Kapat

İzmir Elbasan Tava Tarifi

Anasayfa
Ana Yemek İzmir Elbasan Tava Tarifi

İzmir Elbasan Tava Tarifi…

Elbasan tava, Edirne mutfağından ülkemizin yöre yemekleri arasında yerini almıştır. Kökeni, Osmanlı saray mutfağına kadar giden bir yemektir. Tekirdağ mutfağı da bu yemeğe büyük bir sahiplenme göstermiştir.

Ayrıca, doğu ve güneydoğu mutfaklarında da Elbasan Tava adıyla başka başka uygulamalara yer verilir. Bugün Yunanistan, Bulgaristan, Arnavutluk, Makedonya, Romanya gibi Türklerin yaşadığı geniş bir Balkan coğrafyasında bu lezzet özel bir yere sahiptir.

Porsiyon: 4 kişilik,

Malzemelerimiz:

  • 600 gram kemikli kuzu eti (kol veya but),
  • 2 çorba kaşığı zeytinyağı (et için),
  • 2 çorba kaşığı zeytinyağı (sosu için),
  • 400 gram süzme yoğurt,
  • 80 gram un,
  • 2 adet orta boy kuru soğan,
  • 2 adet yumurta sarısı,
  • 4 diş sarımsak,
  • yeteri kadar tuz,
  • 4 su bardağı su,

Yapılışı:

1- Tencereye, tereyağını koyun ve ısıtın.

2- İnce kıyılan soğanları içine ilave edin ve soğanlar pembeleşene kadar kavurun.

3- Sonra, etini ilave edin ve her tarafını 2-3 dakika hafifçe kızartarak suyunu çektirin.

4- Daha sonra, içine suyu ilave edin ve hafif ateşte 1 saat kadar pişirin.

5- Piştikten sonra, etleri kemiklerinden ayırın ve fırın güvecine (veya tepsiye) dizin.

6- Sosu için tereyağını ısıtın ve içine unu ekleyin. Unu yakmadan hafifçe kavurun ve suyu ilave edin. Karıştırıp, kaynatın ve sonra bir kenara alıp soğutun.

7- Soğuyunca içine yoğurt, yumurta sarısı ve dövülmüş sarımsak ile tuzu ilave ederek çırpın.

8- Hazırlanan sosu, fırın güvecinin üzerine gezdirerek dökün.

9- Önceden 180 derecede ısıtılan fırında, güveci yaklaşık 10-12 dakika, üzeri hafif kızarıncaya kadar pişirin. Servisinizi sıcak olarak yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

Bilgi:

Kuzu etinin lezzetini alabilmek için, bu yemekte fazla baharat kullanmayın. Et, daha lezzetli olması için kemikli olarak kullanması önerilir.

İlginizi Çekebilir:  Fırında Domates Soslu Kıtır Somon Tarifi
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-988.png

Baharatları Nasıl Saklamalıyız? Baharatlar Bozulur mu?

Kısaca söylemek gerekirse, baharatlar da mutfağımızdaki diğer tüm yiyecek ve besin maddeleri gibi bozulurlar.

Çoğumuzun aklına zaman zaman baharatlar bozulur mu sorusu gelir. Özellikle, sadece bazı tariflerde kullandığımız, her zaman kullanmadığımız ve baharatlığımızda uzun süre kalan, uzun süre gözümüzden kaçan baharat kavanozları zaman zaman kafamızda soru işaretleri doğurur.

Baharatların bozulduğu nasıl anlaşılır?

1- Baharatların bozulması genellikle tadı ve kokusunun gitmesi şeklinde olur.

2- Baharat kullanmanın temel amacı yemeklere lezzet ve koku katmak olduğundan, bu seviyeye gelmiş baharatın kullanım tarihinin geçtiğini kabul etmek daha doğru olacaktır.

3- Baharatların, koku ve tatlarını kaybettikleri noktada, sağlıklı bileşenlerini de kaybetmiş oldukları hiç şüphesizdir.

4- Baharatların topaklanması durumu ve renginin değişmesi bozulup bozulmadıklarını anlamanın bir diğer yoludur.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-985.png
Baharatlar ne kadar süre dayanır?

1- Baharatların ideal kullanım süresi 1 yıldır.

2- Bununla birlikte düzgün saklama koşullarında bu süre 2 yıla kadar çıkarılabilir.

3- Baharatların dayanma sürelerini hesaplamak ve takip edebilmek için ilk aldığınızda üzerine aldığımız tarihi not ediniz.

4- Toz biber, pul biber, köri, dolma baharı, kimyon gibi sıcaklıktan çok hızlı etkilenebilen baharatlar olup, bunları buzdolabında saklamayı tercih edin.

5- Böylece saklama sürelerini uzatmış oluruz. Bunun için ağzı sıkıca kapanan kavanozları kullanın.

6- Tüm bunlarla birlikte, baharatları uzun süre kullanmanın en doğrusu baharatları taze olarak satın almaktır.

7- Güvenilir bir satıcı baharatların dayanma sürelerini bilir, alım ve satım miktarlarını ona göre ayarlar, saklama ve satış koşullarını en uygun şekilde sağlar.

8- Baharatları doğru saklamanın kuralı, hem evde son tüketici için hem de satış ve sergileme esnasında, nemsiz, kuru ve ışık almayacak şekilde tutmaktır.

İlginizi Çekebilir:  Çardak Kebabı

9- Bu nedenle açıkta satılan, güneş ışığına ve sürekli havaya maruz kalan baharatlar satın alınmamalı. Çünkü bu şekildeki ürünlerin, daha mutfağınıza ulaşmadan bayatlamaya başlamış olmaları kuvvetle muhtemeldir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-986.png
Baharatlar nasıl saklanır?

1- Evde baharatları saklamak için de, kalorifer ve sıcak su borusu gibi ısı değişimlerinin olabildiği noktalardan uzak, sürekli açılıp kapanmayan, içine ışık almayan bir dolabı tercih edilmeli.

2- Kullanım kolaylığı sağladığı için baharatları ocağın çevresinde koymak genellikle çok sık rastlanan bir tercihtir. Ancak ısı değişiminden kaçınmak gerektiği için, bu yöntem doğru değildir.

3- Kullanımının sık olan, sürekli pişirilen yemeklerde kullanılan ve baharat kavanozlarının bir iki haftada bir boşalıp yeniden doldurulan baharatlar için kısmen kabul edilebilir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-987.png

4- Ağzı tam kapanmayan plastik poşetler yerine, ağzı sıkı sıkı kapanan ve hava almayan cam kavanozları seçmek, baharatların dayanma süresini artıracaktır.

5- Eğer baharatlar tezgah üzerinde tutulacaksa, cam kavanozlar yerine içine ışık almayan, kapalı porselen kapları kullanmamız daha doğru olacaktır.

6- Baharatları kullanırken de, direkt kavanozdan tencereye boşaltmamak önemlidir. Çünkü bu durumda, baharatlar tencereden gelen buharı içine çekerek, nemlenme nedeniyle bozulması daha çabuk olacaktır.

7- Son olarak, baharatları toz şeklinde değil, tane şeklinde almayı deneyin. Kullanmak istediğimizde zaman kendiniz öğütün. Örneğin, karabiberi tane halinde alabiliriz. Zencefil, zerdeçal, tarçın gibi baharatları, kök veya kabuk şeklinde alıp, küçük bir rende ile rendeleyerek kullanabiliriz.