Kapat

Kara Lahanalı ve Hamsili Mücverburger Tarifi….

Anasayfa
Et-Balık Kara Lahanalı ve Hamsili Mücverburger Tarifi….

Kara Lahanalı ve Hamsili Mücverburger Tarifi….

Malzemelerimiz:

 • 1 kilo hamsi,
 • 1 çay bardağı (100 ml) zeytinyağı,
 • ½ bardak mısır unu,
 • 1 su bardağı mısır unu,
 • 1 adet pırasa,
 • 1 demet (210 gram ince kıyılmış) kara lahana,
 • ½ demet (150 gram ince kıyılmış) taze soğan,
 • 3 adet (750 gram rendelenmiş) kabak,
 • ½ demet (70 gram ince kıyılmış) dereotu,
 • 1 demet (100 gram ince kıyılmış) maydanoz,
 • 3 adet yumurta,
 • 2 tepeleme çorba kaşığı buğday unu,
 • 1 tatlı kaşığı pul biber,
 • 1 tatlı kaşığı karabiber,
 • yeteri kadar tuz,

Bazlama Ekmeği için:

 • ½ kilo tam buğday unu (ekmeği için),
 • 250 gram buğday unu (ekmeği için),
 • 1 paket kuru maya,
 • 1 çorba kaşığı zeytinyağı,
 • 1.5 su bardağı ılık süt,
 • 1.5 su bardağı su,

Garnitürü için:

 • 1 tatlı kaşığı sumak,
 • ½ adet kırmızı soğan,
 • yeteri kadar limon,

Yapılışı:

Bazlama Ekmeği:

1- 750 gram un karışımını (½ kilo tam buğday unu, 250 gram buğday unu), kuru maya ile karıştırın. Sıvı malzemelerimizi içine (zeytinyağı, ılık süt, su) ilave ederek yumuşak bir hamur kıvamına gelene kadar yoğurun (hamur ele yapışmayacak kıvama gelmeli).

2- Hazırlanan bazlama ekmeği hamurunu; içi hafifçe unlanan (ya da yağlanan) bir kaba yerleştirip, üzerini nemli bir bezle örtün ve ılık bir yerde (ortam sıcaklığına göre yaklaşık 2 saat) mayalanmaya bırakın.

3- Mayalanan bazlama ekmek hamurunu, 20 eşit parça bölün. Eşit bölünen ekmek hamurlarını, elinizde yuvarlayın ve temiz bir örtünün üzerinde 10 dakika kadar dinlendirin. Hamur dinlenirken kurumaması için üzerini bezle örtün.

4- Pişirmek için kullanacağınız tavayı önceden ısıtın. Dinlenmiş yuvarlak bazlama hamurlarını 15 cm çapında daire olacak şekilde açın (kalınlığı yaklaşık 1 parmak olacak şekilde- bazlama ekmek gibi-) ve ısıtılmış tavada, sırayla iki yanını da (her iki yüzü yaklaşık 5-6 dakika) pişirin (iyi sonuç alınması için, ekmekler pişerken kabarmalı ve içi boşalmalı).

Mücver Harcı:

İlginizi Çekebilir:  Damak Zevkiniz İçin Çıtır Çıtır Lezzet Balık Panesi Yapalım...

1- Kılçığı ayıklanan hamsi balıklarını, mısır ununa bulayarak hazırlayın (pişirme işlemi sırasında mücver harcı ile birleşecek).

2- Mücverburgerin harcı için, karıştırma kabına sebzeleri (taze soğan, dereotu, maydanoz) ince bir şekilde kıyın ve kabağı rendeleyin. Kara lahana ve pırasa sert bir sebze olduğu için, mümkün olduğunca ince kıyın ardından içine karıştırın.

3- Üzerine zeytinyağı, yumurtaları, baharatı, tuz ve beyaz un ile mısır ununu ekleyin. Homojen bir karışım elde etmek için iyice karıştırın.

(tuz nedeniyle, sebzeler suyunu bırakabileceği için bu aşamadan sonra pişirmek için acele etmelisiniz)

Pişirme yöntemi:

1- Tavayı önceden ısıtın (yağ kullanmaya gerek yok) ve hızlı bir şekilde 5-6 hamsiyi (mısır ununa bulanmış) kuyrukları merkezde olacak şekilde yıldız biçiminde kalıba yerleştirin (kalıp kullanılması halinde daha pratik olacaktır).

2- Sonra, balıkları kalıpla birlikte kızan tavaya koyun ve üzerine, mücver harcını bir kaşıkla dökerek yerleştirip kızartın. Daha sonra, aynı sayıda hamsiyi aynı şekilde mücverin üstüne de yerleştirin.

3- Alt kısmı kızarınca, kalıbı ters çevirerek kızartmaya devam edin (mücver burgerlerin büyüklüğü, ekmeğinizle aynı büyüklükte olmalı). Bazlama ekmeklerin hepsi bitene kadar aynı işlemi uygulayın.

4- Pişirilen Mücverburgerleri kalıptan çıkartın. Bazlama ekmeğini ortasından kesin ve üzerine balıklı mücveri koyun. Sumaklı soğanı da arasına garnitür üzerine yerleştirin. Bir dilim limonla birlikte, servisinizi sıcak olarak yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…😀😀😀

Karabiber Nedir? Nasıl Kullanılır?

Karabiber; Piperaceae ailesinden gelen, genellikle baharat için kurutulan ve çiçek açan bir asma türüdür. Taze ve tamamen olgunlaştığında, büyüklüğü yaklaşık olarak 5 mm’dir ve koyu kırmızıdır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-594.png

Karabiber biberin yeşil, olgunlaşmamış demetlerinden üretilir. Baharatın taneleri hem temizlemek hem de kurumaya hazırlamak için sıcak suda biraz pişirilir.

İlginizi Çekebilir:  Fırında Kağıtta Levrek Fileto Tarifi...
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-588.png

Isı sayesinde biberin hücre duvarları yırtılmakta ve kurutma sırasında esmerleşme enzimlerinin çalışmasını sağlamaktadır. Taneler güneş ısıyla veya makinede birkaç gün boyunca kurutulur ve bu sırada tohum etrafındaki biber derisi büzülür ve ince, buruşuk siyah şekilde kararır.

Karabiber Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Kış aylarında özellikle sık olarak kullanılan baharatlardan olan karabiber toz veya tane olarak kullanılabilir. Keskin tadını ve acı oluşunu dengeli kullanmak gerekir. Az bir miktarda kullanmanız bile yemeğinizi lezzetlendirmeye yetecektir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-587.png

Karabiber Faydaları

Mide ve pankreasın salgısını artırır, hazmı kolaylaştırır, şekeri düşürür. Kansızlığı gidermede ve iştah açmada etkendir. Enerji verir, sinirleri kuvvetlendirir.

Karabiber tüketimi sindirimi geliştirerek midedeki hidroklorik asit salgısını artırır ve sindirimi kolaylaştırır. İshal, kabızlık ve kolik gibi bağırsak sorunlarına oldukça iyi gelir.

Bu baharat sadece faydalı bir lezzet veren bir baharat değil, aynı zamanda mineral ve besin kaynağıdır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-590.png

Karabiber ayrıca bağırsak gazı oluşumunu önlemeye yardımcı olur ve diyete eklendiğinde terlemeyi ve idrara çıkmayı sağlar. İyi bir sindirim ile kilo kaybına yardımcı olur, vücudunuzun daha iyi çalışmasını sağlar ve ciddi gastrointestinal rahatsızlıkları önler.

Soğuk algınlığını gibi üşütmeye dayalı hastalıklarda çorbalarınızda, yemeklerinizde hatta soğuk algınlığı için tükettiğiniz çaylarınıza bile karabiber öğütücü ile baharatı çekerek ekleyebilirsiniz. Bu sayede antibiyotik etkisi oluşturacaktır ve hastalığı daha kolay atlatmanızı sağlayacaktır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-591.png

Karabiberdeki Vitaminler

Sıcak iklimlerde yetişen karabiber meyvesinin aynı zamanda beyaz olanı da vardır. İçeriğinde potasyum, magnezyum, demir, K ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir.

Güçlü bir anti inflamatuar olan karabiber, vücudun ihtiyacı olan A vitaminin de yüzde 70’ini karşılayabilir. Karabiber içindeki vitaminler oldukça fazla sayıdadır.

Karabiber Zararları

1- Karabiber oldukça acı bir baharattır. Bu yüzden midede yanma hissi oluşturabilir. Yemeklerde fazla kullanılması midede yanmalara neden olabilmektedir. Ancak bu yanma hissi geçici bir etkidir.

İlginizi Çekebilir:  Kaparili ve Fesleğenli Tavada Dil Balığı...
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-592.png

2- Yan etkiler arasında ölüm de olabilir ancak bu çok nadir karşılaşılan durumlardan biridir. Karabiber doğrudan tüketildiğinde özellikle çocuklar tarafından solunduğunda akciğerlere kaçabilir.

3- Akciğerlere kaçması sonucu ölüme neden olması karabiber zararları arasında en tehlikeli olanıdır. Bu nedenle tek başına değil mutlaka gıdalar ile karıştırılarak tüketilmelidir.

4- Bu baharat gözlerde ve deride yanmaya neden olabilir. Karabiber gözlere veya deriye temas etmesi her ikisi üzerinde de yanmalara kızarıklıklara yol açabilir.

5- Deride kaşıntı, kızarıklık yapabilir. Ayrıca şişme oluşması da karabiber zararları arasındadır. Bu baharattan bazı hastalıklarda uzak durulması gerekir. Örneğin Siklosporin A, kolinerji ve sitokrom tarzı hastalıkları bulunan kişilerin karabiber tüketiminden uzak durmaları gerekmektedir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-593.png

Mutfakta Kullanım Alanları:

Salçalı yemeklerde, pilavlarda, sebze yemeklerinde, beşamel sos vb. birçok yemekte tane veya karabiber değirmeni ile çekerek toz halde kullanabilirsiniz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-595.png