Kapat

Sofraların Aranan Lezzeti Ali Nazik Tarifi…

Anasayfa
Ana Yemek Sofraların Aranan Lezzeti Ali Nazik Tarifi…

Sofraların Aranan Lezzeti Ali Nazik Tarifi…

Yemeğin tarihi Osmanlı dönemine kadar dayanmaktadır. Patlıcan ve et ile yapılan en sevilen ana yemeklerdendir. Damakta iz bırakan güzel bir lezzeti vardır. Tarifin içinde patlıcan ve kıymanın muhteşem uyumu daha çok Gaziantep yöresinde şekillenmektedir. Gaziantep Ali Nazik yemeğinin yapılışı, yöreye özgü olarak biraz daha farklıdır. Tariflerde genellikle kuzu kıyma eti kullanılsa da bazı yöreler de kuşbaşı eti de tercih edilmektedir. Ali nazik kebabı nasıl yapılır? İşte tarifi…Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

Malzemelerimiz:

 • 300 gram kuzu kıyma,
 • 4 yemek kaşığı sızma zeytinyağı,
 • 1 kase közlenmiş patlıcan,
 • 1 yemek kaşığı domates salçası,
 • 2 diş dövülmüş sarımsak,
 • 1 bardak süzme yoğurt,
 • 2 adet yeşil biber,
 • 1 adet taze kırmızı biber,
 • 1 çay kaşığı karabiber,
 • 1 çay kaşığı pul biber ,
 • yeteri kadar kaya tuzu,
 • yeteri kadar kıyılmış maydanoz,

Yapılışı:

1- Bir tahtanın üzerinde havan yardımı ile patlıcanı ezin. Bu işleminiz patlıcanların daha beyaz kalmasını sağlayacaktır.

2- Daha sonra patlıcanları bir kaba alın ve üzerine sarımsak, kaya tuzu ile yoğurdu ilave ederek güzelce karıştırıp bir kenarda bekletin.

3- Diğer tarafta, biberleri ince ince doğrayın ve kıymayla beraber zeytinyağında kavurmaya başlayın. 10 dakika kadar kavurun ve salça ile baharatları ilave edin. 3 dakika daha kavurup ve ocağı kapatın.

4- Servis tabağının altına patlıcanlı yoğurdu yayın ve üzerine de kıymayı dökün. En üstüne de maydanoz ilave ederek servisinizi yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

Karabiber Nedir? Nasıl Kullanılır?

Karabiber; Piperaceae ailesinden gelen, genellikle baharat için kurutulan ve çiçek açan bir asma türüdür. Taze ve tamamen olgunlaştığında, büyüklüğü yaklaşık olarak 5 mm’dir ve koyu kırmızıdır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-594.png

Karabiber biberin yeşil, olgunlaşmamış demetlerinden üretilir. Baharatın taneleri hem temizlemek hem de kurumaya hazırlamak için sıcak suda biraz pişirilir.

İlginizi Çekebilir:  Fırında Yağsız Yeşil Mercimek Yemeği....
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-588.png

Isı sayesinde biberin hücre duvarları yırtılmakta ve kurutma sırasında esmerleşme enzimlerinin çalışmasını sağlamaktadır. Taneler güneş ısıyla veya makinede birkaç gün boyunca kurutulur ve bu sırada tohum etrafındaki biber derisi büzülür ve ince, buruşuk siyah şekilde kararır.

Karabiber Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Kış aylarında özellikle sık olarak kullanılan baharatlardan olan karabiber toz veya tane olarak kullanılabilir. Keskin tadını ve acı oluşunu dengeli kullanmak gerekir. Az bir miktarda kullanmanız bile yemeğinizi lezzetlendirmeye yetecektir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-587.png

Karabiber Faydaları

Mide ve pankreasın salgısını artırır, hazmı kolaylaştırır, şekeri düşürür. Kansızlığı gidermede ve iştah açmada etkendir. Enerji verir, sinirleri kuvvetlendirir.

Karabiber tüketimi sindirimi geliştirerek midedeki hidroklorik asit salgısını artırır ve sindirimi kolaylaştırır. İshal, kabızlık ve kolik gibi bağırsak sorunlarına oldukça iyi gelir.

Bu baharat sadece faydalı bir lezzet veren bir baharat değil, aynı zamanda mineral ve besin kaynağıdır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-590.png

Karabiber ayrıca bağırsak gazı oluşumunu önlemeye yardımcı olur ve diyete eklendiğinde terlemeyi ve idrara çıkmayı sağlar. İyi bir sindirim ile kilo kaybına yardımcı olur, vücudunuzun daha iyi çalışmasını sağlar ve ciddi gastrointestinal rahatsızlıkları önler.

Soğuk algınlığını gibi üşütmeye dayalı hastalıklarda çorbalarınızda, yemeklerinizde hatta soğuk algınlığı için tükettiğiniz çaylarınıza bile karabiber öğütücü ile baharatı çekerek ekleyebilirsiniz. Bu sayede antibiyotik etkisi oluşturacaktır ve hastalığı daha kolay atlatmanızı sağlayacaktır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-591.png

Karabiberdeki Vitaminler

Sıcak iklimlerde yetişen karabiber meyvesinin aynı zamanda beyaz olanı da vardır. İçeriğinde potasyum, magnezyum, demir, K ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir.

Güçlü bir anti inflamatuar olan karabiber, vücudun ihtiyacı olan A vitaminin de yüzde 70’ini karşılayabilir. Karabiber içindeki vitaminler oldukça fazla sayıdadır.

Karabiber Zararları

1- Karabiber oldukça acı bir baharattır. Bu yüzden midede yanma hissi oluşturabilir. Yemeklerde fazla kullanılması midede yanmalara neden olabilmektedir. Ancak bu yanma hissi geçici bir etkidir.

İlginizi Çekebilir:  Lezzetli Bir Tarif: Tavuklu Yumurtalı Pilav
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-592.png

2- Yan etkiler arasında ölüm de olabilir ancak bu çok nadir karşılaşılan durumlardan biridir. Karabiber doğrudan tüketildiğinde özellikle çocuklar tarafından solunduğunda akciğerlere kaçabilir.

3- Akciğerlere kaçması sonucu ölüme neden olması karabiber zararları arasında en tehlikeli olanıdır. Bu nedenle tek başına değil mutlaka gıdalar ile karıştırılarak tüketilmelidir.

4- Bu baharat gözlerde ve deride yanmaya neden olabilir. Karabiber gözlere veya deriye temas etmesi her ikisi üzerinde de yanmalara kızarıklıklara yol açabilir.

5- Deride kaşıntı, kızarıklık yapabilir. Ayrıca şişme oluşması da karabiber zararları arasındadır. Bu baharattan bazı hastalıklarda uzak durulması gerekir. Örneğin Siklosporin A, kolinerji ve sitokrom tarzı hastalıkları bulunan kişilerin karabiber tüketiminden uzak durmaları gerekmektedir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-593.png

Mutfakta Kullanım Alanları:

Salçalı yemeklerde, pilavlarda, sebze yemeklerinde, beşamel sos vb. birçok yemekte tane veya karabiber değirmeni ile çekerek toz halde kullanabilirsiniz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-595.png