Kapat

Kelle Paça Çorbası Tarifi ve Faydaları

Anasayfa
Çorba Kelle Paça Çorbası Tarifi ve Faydaları

1- Kelle-paça, özellikle küçükbaş hayvanların baş ve ayak kısımlarının bir takım işlemlerden geçmesiyle elde edilen çorbadır.

2- Paça çorbasının içerisinde bulunan protein, kolesterol ve kollajen maddeleri, kelle-paça çorbasını zengin bir besin haline getirir.

3- Kemikler için çok besleyici bir besin kaynağı olan kelle-paça, şimdilerde kasaplarda temizlenmiş olarak bulunuyor.

4- Aslında kelle-paça çorbası, bir hayli ön hazırlık isteyen zahmetli bir yemektir. İlk olarak, baş ve ayakların üzerindeki tüyler ateşte tütsülenir, gözle görünmeyen ince tüyler için de yassı ve uzun bir demir iyice ısıtılarak baş ve ayakların üzerinde gezdirilir.

5- Daha sonra, bıçakla kazınarak bol suda pek çok kez yıkanarak pişirilmeye hazırlanır.

6- Sadece paçadan veya sadece kelleden de çorba hazırlanabilir.

Çorbanın Faydaları:

1- Yağ oranı ve kalorisi oldukça yüksek bir besindir.

2- Kolesterol bakımından da yüksek besin değeri olan paça çorbası özellikle çocuklara gelişim dönemlerinde içirilmesi tavsiye edilmekte.

3- Kollajen maddesi ise yalnızca kemik suyunda, paçada ve tavuğun suyunda bulunan bir maddedir. Bu sebeple, kanser hastaları için paça tavsiye edilen bir besindir.

4- Kilo almak isteyen kişilere tavsiye edilir. İçindeki yüksek kalori ve besin değerleri nedeniyle vücudun ihtiyacı olan besinleri de alarak, kilo alımını gerçekleştirir. Kilo almak isteyen kişilerin, günde 2 kase kelle-paça çorbası içmesi tavsiye edilir.

5- Soğuk algınlığına karşı faydalı bir çorbadır. Kısa sürede soğuk algınlığını vücuttan atar. Kelle-paça çorbası, “omega-3” bakımından da zengindir.

Çorbanın Zararları:

1- Kelle paça çorbası, kalori miktarı fazla olan bir besindir. Bu sebeple, kilo problemi olan kişilerin paça çorbasını çok sık tüketmemeli.

2- Ayrıca, kelle paça çorbası kolesterol bakımından da zengindir. Kolesterolü fazla olanlar için önerilmez.

İlginizi Çekebilir:  Balkabağı Çorbası

3- Aşırı tüketildiğinde, kelle paça çorbası kalpte yağlanma meydana getirebilir.

Kelle Paça Çorbası Nasıl Yapılır?

Malzemelerimiz:

  • 1 adet kuzu kellesi,
  • 6 adet kuzu paçası,
  • 1 yemek kaşığı tereyağ,
  • 4 diş sarımsak,
  • 1 çay bardağı sirke (veya limon),
  • yeteri kadar tuz,

Yapılışı:

1- Kelleyi temizleyin. Ateş üstünde, çevire çevire tüylerini tütsüleyin. Tüyler yanınca, bıçakla üzerindeki deriyi kazıyın. Hiç tüy kalmayacak şekilde hazırlayın. Burun kısmını, mutfak tezgahına vurarak içini temizleyin ve güzelce yıkayın. Bol suda, pek çok kez yıkayarak hazırlayın.

2- Paçaların, tırnak aralarını ve topuk yumrularını bıçakla alın. Ateş üstünde, tüylerini tütsüleyin.

3- İyice yıkanan kelle ile paçayı, kalın tabanlı derin bir tencereye koyun. Üzerine, 15 bardak su ekleyerek kuvvetli (harlı) ateşte bir taşım kaynatın.

4- Kaynadıktan sonra, bir kaşıkla üzerinde biriken köpüğünü (kef) alıp atın.

5- Etler, kemiklerinden ayrılacak hale gelinceye kadar, yaklaşık 3 saat pişirin. Bu arada suyu eksilirse, sıcak su ilavesini yapın. Pişince, içine tereyağ ilave ederek ocağı kapatın.

6- Sarımsağı, biraz tuz ilavesiyle irice dövün. Sirke (veya limon) ile birlikte bir kasede karıştırın.

7- Kelle ve paçayı kemiklerinden ayırın. Tabaklara suyuyla beraber koyun. Sarımsaklı sirke (veya limon) karışımından, 1 çorba kaşığı  içine ilave ederek sıcak sıcak servisinizi yapın. Afiyet olsun…