Kapat

Gaziantep Mutfağı Lezzetlerinden Patlıcan Kebabı….

Anasayfa
Ana Yemek Gaziantep Mutfağı Lezzetlerinden Patlıcan Kebabı….

Gaziantep Mutfağı Lezzetlerinden Patlıcan Kebabı….

Porsiyon: 6-8 kişilik,

Malzemelerimiz:

  • 2 kilo kebaplık kemer patlıcan,
  • 1 kilo az yağlı zırh kıyması,
  • 1 kilo domates,
  • 2 adet taze kırmızı biber,
  • ½ kilo yeşil biber,
  • yeteri kadar karabiber,
  • yeteri kadar kaya tuzu,

Yapılışı:

1- Kırmızı biberi tohumlarından ayıklayın ve sonra Rondo’da çekin.

2- Rondo’da çekilen kırmızı biberi kıymaya ilave edin ve üzerine karabiber ile tuzu ilave ederek iyice karıştırıp, yoğurun.

3- Bu arada kebabı pişireceğiniz mangalı yakın ve ateşin hararetinin geçmesini bekleyin.

4- Patlıcanların sap kısımları dibine yakın kesin. Sonra, 4 cm uzunluğun da dilimleyin.

5- Şişe, önce dilimlenen patlıcanı ve arkasından ceviz büyüklüğünde kopartılan kıymayı saplayın. Tekrar dilimlenmiş patlıcanı saplayıp, işaret ve başparmaklarınızın yardımıyla kıymayı düzeltin. Dilimlenmiş 2 patlıcan arasına kıymayı düzgünce yerleştirin.

6- Genellikle, şişe 5 patlıcan 4 et olacak şekilde saplanır. Fakat siz mangalınızın büyüklüğüne göre de ayarlayabilirsiniz.

7- Saplama işlemi bittikten sonra, patlıcanlar arasındaki etleri düzeltip, sıkıştırın.

8- Sonra, şişe dizilen kebapları mangalda pişmeye bırakın ve ara-ara şişi çevirin. Domatesleri dörde, yeşil biberleri ikiye bölün ve ayrı ayrı şişe saplayın.

9- Patlıcanlar dokunulduğunda yumuşamış ve kabukları kolayca soyulabilir duruma gelince mangaldan alın ve metal bir tepsiye yerleştirin.

10- Şişe takılana domates ile biberleri mangalda pişirin ve pişince tepsideki patlıcan kebabının üzerine şişinden çekip, bırakın.

11- Sonra, tepsinin üzerini kapatın ve mangalın üzerinde 2-3 dakika kadar demlendirip, servisinizi soğutmadan yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…👍👍👍

Karabiber Nedir? Nasıl Kullanılır?

Karabiber; Piperaceae ailesinden gelen, genellikle baharat için kurutulan ve çiçek açan bir asma türüdür. Taze ve tamamen olgunlaştığında, büyüklüğü yaklaşık olarak 5 mm’dir ve koyu kırmızıdır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-594.png

Karabiber biberin yeşil, olgunlaşmamış demetlerinden üretilir. Baharatın taneleri hem temizlemek hem de kurumaya hazırlamak için sıcak suda biraz pişirilir.

İlginizi Çekebilir:  Bol Vitaminli: Sütlü Sebze Çorbası...
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-588.png

Isı sayesinde biberin hücre duvarları yırtılmakta ve kurutma sırasında esmerleşme enzimlerinin çalışmasını sağlamaktadır. Taneler güneş ısıyla veya makinede birkaç gün boyunca kurutulur ve bu sırada tohum etrafındaki biber derisi büzülür ve ince, buruşuk siyah şekilde kararır.

Karabiber Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Kış aylarında özellikle sık olarak kullanılan baharatlardan olan karabiber toz veya tane olarak kullanılabilir. Keskin tadını ve acı oluşunu dengeli kullanmak gerekir. Az bir miktarda kullanmanız bile yemeğinizi lezzetlendirmeye yetecektir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-587.png

Karabiber Faydaları

Mide ve pankreasın salgısını artırır, hazmı kolaylaştırır, şekeri düşürür. Kansızlığı gidermede ve iştah açmada etkendir. Enerji verir, sinirleri kuvvetlendirir.

Karabiber tüketimi sindirimi geliştirerek midedeki hidroklorik asit salgısını artırır ve sindirimi kolaylaştırır. İshal, kabızlık ve kolik gibi bağırsak sorunlarına oldukça iyi gelir.

Bu baharat sadece faydalı bir lezzet veren bir baharat değil, aynı zamanda mineral ve besin kaynağıdır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-590.png

Karabiber ayrıca bağırsak gazı oluşumunu önlemeye yardımcı olur ve diyete eklendiğinde terlemeyi ve idrara çıkmayı sağlar. İyi bir sindirim ile kilo kaybına yardımcı olur, vücudunuzun daha iyi çalışmasını sağlar ve ciddi gastrointestinal rahatsızlıkları önler.

Soğuk algınlığını gibi üşütmeye dayalı hastalıklarda çorbalarınızda, yemeklerinizde hatta soğuk algınlığı için tükettiğiniz çaylarınıza bile karabiber öğütücü ile baharatı çekerek ekleyebilirsiniz. Bu sayede antibiyotik etkisi oluşturacaktır ve hastalığı daha kolay atlatmanızı sağlayacaktır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-591.png

Karabiberdeki Vitaminler

Sıcak iklimlerde yetişen karabiber meyvesinin aynı zamanda beyaz olanı da vardır. İçeriğinde potasyum, magnezyum, demir, K ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir.

Güçlü bir anti inflamatuar olan karabiber, vücudun ihtiyacı olan A vitaminin de yüzde 70’ini karşılayabilir. Karabiber içindeki vitaminler oldukça fazla sayıdadır.

Karabiber Zararları

1- Karabiber oldukça acı bir baharattır. Bu yüzden midede yanma hissi oluşturabilir. Yemeklerde fazla kullanılması midede yanmalara neden olabilmektedir. Ancak bu yanma hissi geçici bir etkidir.

İlginizi Çekebilir:  Ispanak Sebzeli Poşe Yumurta Tarifi...
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-592.png

2- Yan etkiler arasında ölüm de olabilir ancak bu çok nadir karşılaşılan durumlardan biridir. Karabiber doğrudan tüketildiğinde özellikle çocuklar tarafından solunduğunda akciğerlere kaçabilir.

3- Akciğerlere kaçması sonucu ölüme neden olması karabiber zararları arasında en tehlikeli olanıdır. Bu nedenle tek başına değil mutlaka gıdalar ile karıştırılarak tüketilmelidir.

4- Bu baharat gözlerde ve deride yanmaya neden olabilir. Karabiber gözlere veya deriye temas etmesi her ikisi üzerinde de yanmalara kızarıklıklara yol açabilir.

5- Deride kaşıntı, kızarıklık yapabilir. Ayrıca şişme oluşması da karabiber zararları arasındadır. Bu baharattan bazı hastalıklarda uzak durulması gerekir. Örneğin Siklosporin A, kolinerji ve sitokrom tarzı hastalıkları bulunan kişilerin karabiber tüketiminden uzak durmaları gerekmektedir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-593.png

Mutfakta Kullanım Alanları:

Salçalı yemeklerde, pilavlarda, sebze yemeklerinde, beşamel sos vb. birçok yemekte tane veya karabiber değirmeni ile çekerek toz halde kullanabilirsiniz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-595.png