Kapat

Tarhana Yapımı

Anasayfa
Çorba Tarhana Yapımı

Malzemelerimiz: 

  • 8 kilo un,
  • 2 kilo yoğurt,
  • 500 gram domates salçası,
  • 10 kilo tarhanalık kırmızı biber,
  • 2 kilo domates,
  • 2 kilo kuru soğan,
  • 20 gram ekmek mayası,
  • 1/2 su bardağı tuz,

Yapılışı:

1- Kırmızı biberleri yıkayın, saplarını kesin ve çekirdekleri çıkartın. Sonra parçalara bölerek tencereye koyun. Üzerine, 3 bardak su ekleyin ve ocakta kaynamaya bırakın.

2- Domatesin kabukları soyun ve soyulan domatesleri kuşbaşı olarak doğrayın. Sonra, domatesleri ocakta kaynamakta olan kırmızı biberlerin üstüne ilave edin.

3- Domates ve kırmızı biber karışımı kaynamaya devam ederken, ara ara karıştırın. Karışım pişince, ocağı kapatın ve soğumaya bırakın.

4- Biber ile domatesler soğuyunca, bakır kevgirden büyük bir kabın içerisine avucunuzla ovalayarak geçirin. Kalan posaları çöpe atın.

5- Diğer tarafta, kuru soğanı piyazlık olarak doğrayın. Üzerine, kırmızı biber-domates karışımından bir kepçe su alıp içine katın ve büyük bir tavada ocağa pişmek için koyun.

6- Kuru soğanları yumuşayıp, tatlanıncaya kadar pişirin ve soğumaya bırakın.

7- Buğday ununu elekten geçirerek, büyük bir leğene koyun. Ortasını, havuz yapılarak açın. Kırmızı biber ile domates karışımını, buğday ununun ortasına boşaltın.

8- Sırasıyla havuzun ortasına; kuru soğan, yoğurt, yaş ekmek mayası, salça ve tuz ilave edin. Katı malzemeler ezilerek, ortasından kenarlara doğru olacak şekilde karıştırın. Tarhana hamuru, fermantasyon işlemi için hazırdır.

9- Tarhana hamurunun üzerine, temiz bir bez örtün ve 12 saat kadar dinlenmeye bırakın. Tarhana hamurunu günde 3-4 defa yoğurun. 10-12 gün boyunca yoğurma işlemine devam edin.

10- Daha sonra, tarhana hamurundan ceviz büyüklüğünde bezeler kopartın ve temiz bir çarşafın üzerine sererek kurumaya bırakın.

11- Ertesi gün; topak halinde kuruyan tarhanayı, avuç içiyle kevgirden geçirerek toz haline getirin ve tekrar kurumaya bırakın.

İlginizi Çekebilir:  Prebiyotik Besin Nedir? Faydaları Nelerdir?

12- Kuruyunca, bez torbalarda kışın tüketilmek üzere saklayın. Afiyet olsun…