Kapat

Kanlıca Mantarının Özelliği ve Çorbası….

Anasayfa
Çorba Kanlıca Mantarının Özelliği ve Çorbası….

Kanlıca Mantarının Özelliği ve Çorbası….

Türkiye’de en çok bilinen yaban mantarı türü olup, çam ormanlarından toplanır. Sonbaharda, kış aylarına doğru yoğun yağışlar ardından çıkmaya başlar. Ülkemizin çoğu bölgelerinde köylüler tarafından toplanıp, tüketilir. Özellikle Kastamonu yöresinde görülür. Yöresel halk kışın topladığı Kanlıca mantarlarını turşu olarak sofralarında yer verir. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

Kanlıca Mantarı, yenilebilen bir mantar türüdür. Latince adı Lactarius SalmonicolorLactarius Deliciosus ve Lactarius Deterrimus olan üç türü vardır. Ülkemizde, bu üç tür ortak isimle “Kanlıca Mantarı” olarak bilinir.

Kanlıca mantarı, en beğenilen mantarlardan biridir. Sote, ızgara, kızartma, közleme ve hatta ekmek olarak yenilebilir.

Taze kanlıca mantarı, turşusu en yaygın yapılan mantar çeşididir. Yapısı ve lezzeti turşu yapımına uygundur.

Halk arasında “Çıntar”“Çam Meltisi”, “Melki Mantarı”, “Kızıliçi Mantarı” veya “Tillice Mantarı” diye de bilinir. Kanlıca mantarı, mantar çeşitleri arasında Türkiye’de en çok bilinen yaban mantarıdır.

Kanlıca Mantarının Özellikleri Nelerdir?

Kanlıca mantarının şapkası turuncu renklidir. Şapkası 4-14 cm arası büyüklükte olabilir. Şapka bölümü ıslakken yapışkan bir hal alır. Ancak, genelde kuru bir mantardır.

Kök bölümü 3-8 cm uzunluğunda ve 1-2 cm çapındadır. Elinizle dokunduğunuzda, elinize yeşil leke bırakır.

Avrupa başta olmak üzere Kuzey Amerika kıtasında çok tüketilen bir mantardır. Avrupa’da özellikle İspanya, İtalya, Bulgaristan, Romanya ve Türkiye’de bol bulunur ve sevilerek tüketilir.

Ekonomik olarak kültür ortamında üretilmesi mümkün değildir. Ancak, ormandan toplanan mantarların semt pazarlarında satılması ile ekonomik bir değer oluşturmuştur.

Pişirme Önerisi: Pratikçe soteleyebilir veya fırında pişirebilirsiniz.

Lütfen Dikkat!!!!!

Doğadan amatör kişiler tarafından toplanan mantarlar zehirli olabilir. Bu nedenle, sadece profesyonel kişiler tarafından toplanan veya kültür ortamında yetiştirilen mantarları tüketmelisiniz.

İlginizi Çekebilir:  Etsiz Asla: Kıymalı Erzincan Çorbası...

Mantar zehri, insanlar için öldürücü özellik gösterir. Bu nedenle doğada bulunan mantarları, internet üzerinde resimlerini gördüğünüz mantarlara benzetip tüketmeniz veya zehirsiz olduğunu düşünmeniz çok ciddi sonuçlara yol açabilir.

yemekciyiz. net sitesindeki bu bilgileri kullanarak “asla mantar toplamayın”. Zehirli ve yenilebilen mantarları birbirinden ayırt etmek bazen çok zor olduğundan, yabani mantarlar sadece işini bilen uzmanlar tarafından toplanmalıdır. Amatörce toplanan mantarların tüketiminden kaçınmalısınız.

Bu sitedeki bütün fotoğraflar ve açıklamalar, sizleri sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Kanlıca Mantarı Çorbası Tarifi…..

Malzemelerimiz:

Çorba için:

 • ½ kilo kanlıca mantarı (kabaca doğranmış),
 • 2 yemek kaşığı un,
 • 1 paket tam yağlı krema,
 • 2 yemek kaşığı tereyağı,
 • 2 diş sarımsak,
 • 2-3 dal taze dağ kekiği,
 • yeteri kadar karabiber,
 • yeteri kadar tuz,
 • 4 su bardağı su (veya süt),

Garnitürü için:

 • 8 adet kanlıca mantarı (kabaca doğranmış),
 • 1 yemek kaşığı tereyağ,
 • ½ adet limon suyu (taze sıkılmış),
 • ½ bağ maydanoz,

Yapılışı:

1- Çorba için; kanlıca mantarlarını kabaca doğrayın.

2- Tencereye tereyağını alın ve eritin. Doğranan mantarları tencereye atın ve karıştırın.

