Kapat

Biftek Eti Nasıl Pişirilmeli?

Anasayfa
Et-Balık Biftek Eti Nasıl Pişirilmeli?

Biftek Eti Nasıl Pişirilmeli?

Lezzetli etlerin başında dana biftek geliyor. Biftek, kontrfileden yapıldığı için bonfileye göre fiyatı daha uygundur. Ancak, bonfilenin yumuşaklığında değildir. Bu nedenle biftek etini yumuşacık sulu sulu pişirmekte veya kurutup sert bir et yapmakta bizim elimizde.

Bifteği pişirmek için döküm tava kullanmalısınız. Döküm tava, daha sağlıklıdır ve etlerin çok daha doğru şekilde pişmesini sağlayacaktır.

Marine edilmesi için; Bifteğin yüzeyine zeytinyağı, tuz ve tercih ederseniz karabiber sürün ve ovarak iyice yedirin. Sonra, bifteği oda sıcaklığında 10-15 dakika kadar bekletin. Bu arada, tavanızı yüksek ateşte iyice ısıtın. Elinizi tavaya yaklaştırdığınızda sıcaklığı hissetmelisiniz.

Tavanın altını kısmadan bifteği tavaya atın. Tavadan “cosss” diye etin sesi gelsin. 1 dakika kadar bir yüzünü, 1 dakika kadar da diğer yüzünü yüksek ateşte pişirin.

Sonra, ateşi orta dereceye alın ve bifteğin her iki yüzeyini de 2-3 dakika kadar isteğinize göre pişirin. Tavadan aldıktan sonra 1 dakika kadar bıçak dokundurmadan bekleyin. Bifteğinizi, soğutmadan ve sulu sulu olarak servisini yapın. Afiyet olsun…

İlginizi Çekebilir:  Mutfağınıza Lezzet Katacak Kırmızı Biber Sosu...