Kapat

Biftek Eti Nasıl Pişirilmeli?

Anasayfa
Et-Balık Biftek Eti Nasıl Pişirilmeli?

Biftek Eti Nasıl Pişirilmeli?

Marine edilmesi için; Bifteği zeytinyağı, süt, soğan suyu, karabiber gibi malzemelerle 3-5 saat bekleterek, damak tadınıza uygun lezzette bir et yeme şansınız olur. Bu arada, tavanızı yüksek ateşte iyice ısıtın. Elinizi tavaya yaklaştırdığınızda sıcaklığı hissetmelisiniz. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… 👍👍👍

🌱 Biftek, danaların but kısmından elde edilen sert bir et tipidir. Marinasyon işlemi etin sıkı lif yapısını yumuşatacağından, pişirmeden önce en az 3-4 saat marine edilmesi önerilir.

🌱 Biftek, marinasyon içinde 1 gün dolapta bekletilmesi daha iyi bir sonuç verecektir.

🌱 Dana Bifteği pişirmek için döküm tava, tencere ve fırın tercih edebilirsiniz. Etinizin oda sıcaklığında yaklaşık 2 saat bekletip, pişirme işlemine geçilmesi önerilir.

🌱 Eğer marinasyon yapmıyorsanız, etin tüm yüzeylerine zeytinyağı, tuz ve isteğe bağlı karabiberi iyice yedirdikten sonra mühürleme yöntemiyle pişirmeye hazırlayabilirsiniz.

🌱 İyi bir biftek pişirmek için, dışını çok, ortasını ise az pişirmeniz gerekir. Çok pişirilen biftek, tüm özelliğini kaybeder. Az pişen biftekte lastik gibi olur, ortası soğuk olur.

🌱 Eğer üzerinde fazla yağlı kısım varsa, bunları ızgarada yanmaması için sıyırın. Bunlar yandığında ette is yaparlar.

💧 Tavada pişirmek…  

🌱 Yüksek ısıya ulaşan tavaya etinizi koyun. Mühürleme bifteğin her iki tarafı için, üçer dakika kadar sürer. Biftek bu şekilde en fazla 10 dakika içinde lezzetli bir şekilde pişecektir.

🌱 Daha sonra eti orta ateşte iyice pişirebilirsiniz. Tavadan/ızgaradan aldıktan sonra bir süre dinlendirip yenmesi önerilir.

💧 Fırında pişirmek…   

🌱 Fırında pişireceğiniz bifteği öncesinde tavada mühürleyerek önceden ısıtılmış 200 derecedeki fırına koyarak 1,5 saat kadar pişirin.

💧 Tencerede pişirmek…   

🌱 Tencereye zeytinyağı koyarak yüksek ateşte bifteğe arkalı önlü mühürleme işlemi yapılır.

İlginizi Çekebilir:  Fırında Kaşar Peynirli Mantar Graten....

🌱 Ardından ocağın altını kısıp etin her iki tarafını baharatlayarak 2-3 dakika pişirilmesinin ardından üzerine domates sosunu döküp, tencerenin ağzını kapatarak en kısık ateşte 20 dakika kadar pişirilerek lokum kıvamında pişirilebilir.

*** Bir Tutam Faydalı Bilgi ***

🌱 Etinizi dövdürmeyin ve pişirme esnasında sadece maşa kullanın.

🌱 Eti maşayla çevirin. Etlerin üzerine asla çatal batırmayın. Çatal, etin suyunu dışarıya akıtacaktır ve lezzetini olumsuz etkileyecektir.