Buzdolabı Kullanımında Elektrik Tasarrufu

✅ Buzdolabı Kullanımında Elektrik Tasarrufu

❄ Sadece buzdolabınızı gerektiği şekilde düzenleyerek gıda ve enerji tasarrufu yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

🌱 Birçok gıda yanlış buzdolabı kullanımı yüzünden bozularak çöpe gidiyor. Ayrıca düzenli bir şekilde yerleştirilmeyen buzdolaplarında unutulan yemeklerin, sebze ve meyvelerin haddi hesabı yok.

🌱 Gıdalarımıza hak ettikleri değeri göstermek, onları buzdolabının bir köşesinde unutulmaya ya da bozulmaya mahkum bırakmamak için biz de bir şeyler yapabiliriz. 

❄ Peki tasarruf için, doğru buzdolabı kullanımı nasıl olmalıdır?

1- Altın kuralımız buzdolabı ve dondurucu kapağını uzun süreli açık bırakmamaktır. Böylece hem buzdolabı içindeki hava hem de gıdalar mümkün olduğunca aynı sıcaklıkta kalacaktır.

Bu durum ise buzdolabının olması gereken soğukluğa ulaşması için gereksiz yere enerji harcamaması ve gıdaların sıcaklık değişimine uğrayıp kalitesinin bozulmaması için son derece önemlidir.

Aynı şekilde sıcak gıdaların doğrudan dolaba konulmaması, dolabın hızlı bir şekilde sıcaklık değişimi için enerji harcamasına engel olacaktır.

2- Bir diğer kuralımız ise ilk giren ilk çıkar kuralıdır. Her alışveriş sonrasında ilk olarak önce alınan ürünleri tüketmeli ardından en son alınanlara geçmelisiniz.

Bunu kolayca kontrol altında tutabilmenin yolu da dolaba en son alınan ürünleri yerleştirirken önce alınanlar ile yerlerini değiştirmek ve rafların ön kısımlarına ilk önce tüketilecek gıdaları yerleştirmektir.

3- Raflardan bahsetmişken, buzdolaplarının ilk rafı en soğuk bölümdür. Çabuk bozulabilecek ve kahvaltılık gıdalarınızı en üst rafta muhafaza edebilirsiniz.

Ayrıca tüm gıdaları birbirleri ile temas etmeyecek şekilde, aralarından yeterince hava geçişi olabilecek halde dolaba yerleştirmelisiniz. Raf yerleşimi bununla da kalmıyor tabii.

Bir diğer önemli detay da çiğ gıdalar ile pişmiş yemekleri aynı rafta tutmamaktır.

4- Mutlaka ama mutlaka her gıdanın kapalı kaplar içerisinde bulunmasına veya streç film ile sarılı olmasına özen göstermelisiniz. Bu hem buzdolabınızın yemek kokmasına engel olacak hem de gıdaların bozulmamasını sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Sofranızın Mezesi Nar Ekşili Acılı Ezme

Son olarak buzdolabına meyve ve sebzeleri market poşetleri ile koymamalı ve öncesinde meyve ve sebzelerin ıslak olmadıklarından emin olmalısınız.

5- Siz de bu basit adımları izleyerek hem enerjiden tasarruf edebilir hem de gıdanızı koruyabilirsiniz. Bu yazıyı faydalanabilecek yakınlarınıza göndererek onların da bu akıma katılmalarını sağlayabilir, Türkiye’nin gıdasını koruyabilmek adına siz de yardımcı olabilirsiniz.

Sağlıklı kalın, enerjisiz kalmayın…. 😄😄😄

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok