Kapat

Gınnıç

Anasayfa
Ana Yemek Gınnıç

Malzemelerimiz: (8 kişilik)

  • 1 kilo un,
  • 1 adet bütün tavuk,
  • 3 diş sarımsak, 
  • 2 yemek kaşığı tuz,
  • 4 litre su,

Yapılışı:

1- Orta boy tencerede tavuğu pişirin ve tavuk etini ayrı, tavuk suyunu ayrı ayrı kaplara koyun. Tavuk suyunun soğumasını bekleyin. Tavuk etini didikleyin.

2- Sonra, geniş bir kaba un koyun ve içine 1 yemek kaşığı tuz ilave edin. Sert hamur olacak şekilde, aldığı kadar su ile yoğurun.

3- Hamurun hepsini büyük bir beze yapın. Bu bezeyi oklava yardımı ile, biraz da unlayıp yaklaşık 2 cm. kalınlığında açın.

4- Sonra, açılan hamuru ortadan kesin ve 2 parça elde edin. Yarım daire şeklindeki bu parçaları, iki parmak kalınlığında şerit şerit kesin.

5- Son olarak şerit halindeki hamuru, erişteden daha kalın şekilde kesin. Her bir parçaya, 2 parmakla bastırın (bu işlem hamurun yuvarlanmasını sağlayacaktır).

6- Bir tencereye, 4 litre su ve içine 1 yemek kaşığı tuz ekleyip, kaynatın. Daha sonra kaynayan suyun içine hamuru atın ve haşlayın.

7- Hamurun beyazlığı kalmayıncaya kadar süzün. Sonra, bir tepsiye alın ve üzerine didiklenmiş tavuk etini yayın.

8- Sosu için, soğuyan tavuk suyunu derince bir kaseye alın ve içine dövülmüş sarımsak karıştırın. Kaseyi, tepsinin ortasına veya yanına koyun.

9- Yenilmesini, çatal ile önce hamur-tavuk etinden alın ve sonra tavuk suyuna batırarak yapın. (tercihe göre sos olarak sarımsaklı yoğurt da kullanılabilir). Afiyet olsun…

İlginizi Çekebilir:  Şeftalili Bakla Piyazı