3- İnce kıyılmış sarımsakları, sonra dağ kekiğini ekleyin ve kokularını alana kadar karıştırın.

4- Elenmiş unu ilave ederek kavurmaya devam edin. Su (veya sütü) ekleyip kaynama noktasına gelene kadar karıştırın. Ocağın altını kısın ve 10-12 dakika daha pişirin.

5- Üzerine krema, tuz ile karabiberi ekleyip, 1-2 dakika daha karıştırın ve bir taşım kaynattıktan sonra ocaktan alın.

6- Garnitürü için; tavaya zeytinyağını dökün ve ısıtın. Kabaca doğranmış kanlıca mantarlarını atın ve 2-3 dakika soteleyin.

7- Üzerine, ince kıyılmış maydanozları serpiştirin. Limon suyunu gezdirerek dökün ve 1 dakika daha soteleyerek ocağın üzerinden alın.

8- Hazırlanan garnitürü çorbanın üzerine dökerek, servisinizi sıcak olarak yapın.

İlginizi Çekebilir:  Kayseri Mantılı Börek Aşı....

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

Zehirli ve Yenen Mantarlar Hakkındaki Bazı Yanlış İnanışlar:

a) Zehirli veya yenen mantarlar ayrı ayrı topraklarda yetişir. Halbuki yenilebilir ve zehirli mantarlar yan yana yetişebilir ve çoğu zaman bunları birbirinden ayırt etmek zordur.

b) Mantar zehirli ise koparılınca iç kısmının rengi hemen mavileşir ya da hoş kokulu ve lezzetli olan ve şapkasından bir parça koparıldığında iç kısmının rengi değişmeyen mantarlar tehlikesizdir.

c) Mantar zehirli ise gümüş bir kaşık veya para ile kaynatıldığında veya pişirildiğinde gümüşün rengi kararır.

d) Bir diğer inanış ise zehirli mantarları salyangozların yemediği ve böceklerin yediği mantarların zehirsiz olduğu şeklindedir. Salyangoz veya böceklerin metabolizmaları ile insanların metabolizmalarının birbirinden farklı olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Zehirli bir mantar olan Hypholoma fasciculare türü üzerinde beslenen sümüklü böcekleri görmek mümkündür. 

e) Çayırlarda yetişen mantarlar zehirsizdir. 

f) Ağaçlar üzerinde yetişen mantarlar zehirsizdir.

g) Tuzlu veya sirkeli suda kaynatmak mantarın zehirliliğini ortadan kaldırır.

h) Mantarın yanında veya yakınlarında demir varsa o mantar zehirlidir.

ı)  Mantara zehri yılanlar verir.

i)  Kurutulmuş mantar zehirli değildir. Pişirmek mantarın zehirliliğini ortadan kaldırır.  Zehirli bileşiklerin çoğu ısıya dayanıklıdır ve pişirmekle, kaynatmakla veya kurutmakla mantarın zehirliliği ortadan kalkmaz. Bazı zehirli mantar türlerinin toksinleri sıcaklık uygulamasından etkilenip bozulabilir. Ancak bunu genelleştirmek mümkün değildir.

k) Mantarı yoğurt ile birlikte veya ayran içinde bekletip yemek zehirlenmeyi önler.

l) Zehirli mantarların kokuları ve tatları çok kötüdür. Bu da doğru bir kanı değildir. Çoğu zehirli mantarın tatları ve kokuları güzeldir. 

Kısacası yukarıda belirtilen inanış ve görüşlerin hiçbir bilimsel olarak geçerliliği yoktur ve bunlara güvenerek mantar toplamak ve tüketmek sakıncalı ve tehlikelidir.  

İlginizi Çekebilir:  Sütlü Kaşar Peynirli Çorba....

Mantar yiyen bir kişide zehirlenme belirtilerinin görülmesi halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Zehirlenmeler konusunda 114 numaralı Ulusal Zehir Danışma Merkezi’nden (UZEM) bilgi alınabilir.

Mantar zehirlenme olayları, kişilerin zehirli ve yenen mantarlar konusunda yeterli bilgisinin olmamasından kaynaklanmaktadır.

Zehirlenmelerin tedavi merkezlerinden uzak kırsal kesimlerde meydana gelmesi ve zehirlenmeye sebep olan mantarların teşhis edilmesinde yeterli tıbbi laboratuvar ve uzmanın bulunmaması mantar zehirlenmelerinin ölümle sonuçlanmasına neden olmaktadır.

Ayrıca yenen ve zehirli mantarları birbirinden ayırt etmeye yaradığı iddia edilen bazı yanlış inanışlar da zehirlenmelere ve yüzlerce insanın ölümüne neden olmaktadır.