Maraş Mutfağının Tarhanası

✅ Maraş Mutfağının Tarhanası

Hem lezzeti, hem de yoğun besleyiciliği ile soğuk kış günleri için sofranızın favorisi olacak bu lezzetle tanışmaya ne dersiniz? Eşsiz bir aromaya ve lezzete sahip olan bu ürün, insan sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 😄😄😄

🌱 Tarhana, bugün birçok farklı şekilde tüketilen bir gıdadır. Kimi zaman çorbası yapılarak yenilir, kimi zamanda firik ve cips olarak tüketilir.

🌱 Tarhana, buğday ve yoğurt karışımından elde edilen bir gıdadır. Fakat bu ürün, çorbası yapılan toz tarhana ile karıştırılmamalıdır. Toz olan tarhana, sadece çorba şeklinde tüketilirken, Maraş Tarhanası ise direkt tüketilebildiği gibi, çorba şeklinde de tüketilebilir.

✅ Maraş Tarhanası Nasıl Yapılır?

🌱 Hem lezzeti hem de yoğun besleyiciliği ile soğuk kış günleri için sofranızın favorisi olacak bu lezzetle tanışmaya ne dersiniz?

🌱 Maraş tarhanasının en önemli malzemeleri yoğurt ve buğday yarmasıdır (dövme).

🌱 Maraş tarhanasında, Buğday direkt yarma (dövme) olarak kullanılmaktadır. Buğday yarmasının (dövme) çoğunlukla dane bileşeni olan kepek kısmını barındırması, besinsel (zengin vitamin ve mineral içeriği) ve metabolizmal fonksiyonları olarak zengindir.

🌱 Maraş tarhanasının yapım şekli ayrıcalıklıdır ve ürüne özgündür. Maraş tarhanası dışındaki farklı yörelerimizdeki tarhanaların yapımındaki pişirme aşamasında yoğurt da bulunmaktadır.

🌱 Maraş Tarhanasının yapımında yoğurt direkt pişirme aşamasına girmez. Önce buğday dövmesi su ile pişirilir, daha sonra kekik, çörek otu (isteğe bağlı) ve yoğurt bu pişmiş dövme (yarma) karıştırılarak yapılır.

🌱 Yoğurdun pişirilmemesi ve baharat olarak içine yalnızca kekik ve çörek otu atılması (isteğe bağlı), Maraş tarhanasının diğer tarhana türlerinden ayıran en önemli özelliğidir.

🌱 Yoğurdun pişirilmeden işleme alınmasından dolayı bünyesinde bulunan  probiyotik yoğurt kültürleri zarar görmemekte, yarmadan (dövme) gelen prebiyotik doğal katkıları ile birlikte Maraş tarhanası sağlık, beslenme ve metabolik aktivite bakımından fonksiyonel özellik göstermektedir.

İlginizi Çekebilir:  Kesme Hamurlu Mercimek Çorbası

🌱 Yarma bünyesinden gelen besinsel lifler sindirimi kolaylaştırmakta, beslenme uzmanlarınca alımı önerilen günlük miktarın önemli bir kısmını karşılamaktadır.

🌱 Maraş tarhanasının üretim şeklinde, yöredeki sazlık çubuklarla dokunmuş hasır, sergi türü çığ adı verilen sergilere serilerek kurutulma işlemine tabi tutulması da ayrı bir özellik katmaktadır.

🌱 Maraş tarhanası, beslenmemizde önem arz eden bir kısım mineral ile suda ve yağda çözünür vitaminleri de içermektedir.

🌱 Yoğurttan ve buğday türevlerinden gelen fermentatif mayalar aromatik profili doğal olarak zenginleştirmektedir.

🌱 Ayrıca, Maraş tarhanası beslenme açısından büyük önem arz eden bitkisel ve hayvansal proteinlerin buluştuğu ideal bir protein karışımıdır. Ürünün 100 gramı, yaklaşık 370 kalori içermektedir.

✅ Maraş tarhanası nasıl tüketilir?

* Tarhana kurumadan, yarı kurumuş (firik) halinde,

* Kurumuş halde ve çerez gibi yenerek,

* Çorba olarak,

* Sıcak haldeki et veya kelle suyuna ıslanarak,

* Yağda kızartılarak,

* Islanmış tarhana yağda soğanla kavrularak,

* Sıcak sac üzerinde gevretilerek.

✅ Maraş Tarhanası Çorbası

Tarhana, kurutulduktan sonra diğer yörelerde olduğu gibi çorba olarak da tüketilebilir. Maraş mutfağında, kış aylarında ve iftar, bayram gibi sofralarda da vazgeçilmez bir yere sahiptir. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 😄😄😄

*** Bir Tutam Faydalı Bilgi ***

🌱 Maraş tarhana çorbası, orijinal tarife uygun bir şekilde yapılması için mutlaka Maraş usulü tarhana kullanılmalıdır. Aksi halde, kıvamı ve lezzeti aynı olmayacaktır. 

Yapılışı:

1- Tencerede tarhanaya, soğuk su ekleyin ve kapağını kapatıp, tarhanayı 30 dakika dinlendirin. Ocağı açıp, tarhanayı kaynamaya bırakın.

2- Tarhana kaynamaya başlamak üzere iken, Blender ile karıştırarak çorbanın iyice erimesini sağlayın.

3- Çırptıktan sonra, koyulaşıncaya kadar pişirmeye devam edin.

4- Tereyağını tavada eritip, içine nane ekleyin. Nane yanmaya başladıktan sonra ocağı kapatın.

İlginizi Çekebilir:  Soğuk Havaların Sıcak Çorbası Sarımsaklı Tarhana

5- Yoğurdu kasede güzelce çırpın ve içine 1-2 kepçe tarhana çorbasından ekleyin. Tekrar çırpın ve yoğurdu yavaş yavaş çorbaya ilave edin.

6- Üzerine tereyağı ve naneli sosu gezdirip, sıcak sıcak servisinizi yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 😄😄😄

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok