Balık Mevsiminde Yenir

✅ Balık Mevsiminde Yenir

🐬 Ocak…

Ocak ayında uskumru, lüfer, palamut, istavrit lezzetlerini muhafaza eder. Kefal ve hamsi tam yağlı durumdadır. Çinekop, kofana, minakop boldur.

Midyenin mevsimi başlamıştır. Tekir, kırlangıç fazla miktarda avlanır.

Hamsi iyice yağlanmış ve büyümüştür. Mezgit ise etli ve lezzetli bir dip balığı olarak Ocak ayında bolca tüketilebilir.


🐬 Şubat…

Kalkan mevsiminin başlangıcıdır. Tekir, gümüş, hamsi, izmarit, kalkan, mersin, torik, kefal, levrek şubat ayında lezzetlidir.

Şubat ayında sofraların önemli karakteri olan kalkan balığının mevsimi başlar ve mayıs ayının sonuna kadar devam eder. Tekir bu ayda bol çıkar.

Uskumru, lüfer, palamut ise bu ayda yağını kaybetmeye başlar. Gümüş balığı, kefal, dere pisisi ve midye lezzetle yenir.

Çinekop halen boldur. Mezgit de bu ay bollaşır ve irileşir. Kalkan balığı da artık tezgahlardadır.

🐬 Mart…

Gümüş, izmarit, mezgit , kalkan, kaya balığı, mezgit, kefal, levrek, yayın balıkları mart ayının en lezzetli ve bol bulunan balıklarındandır. Uskumru ise çiroz olmaya başlar.

Artık palamut ve uskumru gibi balıklar sadece soğuk hava deposu ürünleridir. Çinekop azalmıştır. Hamsi devam eder. İstavrit çokça azalır.

Mezgit ve tekir Mart ayının yenebilecek balıklarıdır. Deniz levreği bu ay bollaşır. Besleyici ve lezzetli bir balık olan levrek tezgahta tercih edilecek öncelikli bir balıktır.

🐬 Nisan…

Gümüş, izmarit, kalkan, mersin, barbun, levrek, kefal, kaya balığı lezzetlidir. Nisan ayında en fazla avlanan balıklar kalkan, levrek, mercandır.

Nisanda kalkan, lezzet bakımından yine liste başında gelir ve en bol zamanıdır. Mercan, levrek, kılıç, kırlangıç bolca çıkmaya başlar. Dolayısıyla diğer aylara göre bu ayda balık türü daha boldur.

Tekir ve tekirin büyüğü diye sayılan barbunya da önemli miktarda tutulur. Barbunya (ya da barbun) balığı en lezzetli balıklardandır. Bu aylarda mümkünse barbuna doyulması için öncelikli tercih edilmelidir.

İlginizi Çekebilir:  Güveçte İstiridye Mantar Sotesi
🐬 Mayıs… 

Gümüş, izmarit, mercan, mersin, mezgit, levrek, kaya balığı en lezzetli balıklardır. Mayıs ayı deniz canlıları ve balıklar açısından çok zengin çeşitlilik gösteren bir aydır. Barbun, istakoz, levrek, tekir, dil balığı, pavurya, kılıç, kırlangıç, karides, iskorpit mayıs ayında lezzetle tüketilebilir.

Levrek lezzetini korur. Mercan, iskorpit balıkları da doyurucu özelliğine devam ederler.

🐬 Haziran…

Mercan, akya, kaya balığı, mersin, orkinos, orfoz, sardalya, bu ayda tüketilmesi gereken balıklardandır. Grida, akya, mercan gibi balıkları açık kalan az sayıda ki balıkçıda bulabilirsiniz.

Bununla birlikte, balık yemeğe devam etme anlamında kültür balığı olarak çokça üretilen çipura ve levrek tercih edilebilir. Ayrıca, ağırlıklı olarak yurt dışından gelen somon iyi bir alternatif olabilir.

🐬 Temmuz… 

Sardalya, çinekop, sarıağız, akya, orkinos, kaya balığı, trança, sinarit bu ayın en lezzetli balıklarıdır. İstavrit çok lezzetlidir.

Temmuz’da sardalya’nın mevsimi başlamıştır. Ekim ayı sonuna kadar lezzetini devam ettirir. Tekir, barbunya yine tadını devam ettirir. Istakoz, pavurya, böcek bol miktarda çıkar.

Grida, akya, mercan gibi balıkları açık kalan az sayıda ki balıkçıda bulabilirsiniz. Bununla birlikte, kültür balığı olarak çokça üretilen çipura ve levrek tercih edilebilir. Ayrıca, ağırlıklı olarak yurt dışından gelen somon iyi bir alternatif olabilir.

🐬 Ağustos… 

Çinekop, sarıağız, sinarit, kaya balığı, orkinos, sarıkanat lezzetlidir. İstavrit yine en lezzetli balıktır.

Ağustos, çingene palamudu mevsiminin açtığı aydır. Sardalya, kılıç, mercan, sinarit, ıstakoz ve pavurya yine nefis lezzetlidir.

Grida, akya, mercan gibi balıkları açık kalan az sayıda ki balıkçıda bulabilirsiniz. Bununla birlikte, kültür balığı olarak çokça üretilen çipura ve levrek tercih edilebilir. Ayrıca, ağırlıklı olarak yurt dışından gelen somon iyi bir alternatif olmaya devam eder.

İlginizi Çekebilir:  Tarçın ve Faydaları
🐬 Eylül… 

Balıkçı teknelerinin ilk hasatları palamut ile başlar. İrileşmeleri için Ekim ayını beklemek gerekir. Yağ oranı açısından oldukça zengin olan palamut boyuna göre çeşitli isimlerle anılır.

Özellikle çingene palamutu soğuk hava depolarında bolca saklanan bir balık olduğu için alırken tazeliğine dikkat edilmesi gerekiyor.

Palamut oldukça yağlı ve besin değerleri yüksek bir balıktır. Eylül ayı içinde lüfer diğer görebileceğimiz balık türüdür.

Kılıç ve sardalya balıkları hala lezzetlidir. Lüfer, kolyoz, izmarit, barbun, çinekop, çipura, uskumru, kılıç, ve kırlangıç eylül ayında da çok bol avlanır.

Eylülde sardalya, kılıç lezzetini devam ettirir. Palamut irileşmiş olup çeşitli yemeği yapılır.

🐬 Ekim… 

Balık sezonunun en canlı aylarından biridir. Barbunya, çipura, kılıç, levrek, lüfer, tekir, sardalya, palamut, orfoz, traça çok lezzetlidir. Palamutun en lezzetli zamanıdır.

Her çeşitte bolluk Ekim ayında geçici balıkların yazın Karadeniz’de beslenip Marmara’ya dönüşe başladığı aydır. Bu, balığın her çeşidinin bollaşması demektir.

Palamut artık iyice irileşmiş ve çokça yakalanır hale gelmiştir. Eylül ayına göre daha ekonomik bir fiyata bolca palamut alınabilir. Hem daha iri, hem daha besleyici hem de daha ucuz olacaktır. Böylelikle Ekim ayında da palamut sofralarda baş köşededir.

Bu ayda, lüfer bollaşmış ve ucuzlamıştır. Bu sebeple, çok lezzetli olan bu balıkta uygun fiyata bulunduğu an alınmalıdır. Hamsi ve istavrit tezgahlarda ki yerini almıştır. Taze bir istavrit ile nefis lezzetler içinde ev halkını doyurabilirsiniz. Hamsi için biraz daha beklemek gerekir.

🐬 Kasım… 

Lüfer, palamut, orfoz, sarıağız, tekir, torik, uskumru, kefal, sazan, yayın lezzetlidir. Kasım ve aralık lüferin en lezzetli zamanıdır. Kasım ayı torik akışının en yoğun olduğu zamandır.

İlginizi Çekebilir:  Demir ve Protein Kaynağı Bonfile

Pisi ve torik balığının Kasım ayında, Ekim ayındaki balıkların bolluğu ve lezzeti devam eder. Pisinin en nefis olduğu aydır. Torik akışı başlar, lakerdası yapılır.

Palamut tezgahlarda ki bolluğunu ve önemini kaybeder. Çünkü hem daha az çıkmaktadır, hem de artık tezgahını paylaşacağı diğer balıkların zamanı gelmiştir.

Bu ayda Lüferin bolluğu biraz azalırken, hamsi küçük boyuna rağmen tezgahdaki önemini ve payını arttırır. İstavrit yine yerini korurken, uskumru için en güzel mevsimdir.

Uskumru’da palamut gibi yağlı ve lezzetli bir balıktır. Uskumru, soğuk hava deposunda bekletilebilen bir balık olması nedeniyle alırken tazeliğine dikkat etmek gerekir.

🐬 Aralık…

Uskumru , lüfer, palamut, torik lezzetlidir. Tekir bolca avlanır ve hamsinin de tam lezzetli olduğu zamandır.

Aralık ayında ise hamsi, tekir uskumru, lüfer, palamut, torik yağlı olduklarından her türlü yemeği yapılır. Bu ayda tekir boldur, hamsinin de tam lezzetli zamanıdır.

Uskumru, palamut azalarak devam ederken, artık hamsi başköşedeki yerini almıştır. Ucuz, kolay ve çok çeşitli pişirme imkanı ile hamsiyi bolca tüketilebilir.

Ayrıca tekir bu ay bollaşır. Her ne kadar sürekli bir ucuzluk içinde olmasa bile yine de önce ki aylara göre fiyatları düşmüştür. İstavrit ise fırsat buldukça günlük alınabilecek durumdadır.

✅ Balığın Tazeliği Çok Önemli….

🐟 Balık avlandıktan kısa bir süre sonra tazeliğini kaybeder. Bu nedenle, balık alırken tazeliğine çok dikkat edilmelidir.

🐟 Taze balığın göz bebekleri dışa doğru bombelidir, bayat balığın göz bebekleri ise çökmüş donuk ve mattır.

🐟 Balığın tazeliğini koruyan soğuk hava depoları olsa da bu özelliklere dikkat etmek gerekir.

🐟 Ayrıca, taze balığın üzerine elinizi bastırıp çektiğinizde bir iz oluşmaz fakat bayat balığın üzerine elinizi bastırıp çektiğinizde iz kalır ve balık eski şekline dönemez.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok