Kapat

Döküm Tavada ve Izgarada Et Pişirelim….

Anasayfa
Et-Balık Döküm Tavada ve Izgarada Et Pişirelim….

Döküm Tavada ve Izgarada Et Pişirelim….

Izgara yapılacak etler seçiminde, hayvanın sırt ve filota bölgesinden çıkan antrikot, bonfile veya kontrafile tercih edilmelidir. Hayvanın yağı, etin içine mermerin damarları gibi dağılmış olmalıdır. Bu tip etlerde marinasyona dahi ihtiyaç duyulmaz. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 😇😇😇

Etlerin yağ oranı düşük ve mermer yapılı değil ise, marinasyonda zeytinyağı kullanmalısınız.

Pişirme işlemi nasıl olmalı?

🌱 Etleri oda sıcaklığına gelene kadar mutlaka bekletin ve sonra taze çekilmiş karabiber ve çekilmiş deniz tuzu ile ovun.

🌱 Izgaranın veya döküm tavayı iyice ısındığından emin olunuz.

🌱 Izgara veya tavayı kesinlikle yağlamayınız. Pişirilecek etinizi yağlayınız.

🌱 Eti ızgara veya tavaya attığınızda yapıştı diye korkmayın. Et mühürlendiğinde kendiliğinden yapıştığı yüzeyden ayrılacaktır.

🌱 Eti çok çevirmeyin, bastırmayın ve delmeyin. Eti kendi haline bırakın.

🌱 Pişme derecesine göre ya diğer tarafını da mühürleyin ya da etin suyu yüzeye çıkmadan az daha pişirip, etin diğer yüzeyini çevirin ve aynı işlemi biraz daha kısa süre için yapın. Bırakın etinizin içi biraz pembe kalsın.

🌱 Hemen yemeden önce, içindeki harını dışarı atması için 1-2 dakika bekletin. Böylece etinizin içindeki muhteşem su tekrar eski yerlerine yayılacaktır. Servisinizi sıcak olarak yapın.

Izgara köfte nasıl olmalı?

🌱 Hayvanın orta yağlı ve orta sert olan döş kısımlarını tercih ediniz.

🌱 Kıyma türevi etlerinizi sakın oda sıcaklığına getirmeyin. Buzdolabından (buzluktan değil) çıkardığınız gibi atın ızgaraya ve pişirmeye başlayın.

🌱 Çok harlı ızgara ve döküm tava kullanmayın. Ateşi biraz durulmuş olsun.

🌱 Izgara köfte ve kebaplarınızı mutlaka ara ara çevirerek pişirin. Dikkat edin, içlerindeki su yüzeylerine çıkmadan diğer tarafını çevirmiş olun. Böylece köfteyi kurutmamış olursunuz.

İlginizi Çekebilir:  Çerkes Mutfağının Lezzeti Tavuk Lepsi....

🌱 Parça etlerde olduğu gibi, köftenin içinin pembe kalması o kadar iyi değildir.

🌱 Kıyma türevleri parça etten farklıdır. Bakteriler, kırmızı etin içinde pek olmaz, dışındadır. Parça eti, mühürlediğinizde üzerindeki bakterilerden kurtulursunuz. Ama kıyma türevlerinde etin içi-dışı karışır. Bu nedenle eti kurutmadan iyi pişirirseniz sulu ve yumuşak ayrıca lezzetli, en önemlisi sağlıklı bir köfte pişirmiş olursunuz.

🌱 Az ve orta pişirilmiş etleri tabağınızda çok bekletir veya oyalanıp yerseniz etin içi soğuyacaktır. Bu durumda etin çiğ olduğunu düşündürecek bir tat damağınızda kalacaktır.

🌱 Etler az veya orta pişmişse çok lezzetli demektir. Fakat bu lezzeti soğutmadan, ılıkken tüketmeniz gerekir.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 😇😇😇