Kılçıksız Balık Var mı? Varsa Hangi Balıklardır?

✅ Kılçıksız Balık Var mı ? Varsa Hangi Balıklardır?

Balığı yerken kılçığı boğazımıza bir defa battı mı, uzun süre bu korkuyla yaşıyoruz. Bu nedenle kılçıksız veya az kılçıklı balıklar yaparak bu korkuyu zamanla yenmeliyiz.

Peki, bu balıklar hangileridir?

1- Alabalık; tatlı su balığı olsa dahi somon balığı ile aynı familyadan olduğundan omega-3 seviyesi yüksek, beyaz etli ve lezzetli bir balıktır. Yumuşak ve gözle görülür büyüklükteki kılçıkları orta kemiği çektiğiniz zaman kolaylıkla ayıklanır.

2- Tavuk (mırlan) balığında; hiç kılçık yok desek yeridir. Ancak avcı balık olduğundan çok sık tüketilmesi tavsiye edilmez.

Günümüzde 13 çeşit tavuk balığı çeşidi bulunmaktadır. Uskumru, çaça, ringa ve sardalye balıkları ile beslenmesini sağlamaktadır. En fazla 1,5 metre büyüyebilen bu balık 15 kilo ağırlığa ulaşmaktadır. Tavuk balığının vücudu uzunlamasına ve belirgin sivri bir kafa yapıları olmalarına rağmen vücutları su içerisinde gümüş gri rengine gelmektedir. Tavuk balığının tadı ise oldukça güzel olmakla beraber eti ince beyaz ve az yağlı olmaktadır. Özellikle buğulaması oldukça lezzetli olmaktadır. 

3- Dil balığı da kılçık yönünden çok avantajlıdır. Ancak, dip balığı olduğu için bebeklerde sık tüketilmesi tavsiye edilmez.

4- Somon balığı; omega-3 seviyesi yüksek iri bir balıktır. Fileto veya dilim şeklinde aldığınızda kılçığı kolayca ayıklanır. Ancak biraz yağlı balıktır. Limon veya yağı bastıran baharatlarla takviye etmelisiniz.

5- Çipura ve levrek; beyaz etli, lezzetli, yemesi kolay bir balıktır. Sırt kısmında kılçık yoktur. Sırt kısmını bebeğinizin kendi kendine yemesi için eline verebilirsiniz.

6- Karides; tamamen kılçıksız, silisyum ve kalsiyum yönünden de zengin bir deniz ürünüdür. Haşladıktan sonra kabuklarını soyarak bebeğinizin eline verebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Ankara Mutfağının Meşhur Tavası

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok