Kapat

Beğeneceğiniz Farklı Bir Tat: Özbek Yemeği Narın

Anasayfa
Akşama Ne Pişirsem Beğeneceğiniz Farklı Bir Tat: Özbek Yemeği Narın

Özbek mutfağında yemek pişirilmeden önce kuru soğan, havuç, kemikler ayrı ayrı pişirilir ya da kaynatılır. Kızartmalarda bitkisel sıvıyağ kullanılmaktadır. Sıcak geçen yaz aylarında bile hayvansal yağlar tercih edilmektedir.

Et genelde kemikli pişirilir. Kemik suyunda şifa olduğuna inanılır. Buhara yöresinde eti yağda kızartıp, soğanla servis yapmak geleneksel hale gelmiştir.

Özbek mutfağında et ve sütün türevleriyle, etin sebze ile karışımından meydana gelen zenginlik ve hayvansal yağların sıkça kullanılması geçmişteki “Bozkır yaşam tarzı beslenme” biçiminin göstergesi olarak kabul edilir.

Malzemelerimiz:

– 1 kilo un,
– 500 gram iri parçalı dana eti,

– 2 adet yumurta,
– 1 su bardağı sıvıyağ,
– 2 adet büyük boy havuç,
– 4 adet orta boy kuru soğan,
– 1 tatlı kaşığı karabiber,
– yeteri kadar tuz,
– yeteri kadar su,

Yapılışı:

Etler büyük iri parçalara bölünür. Bir tencereye konur ve üzerini örtecek kadar su ilave edilir. Kaynamaya bırakılır, kaynama sırasında üzerinde oluşan köpükler alınır ve atılır. Soğan ince doğranır, hazırlanan ete ilave edilir. Havuçlar kazınır, yıkanır ve daire şeklinde doğranıp, ete ilave edilir. Kısık ateşte 3- 4 saat pişirilir. Et piştikten sonra, tencereden çıkarılıp bir tabağa konur ve tuz dökülerek soğutulur.

Un, yumurta, tuz ve su ile sert bir hamur hazırlanır. Hamur oklavayla açılır ve 20×20 cm. ebatlarında kesilir.

Ayrı bir tencerede tuzlu su kaynatılır ve hamurlar bu kaynayan suda pişirilir. Pişirilen hamurlar soğuk sudan geçirilir. Bir masa üzerine yayılır ve ters yüz edilerek biraz kurutulur.

Hamurlar kuruduktan sonra, bir tarafına kızdırılmış sıvıyağı sürülür. Diğeri üzerine konur ve bu iş sırayla devam eder. Yağlı ve soğuk hamurlar önce 2 cm. arayla bantlar şeklinde kesilir ve sonra bu bantlar üst üste gelecek şekilde konularak erişte genişliğinde kesilir.

Soğutulmuş ve tuzlanmış et ince ince doğranır. İnce doğranmış et ile erişte genişliğinde kesilen hamur karıştırılır. Üzerine ince doğranmış kuru soğan, karabiber ilave edilerek servisi yapılır. Afiyet olsun…