Biftek Eti Nasıl Pişirilmeli?

✅ Biftek Eti Nasıl Pişirilmeli?

Marine edilmesi için; Bifteği zeytinyağı, süt, soğan suyu, karabiber gibi malzemelerle 3-5 saat bekleterek, damak tadınıza uygun lezzette bir et yeme şansınız olur. Bu arada, tavanızı yüksek ateşte iyice ısıtın. Elinizi tavaya yaklaştırdığınızda sıcaklığı hissetmelisiniz. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… 👍👍👍

🌱 Biftek, danaların but kısmından elde edilen sert bir et tipidir. Marinasyon işlemi etin sıkı lif yapısını yumuşatacağından, pişirmeden önce en az 3-4 saat marine edilmesi önerilir.

🌱 Biftek, marinasyon içinde 1 gün dolapta bekletilmesi daha iyi bir sonuç verecektir.

🌱 Dana Bifteği pişirmek için döküm tava, tencere ve fırın tercih edebilirsiniz. Etinizin oda sıcaklığında yaklaşık 2 saat bekletip, pişirme işlemine geçilmesi önerilir.

🌱 Eğer marinasyon yapmıyorsanız, etin tüm yüzeylerine zeytinyağı, tuz ve isteğe bağlı karabiberi iyice yedirdikten sonra mühürleme yöntemiyle pişirmeye hazırlayabilirsiniz.

🌱 İyi bir biftek pişirmek için, dışını çok, ortasını ise az pişirmeniz gerekir. Çok pişirilen biftek, tüm özelliğini kaybeder. Az pişen biftekte lastik gibi olur, ortası soğuk olur.

🌱 Eğer üzerinde fazla yağlı kısım varsa, bunları ızgarada yanmaması için sıyırın. Yağlar yandığında ette is yaparlar.

1- Tavada pişirmek

🌱 Yüksek ısıya ulaşan tavaya etinizi koyun. Mühürleme bifteğin her iki tarafı için, üçer dakika kadar sürer. Biftek bu şekilde en fazla 10 dakika içinde lezzetli bir şekilde pişecektir.

🌱 Daha sonra, eti orta ateşte iyice pişirebilirsiniz. Tavadan/ızgaradan aldıktan sonra bir süre dinlendirip yenmesi önerilir.

2- Fırında pişirmek

🌱 Fırında pişirilecek bifteği, öncede tavada mühürleyin ve sonra önceden ısıtılmış 200 derecedeki fırına koyarak 1,5 saat kadar pişirin.

3- Tencerede pişirmek 

🌱 Tencerede zeytinyağında yüksek ateşte, bifteğe arkalı önlü mühürleme işlemi yapılır.

İlginizi Çekebilir:  Nar Ekşili Koyun Ciğeri Kavurması

🌱 Ardından ocağın altını kısıp, etin her iki tarafını baharatlayıp 2-3 dakika pişirin ve ardından üzerine domates sosu döküp, tencerenin kapağını kapatarak en kısık ateşte 20 dakika kadar lokum kıvamında pişirilir.

*** Bir Tutam Faydalı Bilgi ***

🌱 Etinizi dövdürmeyin ve pişirme esnasında sadece maşa kullanın.

🌱 Eti maşayla çevirin. Etlere asla çatal batırmayın. Çatal, etin suyunu dışarıya akıtacaktır ve lezzetini olumsuz etkileyecektir. İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok