İzmir Mutfağının Elbasan Tavası

✅ İzmir Mutfağının Elbasan Tavası

Elbasan tava, Edirne mutfağından ülkemizin yöre yemekleri arasında yerini almıştır. Kökeni, Osmanlı saray mutfağına kadar giden bir yemektir. Tekirdağ mutfağı da bu yemeğe büyük bir sahiplenme göstermiştir. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

Porsiyon: 4 kişilik,

Malzemelerimiz:

  • 600 gram kemikli kuzu eti (kol veya but),
  • 2 çorba kaşığı zeytinyağı (et için),
  • 2 çorba kaşığı zeytinyağı (sosu için),
  • 400 gram süzme yoğurt,
  • 80 gram un,
  • 2 adet orta boy kuru soğan,
  • 2 adet yumurta sarısı,
  • 4 diş sarımsak,
  • yeteri kadar tuz,
  • 4 su bardağı su,

*** Bir Tutam Faydalı Bilgi ***

🌱 Kuzu etinin lezzetini bu yemekte alabilmek için, fazla baharat kullanmayın. Et, daha lezzetli olması için kemikli olarak kullanması önerilir.

Yapılışı:

1- Tencerede ısıtılan tereyağında, ince kıyılan soğanları pembeleşene kadar kavurun.

3- Sonra üzerine eti ilave ederek, her tarafını 2-3 dakika hafifçe kızartıp suyunu çektirin.

4- Daha sonra su ilave ederek, hafif ateşte 1 saat kadar pişirin.

5- Piştikten sonra etleri kemiklerinden ayırıp, fırın güvecine (veya tepsiye) dizin.

6- Sosu için, ısıtılan tereyağında unu yakmadan hafifçe kavurun. Ardından içine su ilave edip, karıştırarak kaynatın ve daha sonra soğumaya bırakın.

7- Soğuyunca içine yoğurt, yumurta sarısı, dövülmüş sarımsak ve tuz ilave ederek çırpın.

8- Hazırlanan sosu, fırın güvecinin üzerine gezdirerek dökün.

9- Önceden 180 derecede ısıtılan fırında, güveci yaklaşık 10-12 dakika, üzeri hafif kızarıncaya kadar pişirin. Servisinizi sıcak olarak yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-987.png

✅ Baharatları Nasıl Saklamalıyız? Baharatlar Bozulur mu?

Kısaca söylemek gerekirse, baharatlar da mutfağımızdaki diğer tüm yiyecek ve besin maddeleri gibi bozulurlar.

🌱 Çoğumuzun aklına zaman zaman baharatlar bozulur mu sorusu gelir. Özellikle, sadece bazı tariflerde kullandığımız, her zaman kullanmadığımız ve baharatlığımızda uzun süre kalan, uzun süre gözümüzden kaçan baharat kavanozları zaman zaman kafamızda soru işaretleri doğurur.

İlginizi Çekebilir:  Bir Osmanlı Klasiği Helva-i Hakan-i Tatlısı
✅ Baharatların bozulduğu nasıl anlaşılır?

1- Baharatların bozulması genellikle tadı ve kokusunun gitmesi şeklinde olur.

2- Baharat kullanmanın temel amacı yemeklere lezzet ve koku katmak olduğundan, bu seviyeye gelmiş baharatın kullanım tarihinin geçtiğini kabul etmek daha doğru olacaktır.

3- Baharatların, koku ve tatlarını kaybettikleri noktada, sağlıklı bileşenlerini de kaybetmiş oldukları hiç şüphesizdir.

4- Baharatların topaklanması durumu ve renginin değişmesi bozulup bozulmadıklarını anlamanın bir diğer yoludur.

✅ Baharatlar ne kadar süre dayanır?

1- Baharatların ideal kullanım süresi 1 yıldır.

2- Bununla birlikte düzgün saklama koşullarında bu süre 2 yıla kadar çıkarılabilir.

3- Baharatların dayanma sürelerini hesaplamak ve takip edebilmek için ilk aldığınızda üzerine aldığımız tarihi not ediniz.

4- Toz biber, pul biber, köri, dolma baharı, kimyon gibi sıcaklıktan çok hızlı etkilenebilen baharatlar olup, bunları buzdolabında saklamayı tercih edin.

5- Böylece saklama sürelerini uzatmış oluruz. Bunun için ağzı sıkıca kapanan kavanozları kullanın.

6- Tüm bunlarla birlikte, baharatları uzun süre kullanmanın en doğrusu baharatları taze olarak satın almaktır.

7- Güvenilir bir satıcı baharatların dayanma sürelerini bilir, alım ve satım miktarlarını ona göre ayarlar, saklama ve satış koşullarını en uygun şekilde sağlar.

8- Baharatları doğru saklamanın kuralı, hem evde son tüketici için hem de satış ve sergileme esnasında, nemsiz, kuru ve ışık almayacak şekilde tutmaktır.

9- Bu nedenle açıkta satılan, güneş ışığına ve sürekli havaya maruz kalan baharatlar satın alınmamalı. Çünkü bu şekildeki ürünlerin, daha mutfağınıza ulaşmadan bayatlamaya başlamış olmaları kuvvetle muhtemeldir.

✅ Baharatlar nasıl saklanır?

1- Evde baharatları saklamak için de, kalorifer ve sıcak su borusu gibi ısı değişimlerinin olabildiği noktalardan uzak, sürekli açılıp kapanmayan, içine ışık almayan bir dolabı tercih edilmelidir.

İlginizi Çekebilir:  Arnavut Mutfağının Damat Paçası

2- Kullanım kolaylığı sağladığı için baharatları ocağın çevresinde koymak genellikle çok sık rastlanan bir tercihtir. Ancak ısı değişiminden kaçınmak gerektiği için, bu yöntem doğru değildir.

3- Kullanımının sık olan, sürekli pişirilen yemeklerde kullanılan ve baharat kavanozlarının bir iki haftada bir boşalıp yeniden doldurulan baharatlar için kısmen kabul edilebilir.

4- Ağzı tam kapanmayan plastik poşetler yerine, ağzı sıkı sıkı kapanan ve hava almayan cam kavanozları seçmek, baharatların dayanma süresini artıracaktır.

5- Eğer baharatlar tezgah üzerinde tutulacaksa, cam kavanozlar yerine içine ışık almayan, kapalı porselen kapları kullanmamız daha doğru olacaktır.

6- Baharatları kullanırken de, direkt kavanozdan tencereye boşaltmamak önemlidir. Çünkü bu durumda, baharatlar tencereden gelen buharı içine çekerek, nemlenme nedeniyle bozulması daha çabuk olacaktır.

7- Son olarak, baharatları toz şeklinde değil, tane şeklinde almayı deneyin. Kullanmak istediğinizde zaman kendiniz öğütün.

Örneğin, karabiberi tane halinde alabiliriz. Zencefil, zerdeçal, tarçın gibi baharatları, kök veya kabuk şeklinde alıp, küçük bir rende ile rendeleyerek kullanabiliriz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok