Deterrimus olan üç türü vardır. Ülkemizde, bu üç tür ortak isimle “Kanlıca Mantarı” olarak bilinir.

🍄 Kanlıca mantarı, en beğenilen mantarlardan biridir. Sote, ızgara, kızartma, közleme ve hatta ekmek olarak yenilebilir. Taze kanlıca mantarı, turşusu en yaygın yapılan mantar çeşididir. Yapısı ve lezzeti turşu yapımına uygundur.

🍄 Halk arasında “Çıntar”“Çam Meltisi”, “Melki Mantarı”, “Kızıliçi Mantarı” veya “Tillice Mantarı” diye de bilinir. Kanlıca mantarı, mantar çeşitleri arasında Türkiye’de en çok bilinen yaban mantarıdır.

✅ Kanlıca Mantarının Özellikleri

Kanlıca Mantarı

🍄 Kanlıca mantarının şapkası turuncu renklidir. Şapkası 4-14 cm arası büyüklükte olabilir. Şapka bölümü ıslakken yapışkan bir hal alır. Ancak, genelde kuru bir mantardır. Kök bölümü 3-8 cm uzunluğunda ve 1-2 cm çapındadır. Elinizle dokunduğunuzda, elinize yeşil leke bırakır.

🍄 Avrupa başta olmak üzere Kuzey Amerika kıtasında çok tüketilen bir mantardır. Avrupa’da özellikle İspanya, İtalya, Bulgaristan, Romanya ve Türkiye’de bol bulunur ve sevilerek tüketilir.

🍄 Ekonomik olarak kültür ortamında üretilmesi mümkün değildir. Ancak, ormandan toplanan mantarların semt pazarlarında satılması ile ekonomik bir değer oluşturmuştur.

🍄 Pişirme Önerisi: Pratikçe soteleyebilir veya fırında pişirebilirsiniz.

✅ Lütfen Dikkat!

Doğadan amatör kişiler tarafından toplanan mantarlar zehirli olabilir. Bu nedenle, sadece profesyonel kişiler tarafından toplanan veya kültür ortamında yetiştirilen mantarları tüketmelisiniz.

🍄 Mantar zehri, insanlar için öldürücü özellik gösterir. Bu nedenle doğada bulunan mantarları, internet üzerinde resimlerini gördüğünüz mantarlara benzetip tüketmeniz veya zehirsiz olduğunu düşünmeniz çok ciddi sonuçlara yol açabilir.

İlginizi Çekebilir:  Hangi Balık İçin Hangi Tuz Kullanılmalı

🍄 Zehirli ve yenilebilen mantarları birbirinden ayırt etmek bazen çok zor olduğundan, yabani mantarlar sadece işini bilen uzmanlar tarafından toplanmalıdır. Amatörce toplanan mantarların tüketiminden kaçınmalısınız.

🍄 Bu sitedeki bütün fotoğraflar ve açıklamalar, sizleri sadece bilgilendirme amaçlıdır.

✅ Kanlıca Mantarı Çorbası Tarifi

Porsiyon: 6-8 kişilik,

Malzemelerimiz:

Çorba için:

 • ½ kilo kanlıca mantarı (kabaca doğranmış),
 • 2 yemek kaşığı un,
 • 1 paket tam yağlı krema,
 • 2 yemek kaşığı tereyağı,
 • 2 diş sarımsak,
 • 2-3 dal taze dağ kekiği,
 • yeteri kadar karabiber,
 • yeteri kadar tuz,
 • 4 su bardağı su (veya süt),

Garnitürü için:

 • 8 adet kanlıca mantarı (kabaca doğranmış),
 • 1 yemek kaşığı tereyağı,
 • ½ adet limon suyu (taze sıkılmış),
 • ½ bağ maydanoz,

Yapılışı:

1- Çorbası için, kanlıca mantarlarını kabaca doğrayın.

2- Tencerede tereyağında, doğranan mantarları soteleyin.

3- Üzerine ince kıyılan sarımsak ve dağ kekiği ekleyip, kokularını alana kadar karıştırın.

4- Sonra elenmiş un ilave ederek kavurmaya devam edin. Su (veya sütü) ekleyip, kaynama noktasına gelene kadar karıştırın. Ocağın altını kısıp, 10-12 dakika daha pişirin.

5- Üzerine krema, tuz ve karabiber ekleyip, 1-2 dakika daha karıştırın ve sonra bir taşım daha kaynatıp ocaktan alın.

6- Garnitürü için, tavada zeytinyağında kabaca doğranan kanlıca mantarlarını 2-3 dakika soteleyin.

7- Üzerine, ince kıyılmış maydanozları serpiştirin. Limon suyunu gezdirerek dökün ve 1 dakika daha soteleyerek ocaktan alın.

8- Hazırlanan garnitürü çorbanın üzerine dökerek, servisinizi sıcak olarak yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🥣🥣🥣

✅ Mantar Zehirlenmesi

Mantar yiyen bir kişide zehirlenme belirtilerinin görülmesi halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Zehirlenmeler konusunda 114 numaralı Ulusal Zehir Danışma Merkezi’nden (UZEM) bilgi alınabilir.

🍄 Mantar zehirlenme olayları, kişilerin zehirli ve yenen mantarlar konusunda yeterli bilgisinin olmamasından kaynaklanmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Televizyon Kullanımında Elektrik Tasarrufu

🍄 Zehirlenmelerin tedavi merkezlerinden uzak kırsal kesimlerde meydana gelmesi ve zehirlenmeye sebep olan mantarların teşhis edilmesinde yeterli tıbbi laboratuvar ve uzmanın bulunmaması mantar zehirlenmelerinin ölümle sonuçlanmasına neden olmaktadır.

🍄 Ayrıca yenen ve zehirli mantarları birbirinden ayırt etmeye yaradığı iddia edilen bazı yanlış inanışlar da zehirlenmelere ve yüzlerce insanın ölümüne neden olmaktadır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı aof-3.png

Yazar

Yeni tarifler denemeyi seven, dünya mutfağına ilgi duyan bir galaktik dünya insanı. Patates diyarının efendisi...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Koleksiyona Ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol