Antep Fıstığı ve Faydaları

✅ Antep Fıstığı ve Faydaları

🌱 Antep Fıstığı, adını ilk olarak Gaziantep’te üretildiğinden bu adı almıştır. Sakız ağacıgiller familyasından kabuklu bir meyve olan “Yeşil Altın” çeşitli vitaminler ve mineraller bakımından çok besleyicidir.

Kuruyemiş olarak tüketilen ve baklavaların değişmez malzemesi Antep fıstığı, lif, fosfor mineralleri, potasyum, A grubu vitaminler, B grubu vitaminler, yağ ve protein açısından oldukça zengin bir meyvedir.

🌱 Antep fıstığının bilinen önemli bir yan etkisi yoktur. Ancak, çok fazla tüketildiğinde kilo almaya neden olur. Yağ oranı yüksek olduğundan, karaciğer yağlanmasını artırarak sivilce oluşumuna yol açar.

🌱 Ayrıca, içeriğindeki protein bağışıklık sistemindeki maddelere karşı savaşarak alerjik reaksiyona sebep olabilir.

✅ Antep fıstığının vücudumuza olan faydalarından bazıları

🌱 Böbrek ve safra kesesi ağrılarını dindirmeye yardımcı olur.

🌱 Göğsü yumuşatarak ağrıları hafifletir.

🌱 Kandaki kötü kolesterolü (LDL) düşürür.

🌱 Mide zarını korur. Midede oluşan asit oranını dengeler.

🌱 Kan basıncını da düşürerek inme, felç ve yüksek tansiyon riskini azaltır.

🌱 Hazımsızlık ve şişkinlik riskini azaltır.

🌱 Sinir sistemindeki hücreleri yeniler.

🌱 Bağışıklık sistemini güçlendirir.

🌱 Böbrek ve mesanede oluşan kumların dökülmesini sağlar.

🌱 İnsan vücudunun ihtiyacı olan fosforu karşılar.

🌱 Çocukların zeka gelişimine katkı sağlar.

✅ Baklava Nasıl Olmalı?

🌱 Baklavanın iyisi, insanın beş duyusu ile test edilerek anlaşılabilir. Görme duyusu ile yapılan test, iyi baklavayı daha vitrinde tespit eder.

🌱 İyi pişmiş baklavanın rengi, altın sarısına çalar. Baklava diri görünmeli ve iştah çekmelidir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-2.png

🌱 Baklava tepsisinin boşalan yerlerinde fazla şerbet birikmişse, baklavanın ağır çekmesi için gereğinden fazla şerbet verilmiş olabilir.

🌱 İyi baklavada şerbet kararında olmalı, baklavayı hem kilo olarak, hem tat olarak ağırlaştırmamalı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-5.png

🌱 İşitme duyusu ile test; iyi bir baklavaya çatal batırıldığında, bir hışırtı duyulur. Bu, yufkanın ince açıldığını ve baklavanın iyi piştiği anlamına gelir. Yufkası ne kadar ince açılmış olursa, baklava o kadar iyi olur.

İlginizi Çekebilir:  İçme Suyu Alırken Dikkat Edelim

🌱 Koku alma duyusu ile yapılan test; Baklava ağza yaklaştırıldığında, buruna mis gibi sade tereyağı, harç olarak kullanılan ceviz veya fıstığın kokusu gelmelidir.

🌱 İyi baklava, her şeyden önce iyi ham maddeden oluşur. Tat alma ve dokunma duyusu ile test baklavanın iyisi, kötüsü, asıl yenmesi sırasında belli olur.

🌱 İyi baklava ağızda dağılır ve damakta eşsiz bir tat bırakır. Mideye de dokunmaz.

✅ Baklava Nasıl Saklanmalıdır?

🌱 Baklava, ağır bir tatlı olduğu için hemen tüketilemez. Bu durumda tazeliğini koruyabilmesi için iyi bir şekilde saklanması gerekiyor. Bazı durumlarda baklava, bir gün ya da bir hafta boyunca rahatlıkla saklanabiliyor.

🌱 Fakat baklavanın ilk günkü tazeliğini koruması için bazı önemli noktaları bilmek gerekiyor.

🌱 Baklava, çok şeker içeren bir tatlı olduğu için buzdolabında saklamak çok doğru bir saklama yöntemi değildir.

Baklava buzdolabına konulduğu zaman hızlı bir şekilde daha da şekerleniyor. Bu durumda baklavanın tadı bozuluyor ve şeker oranı artıyor. Bu nedenle baklavayı, buzdolabı yerine hem kuru hem de serin olan ortamlarda saklamak gerekiyor.

🌱 Ancak, baklavanın güneş görmemesi ve nemli olan ortamlarda saklanmaması gerekiyor. Aksi takdirde çok hızlı bir şekilde bozulabiliyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-6.png

🌱 Almış olduğunuz baklava kuru baklava ise, şerbetsiz oluyor. Bu tür baklavayı kuru ve serin ortamlarda çok daha uzun bir süre boyunca ve çok daha kolay bir şekilde saklayabilirsiniz. Ancak şerbetli olan klasik baklavaların şekerlenme olasılığı yüksek oluyor.

🌱 Bu nedenle, baklavaları olabildiğince hızlı bir şekilde tüketmek gerekiyor. Eğer hızlı bir şekilde şerbetli baklavayı tüketemiyorsanız kuru ve serin olan bir ortamda saklamanız oldukça önemlidir. Bu şekilde saklanan şerbetli baklavalar, 3 ile 5 gün boyunca tazeliğini koruyor.

İlginizi Çekebilir:  Meyan Kökü ve Faydaları

🌱 Evde yaptığınız baklavanın daha uzun süre dayanmasını isterseniz, şerbetine limon koyabilirsiniz. Limon, şerbetin zaman içerisinde kristalleşerek şekerlenmesini önlüyor. Limon kullanımı, hem tatlınıza hoş bir aroma kazandırıyor, hem de tatlınızın şerbetini uzun süre muhafaza ediyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-7.png

🌱 Ancak, baklavayı çok daha uzun vadede saklayabileceğiniz tek yöntem buzdolabınızın derin dondurucu kısımları. Baklavayı, vakumlu kaplarda ya da ağzı kapalı poşetlerde derin dondurucu içinde saklarsanız, taze kalmasını sağlayabilirsiniz.

🌱 Ancak, bu durumda dikkat edilmesi gereken, baklavanın şerbetini koymadan önce derin dondurucuya koymaktır. Buzluktan çıkarıp şerbeti döktüğünüzde, ilk günkü tazeliğini koruyor olacaktır.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok