Kapat

Trakya Mutfağından Arnavut Ciğeri Tarifi…

Anasayfa
Et-Balık Trakya Mutfağından Arnavut Ciğeri Tarifi…

Porsiyon: 4 kişilik,

Trakya Mutfağından Arnavut Ciğeri Tarifi…

Rumeli mutfağının en çok sevilen bir lezzetlerinden birisi de Arnavut ciğeridir. Trakya’nın ev mutfaklarında ve esnaf lokantalarında yapılması çok yaygındır. Ciğeri kurutmadan yumuşacık pişirmek, işin en önemli maharet ve beceri isteyen kısmıdır.

Arnavut ciğerinin yapımı için, yağın kızgın ve kızartma kabının derin olmasına dikkat edilmeli. Ayrıca, Arnavut ciğerinin tuzu kızartma işleminden sonra ilave edilmeli. Aksi halde, ciğerlerin içi yumuşak olmaz. Servisinizi, küp kızartılmış patates ve birkaç parçaya bölünmüş hafif diri olarak kızartılmış sivri biberlerle birlikte yapın. Yanında da sumak ile maydanozla harmanlanmış soğanı ihmal etmeyin. Sağlıklı ve mutlu günlerinizin olması dileğiyle… Afiyet olsun….

Malzemelerimiz:

  • 500 gram kuşbaşı doğranmış kuzu (veya dana ciğeri),
  • 2 adet orta boy patates,
  • 5-6 dal maydanoz,
  • 2 adet sivri biber,
  • 1 adet kuru soğan,
  • yeteri kadar un,
  • yeteri kadar sumak,
  • yeteri kadar kızartmak için sıvı yağ,
  • yeteri kadar tuz,

Bilginize:

Arnavut ciğerinde daha çok kuzu ciğeri tercih edilir. Dana ciğeri ile de yapılabilir. Ancak, kuzu ciğeri daha yumuşak olur. Fakat bazıları için kuzu ciğerinin kokusu rahatsız edici olabilir. Ancak dana ciğeri, kuzu ciğerine göre daha sert olabilir.

Yapılışı:

1- Kuşbaşı doğranan ciğerleri, soğuk (buzlu su da olabilir) su içinde yarım saat bekletin ve birkaç su yıkayıp süzülmeye bırakın.

2- Ciğerlerin suyu süzülürken, daha önce küp doğranan patatesleri ve ardından birkaç parçaya doğranmış sivri biberleri ayrı ayrı kızartıp kenara alın.

3- Biberler kızartırken öldürülmeyip, dış yüzeylerini kızgın yağa birkaç çevirmelik gösterilip diri olarak kenara alın.

4- Suyu süzülen ciğerleri, unlayın ve fazla unlarını silkeleyin.

5- Derince bir kapta (tavada veya tencerede), küçük kuşbaşı parçalar olarak doğranan ciğerleri kızgın yağda 6-8 dakika kadar (ara ara delikli kepçeyle çevirin) pişirin. Ciğerlerin içleri, böylelikle yumuşak kalması temin edilir.

İlginizi Çekebilir:  Hamsi Köftesi

6- Patatesler ile biberleri ciğerlerle harmanlayın ve ciğerlerin tuzunu sonradan ilave edin (ciğerleri, pişirme sırasında tuzlanırsa sertleşmesine sebep olursunuz).

7- Soğanları piyazlık doğrayın. Sumak ile ince doğranan maydanozları da soğanla harmanlayın.

8- Ciğerleri, soğanlı harmanın üzerine yerleştirip ılık olarak servisinizi yapın. Afiyet olsun….