Karakız Mantarı ve Özellikleri

✅ Karakız Mantarı ve Özellikleri

Karakız mantarı, yenilebilen bir mantar türüdür. Latince adı “Tricholoma Terreum” olan bu mantar, genellikle çam ormanlarında toplu halde yetişirler. Karakız Mantarı, diğer mantarların azaldığı dönemlerde bulunabilmesi nedeniyle yemeklerde sık sık kullanılır.

🍄 Yol kenarlarında, çiğnenmiş olan otlaklarda ve parklarda yetişir. Kalkerli toprakları sever. Eylül, Ekim ve Mayıs aylarında kümeler halinde görülür ve toplanır.

🍄 Batı Karadeniz bölgesinde “Karaböcü Mantarı” olarak da bilinir. Sık sık Karaçam altında yetişen bu mantar iyi bir yemeklik mantardır.

✅ Karakız Mantarının Özellikleri

1- Karakız mantarının şapka bölümü konveks şeklindedir. Şapka bölümü 4-8 cm çapında olabilir. Şapka rengi, çoğunlukla koyu gri renklidir. Bu nedenle “Karakız Mantarı” adını almıştır. Yetişkin Karakız Mantarı’nın şapka kenarları kırıktır.

2- Karakız mantarının etli kısmı beyaz ve yumuşaktır. Tadının toprak kokusunu andırır.

3- Karakız mantarının sapı 4-7 cm uzunluğunda ve 1-2 cm çapındadır. Toprağa yakın bölümleri kalınlaşmaya başlar. Genellikle beyaz-açık gri renklidir.

4- Yüksek miktarda yenildiğinde, zehirli olabileceği hakkında bilim adamları tarafından görüş ortaya atılmıştır.

5- Karakız mantarından yemek, börek ve turşu yapılabilir.

6- Dünya’da ise “Grey Knight” yani, gri şövalye adıyla bilinmektedir.

✅ Karakız Mantarı Nerede Yetişir?

🍄 Karakız mantarı, genellikle çam ve kestane ormanlarında kalkerli toprakta yetişir.

🍄 Batı Karadeniz bölgesinde, yoğun olarak toplanır. Yol kenarları, çiğnenmiş olan otluk alanlarda, parklarda bile yetişirler.

🍄 Avrupa kıtasının bir çok bölümünde ve Avustralya kıtasında toplanabilir. Ekonomik olarak ticari amaçlı üretimi yapılmamaktadır.

🍄 Karakız mantarının yetişmesi için, ortamın çok nemli olması gereklidir.

✅ Lütfen Dikkat!

🍄 Doğadan amatör kişiler tarafından toplanan mantarlar zehirli olabilir. Bu nedenle, sadece profesyonel kişiler tarafından toplanan veya kültür ortamında yetiştirilen mantarları tüketmeyi tercih etmelisiniz.

İlginizi Çekebilir:  Kükürt Mantarı ve Özellikleri

🍄 Mantar zehri, insanlar için öldürücü özellik gösterir. Bu nedenle doğada bulunan mantarları, internet üzerinde resimlerini gördüğünüz mantarlara benzetip tüketmeniz veya zehirsiz olduğunu düşünmeniz çok ciddi sonuçlara yol açabilir.

yemekciyiz.net sitesindeki bu bilgileri kullanarak “asla mantar toplamayın”. Bu sitedeki bütün fotoğraflar ve açıklamalar, sizleri sadece bilgilendirme amaçlıdır. Amatörce toplanan mantarların tüketiminden kesinlikle kaçınmalısınız.

🍄 Zehirli ve yenilebilen mantarları birbirinden ayırt etmek bazen çok zor olduğundan, yabani mantarlar sadece işini bilen uzmanlar tarafından toplanmalıdır.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🍄🍄🍄

Yazar

Yeni tarifler denemeyi seven, dünya mutfağına ilgi duyan bir galaktik dünya insanı. Patates diyarının efendisi...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Koleksiyona Ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol