Kapat

Tavada Balık Kızartmasını Nasıl Yapmalıyız?

Anasayfa
Et-Balık Tavada Balık Kızartmasını Nasıl Yapmalıyız?

Tavada Balık Kızartmasını Nasıl Yapmalıyız?

Her balığın büyüklüğüne ve yağ oranına göre uygun bir pişirilme şekli olduğunu çoğumuz biliyoruz. Fırında, tavada, buharda, ızgarada veya daha farklı yöntemler gibi. Balık, omega-3 yağ asitleri (DHA-EPA) yönünden doğadaki yegane besin kaynağıdır. Bu sebeple, pişirme sırasında ihtiyacımız olan omega-3 yağ asitlerinin korunması da önemlidir.

Tavada kızartılarak pişirilen balıklar lezzetli oluyor. Ancak, sağlığımızı da tehdit etmektedir. Yüksek ısıda, Omega-3 yağ asitleri Omega-6 ya dönüşeceğinden, kızartılarak pişirilmeleri pek tavsiye edilmez. Omega-6 yağ asitlerinin metabolik ürünleri, iltihap, kan pıhtılaşması ve tümör büyümesini teşvik ederken, Omega-3 yağ asitleri tamamen zıt hareket ederler.

Dediğimiz gibi, her balığın ayrı bir pişirilme şekli vardır. Örneğin; hamsi, Sardalya, mezgit gibi balıkları kızartarak pişiriyoruz. Elbette hamsi ve Sardalya’yı fırında da pişirebilir, ancak olay biraz da damak tadı ile ilgili oluyor.

Bu nedenle, kızartmaların sağlık açısından olumsuz ve zararlı yönlerini azaltabiliriz. Aşağıdaki püf noktalara dikkat edilmesi halinde kızartmaların zararlı yönlerini azaltabilirsiniz.

Yağ Kullanılarak Balık Kızartma

1- Balıkları yıkayın ve suyunu tamamen süzün ve sonra, biraz yağlayıp unlayın. Bu sayede, kızartma yağını daha az çekecektir.

2- Balıkların daha az yağ çekmesi için, önce yağı iyice kızdırın. Kızgın olmayan yağa erkenden bırakılan balıklar, daha çok yağ çekecektir.

3- Bol ve kızgın yağda kızartın. Ancak, yağı içinde balık olmadan çok kızdırırsanız yağ yanar. İçinde balık yok iken yağı uzun süreli kızdırmayın.

4- Balıkları tavaya dizerken yağın ısısı düşecek ve balıklar yağı daha çok çekecektir. Bu nedenle, bir seferde pişirmek yerine birkaç defada pişirmeyi tercih edin.

5- Una bulanan balıkların üzerindeki fazla unları silkeleyip atın. Yağa düşen unlar yanacağından, yağın kalitesini bozacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Eti Mangalda Pişirmek....

6- Balıklar altın sarısı rengini aldığında piştiğini anlaşılır. Fazla pişirmekten kaçının.

7- Kızartma sonrası, kağıt havlu serili tabakta fazla yağlarından arındırın ve servisiniz yapın.

8- Kızartma yağını tekrar tekrar kullanmayın. Mümkünse, her kızartma sonrası yağı değiştirin.

Yağsız Balık Kızartma Yapabilmek

1- Yapışmaz kaliteli bir balık tavası kullanın. Balığı az miktar una bulayın ve sonra tavaya dizin. Çift taraflı yapışmaz bir tavada yağsız bir şekilde (balığın kendi yağıyla) pişirebilirsiniz.

2- Yağlı kağıda sarıp yukarıdaki yöntemle tüm balıkları pişirebilirsiniz. Bu sayede yanmayacak ve çok da lezzetli olacaktır.

Afiyet olsun…