Kapat

Borazan Mantarlı Köfte Burger….

Anasayfa
Et-Balık Borazan Mantarlı Köfte Burger….

Borazan Mantarlı Köfte Burger….

Meşe gibi geniş yapraklı ağaçların olduğu ormanlardan toplanır. Şeklinden dolayı “borazan” ve “trompet” mantarı olarak bilinir. Siyah yapısı dolayısıyla ormanlarda iyi gizlenebilirler. Ekim ayı itibariyle Aralık ayı sonuna kadar taze ürününe ulaşılabilir. Her mevsim kurutulmuş ve dondurulmuş olarak da tüketilir.

Tarifimizde kullanılan mantar, güneşte kurutulmuştur. Yaklaşık 10 dakika sıcak suda bekleterek tazesine en yakın haliyle yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Borazan mantarıyla çorba da çok lezzetli olur. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍 

Porsiyon: 4-5 kişilik,

Malzemelerimiz:

  • 350 gram köftelik kıyma,
  • 100 gram kurutulmuş Borazan Mantarı,
  • 1 çay kaşığı tütsülenmiş Paprika (veya pul biber),
  • 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağ,
  • 1 adet orta boy yumurta,
  • 1 yemek kaşığı tereyağ,
  • yeteri kadar taze çekilmiş karabiber,
  • yeteri kadar tuz,

Yapılışı:

1- Kurutulmuş Borazan mantarlarını ılık suda 4-6 dakika bekleterek yumuşamasını sağlayın.

2- Sonra, kevgir ile suyunu süzün ve mantarları kesme tahtasının üzerine alın. Mantarları fazla büyük olmayacak şekilde kabaca doğrayın.

3- Kıymayı derin bir kabın içine koyun. Üzerine Borazan mantarı, tuz, karabiber ve tütsülenmiş Paprika biberini ekleyin. Tüm malzemelerin tamamen harmanlanana kadar iyice yoğurun.

4- Üzerine yumurta kırın ve 1 kaşık zeytinyağını ekleyip, tekrar iyi bir şekilde yoğurmaya devam edin. Sonra, köfteye tercih edeceğiniz şekli verin.

Kurutulmuş Borazan Mantarı 250 Gr

5- Isınmış tavaya, 1 kaşık zeytinyağı dökün ve köfteleri tavaya alın. Bir yüzü piştikten sonra ters çevirin ve tavaya tereyağını alın.

6- Eriyen tereyağını kaşık yardımıyla alın ve köftelerin üzerine gezdirin. Bu işlemi 5-6 defa tekrarlayın.

7- Dış kısımları pişen (mühürlenen) köfteleri 180 derece ısınmış fırında köftenin kalınlığına göre pişirin (2-3 cm kalınlığında ki bir köfte için 5 dakika yeterli olacaktır).

8- Borazan mantarlı köfteleri, sevdiğiniz bir hamburger ekmeğinin arasına (hamburger ekmeğini köfteleri kızarttığınız tavanın dibinde kalan sosa batırıp, ekmeği daha lezzetli bir hale getirin) koyarak servisinizi sıcak olarak yapın.

İlginizi Çekebilir:  Lezzetin Zirvesi: Lahmacun

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

Kurutulmuş Borazan Mantarı 250 Gr
Zehirli ve Yenen Mantarlar Hakkındaki Bazı Yanlış İnanışlar:

1- Zehirli veya yenen mantarlar ayrı ayrı topraklarda yetişir. Halbuki yenilebilir ve zehirli mantarlar yan yana yetişebilir ve çoğu zaman bunları birbirinden ayırt etmek oldukça zordur.

2- Mantar zehirli ise koparılınca iç kısmının rengi hemen mavileşir ya da hoş kokulu ve lezzetli olan ve şapkasından bir parça koparıldığında iç kısmının rengi değişmeyen mantarlar tehlikesizdir.

3- Mantar zehirli ise gümüş bir kaşık veya para ile kaynatıldığında veya pişirildiğinde gümüşün rengi kararır.

4- Bir diğer inanış ise zehirli mantarları salyangozların yemediği ve böceklerin yediği mantarların zehirsiz olduğu şeklindedir. Salyangoz veya böceklerin metabolizmaları ile insanların metabolizmalarının birbirinden farklı olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Zehirli bir mantar olan Hypholoma fasciculare türü üzerinde beslenen sümüklü böcekleri görmek mümkündür. 

5- Çayırlarda yetişen mantarlar zehirsizdir. 

6- Ağaçlar üzerinde yetişen mantarlar zehirsizdir.

7- Tuzlu veya sirkeli suda kaynatmak mantarın zehirliliğini ortadan kaldırır.

8- Mantarın yanında veya yakınlarında demir varsa o mantar zehirlidir.

9- Mantara zehri yılanlar verir.

10- Kurutulmuş mantar zehirli değildir. Pişirmek mantarın zehirliliğini ortadan kaldırır.  Zehirli bileşiklerin çoğu ısıya dayanıklıdır ve pişirmekle, kaynatmakla veya kurutmakla mantarın zehirliliği ortadan kalkmaz. Bazı zehirli mantar türlerinin toksinleri sıcaklık uygulamasından etkilenip bozulabilir. Ancak bunu genelleştirmek mümkün değildir.

11- Mantarı yoğurt ile birlikte veya ayran içinde bekletip yemek zehirlenmeyi önler.

12- Zehirli mantarların kokuları ve tatları çok kötüdür. Bu da doğru bir kanı değildir. Çoğu zehirli mantarın tatları ve kokuları güzeldir. 

Kısacası yukarıda belirtilen inanış ve görüşlerin hiçbir bilimsel olarak geçerliliği yoktur ve bunlara güvenerek mantar toplamak ve tüketmek sakıncalı ve tehlikelidir.  

İlginizi Çekebilir:  Sofranızın Sihirli Lezzeti Şam Tiridi...

Mantar yiyen bir kişide zehirlenme belirtilerinin görülmesi halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Zehirlenmeler konusunda 114 numaralı Ulusal Zehir Danışma Merkezi’nden (UZEM) bilgi alınabilir.

Mantar zehirlenme olayları, kişilerin zehirli ve yenen mantarlar konusunda yeterli bilgisinin olmamasından kaynaklanmaktadır.

Zehirlenmelerin tedavi merkezlerinden uzak kırsal kesimlerde meydana gelmesi ve zehirlenmeye sebep olan mantarların teşhis edilmesinde yeterli tıbbi laboratuvar ve uzmanın bulunmaması mantar zehirlenmelerinin ölümle sonuçlanmasına neden olmaktadır.

Ayrıca yenen ve zehirli mantarları birbirinden ayırt etmeye yaradığı iddia edilen bazı yanlış inanışlar da zehirlenmelere ve yüzlerce insanın ölümüne neden olmaktadır.