Kapat

Kış Aylarının Sıcak Tarhana Çorbası…

Anasayfa
Çorba Kış Aylarının Sıcak Tarhana Çorbası…

Kış Aylarının Sıcak Tarhana Çorbası…

Porsiyon: 4-6 kişilik,

Malzemelerimiz:

 • 5 çorba kaşığı un tarhanası,
 • 1 çorba kaşığı domates salçası,
 • ½ çorba kaşığı biber salçası,
 • ½ tatlı kaşığı toz isot,
 • 1 tatlı kaşığı kuru nane,
 • yeteri kadar kaya tuzu,
 • 6 su bardağı su,

Yapılışı:

1- Tencereye, tarhanayı koyun ve biraz çözülmesi için suda (1 su bardağı) 15-20 dakika kadar bekletin.

2- Sonra, kalan 5 bardak suyu ve diğer tüm malzemeleri tencereye ilave edin.

3- Orta ateşte, kaynayana kadar karıştırın ve kaynadıktan sonra 1-2 dakika karıştırmadan ocakta bekletin.

4- Ocağı kapatın ve tuzunu atıp, 20-25 dakika kadar dinlenmeye bırakın. Servisinizi sıcak olarak yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle…Afiyet olsun…😋😋😋

Tarhana Nasıl Yapılıyor?

Malzemelerimiz: 

 • 8 kilo un,
 • 2 kilo yoğurt,
 • 500 gram domates salçası,
 • 10 kilo tarhanalık kırmızı biber,
 • 2 kilo domates,
 • 2 kilo kuru soğan,
 • 20 gram ekmek mayası,
 • ½ su bardağı tuz,

Yapılışı:

1- Kırmızı biberleri yıkayın, saplarını kesin ve çekirdekleri çıkartın. Sonra parçalara bölerek tencereye koyun. Üzerine, 3 bardak su ekleyin ve ocakta kaynamaya bırakın.

2- Domatesin kabukları soyun ve soyulan domatesleri kuşbaşı olarak doğrayın. Sonra, domatesleri ocakta kaynamakta olan kırmızı biberlerin üstüne ilave edin.

3- Domates ve kırmızı biber karışımı kaynamaya devam ederken, ara ara karıştırın. Karışım pişince, ocağı kapatın ve soğumaya bırakın.

4- Biber ile domatesler soğuyunca, bakır kevgirden büyük bir kabın içerisine avucunuzla ovalayarak geçirin. Kalan posaları çöpe atın.

5- Diğer tarafta, kuru soğanı piyazlık olarak doğrayın. Üzerine, kırmızı biber-domates karışımından bir kepçe su alıp içine katın ve büyük bir tavada ocağa pişmek için koyun.

6- Kuru soğanları yumuşayıp, tatlanıncaya kadar pişirin ve soğumaya bırakın.

7- Buğday ununu elekten geçirerek, büyük bir leğene koyun. Ortasını, havuz yapılarak açın. Kırmızı biber ile domates karışımını, buğday ununun ortasına boşaltın.

İlginizi Çekebilir:  Kölük Aşı

8- Sırasıyla havuzun ortasına; kuru soğan, yoğurt, yaş ekmek mayası, salça ve tuz ilave edin. Katı malzemeler ezilerek, ortasından kenarlara doğru olacak şekilde karıştırın. Tarhana hamuru, fermantasyon işlemi için hazırdır.

9- Tarhana hamurunun üzerine, temiz bir bez örtün ve 12 saat kadar dinlenmeye bırakın. Tarhana hamurunu günde 3-4 defa yoğurun. 10-12 gün boyunca yoğurma işlemine devam edin.

10- Daha sonra, tarhana hamurundan ceviz büyüklüğünde bezeler kopartın ve temiz bir çarşafın üzerine sererek kurumaya bırakın.

11- Ertesi gün; topak halinde kuruyan tarhanayı, avuç içiyle kevgirden geçirerek toz haline getirin ve tekrar kurumaya bırakın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle…Afiyet olsun…😋😋😋

Baharatları Nasıl Saklamalıyız? Baharatlar Bozulur mu?

Kısaca söylemek gerekirse, baharatlar da mutfağımızdaki diğer tüm yiyecek ve besin maddeleri gibi bozulurlar.

Çoğumuzun aklına zaman zaman baharatlar bozulur mu sorusu gelir. Özellikle, sadece bazı tariflerde kullandığımız, her zaman kullanmadığımız ve baharatlığımızda uzun süre kalan, uzun süre gözümüzden kaçan baharat kavanozları zaman zaman kafamızda soru işaretleri doğurur.

Baharatların bozulduğu nasıl anlaşılır?

1- Baharatların bozulması genellikle tadı ve kokusunun gitmesi şeklinde olur.

2- Baharat kullanmanın temel amacı yemeklere lezzet ve koku katmak olduğundan, bu seviyeye gelmiş baharatın kullanım tarihinin geçtiğini kabul etmek daha doğru olacaktır.

3- Baharatların, koku ve tatlarını kaybettikleri noktada, sağlıklı bileşenlerini de kaybetmiş oldukları hiç şüphesizdir.

4- Baharatların topaklanması durumu ve renginin değişmesi bozulup bozulmadıklarını anlamanın bir diğer yoludur.

Baharatlar ne kadar süre dayanır?

1- Baharatların ideal kullanım süresi 1 yıldır.

2- Bununla birlikte düzgün saklama koşullarında bu süre 2 yıla kadar çıkarılabilir.

3- Baharatların dayanma sürelerini hesaplamak ve takip edebilmek için ilk aldığınızda üzerine aldığımız tarihi not ediniz.

İlginizi Çekebilir:  Tavuk Suyuna Mercimek Çorbası

4- Toz biber, pul biber, köri, dolma baharı, kimyon gibi sıcaklıktan çok hızlı etkilenebilen baharatlar olup, bunları buzdolabında saklamayı tercih edin.

5- Böylece saklama sürelerini uzatmış oluruz. Bunun için ağzı sıkıca kapanan kavanozları kullanın.

6- Tüm bunlarla birlikte, baharatları uzun süre kullanmanın en doğrusu baharatları taze olarak satın almaktır.

7- Güvenilir bir satıcı baharatların dayanma sürelerini bilir, alım ve satım miktarlarını ona göre ayarlar, saklama ve satış koşullarını en uygun şekilde sağlar.

8- Baharatları doğru saklamanın kuralı, hem evde son tüketici için hem de satış ve sergileme esnasında, nemsiz, kuru ve ışık almayacak şekilde tutmaktır.

9- Bu nedenle açıkta satılan, güneş ışığına ve sürekli havaya maruz kalan baharatlar satın alınmamalı. Çünkü bu şekildeki ürünlerin, daha mutfağınıza ulaşmadan bayatlamaya başlamış olmaları kuvvetle muhtemeldir.

Baharatlar nasıl saklanır?

1- Evde baharatları saklamak için de, kalorifer ve sıcak su borusu gibi ısı değişimlerinin olabildiği noktalardan uzak, sürekli açılıp kapanmayan, içine ışık almayan bir dolabı tercih edilmeli.

2- Kullanım kolaylığı sağladığı için baharatları ocağın çevresinde koymak genellikle çok sık rastlanan bir tercihtir. Ancak ısı değişiminden kaçınmak gerektiği için, bu yöntem doğru değildir.

3- Kullanımının sık olan, sürekli pişirilen yemeklerde kullanılan ve baharat kavanozlarının bir iki haftada bir boşalıp yeniden doldurulan baharatlar için kısmen kabul edilebilir.

4- Ağzı tam kapanmayan plastik poşetler yerine, ağzı sıkı sıkı kapanan ve hava almayan cam kavanozları seçmek, baharatların dayanma süresini artıracaktır.

5- Eğer baharatlar tezgah üzerinde tutulacaksa, cam kavanozlar yerine içine ışık almayan, kapalı porselen kapları kullanmamız daha doğru olacaktır.

6- Baharatları kullanırken de, direkt kavanozdan tencereye boşaltmamak önemlidir. Çünkü bu durumda, baharatlar tencereden gelen buharı içine çekerek, nemlenme nedeniyle bozulması daha çabuk olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Olmaz Demeyin: Bol Limonlu Tavuk Çorbası

7- Son olarak, baharatları toz şeklinde değil, tane şeklinde almayı deneyin. Kullanmak istediğimizde zaman kendiniz öğütün. Örneğin, karabiberi tane halinde alabiliriz. Zencefil, zerdeçal, tarçın gibi baharatları, kök veya kabuk şeklinde alıp, küçük bir rende ile rendeleyerek kullanabiliriz.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…👍👍👍