Dana Pirzola Etini Nasıl Pişirelim?

✅ Dana Pirzola Etini Nasıl Pişirelim?

Dana Pirzola, dananın sırt kısmından elde edilir. Antrikot kaburgadan sıyrılmadan, kemiklerin tercihe göre 3 ile 5 cm. arasında düzgünce kesilmesi ile pirzola halini alır. Dana etinin en yumuşak kısmıdır. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

💧 Dana Pirzolayı pişirmek için döküm tava, ızgara ve fırın tercih ediniz. Buzdolabından çıkarılan eti, oda sıcaklığında yaklaşık 1 saat bekleterek pişirme işleminizi yapınız.

💧 Sonra etin tüm yüzeylerine zeytinyağı, tuz ve isteğe bağlı karabiberi iyice yedirdikten sonra mühürleme yöntemiyle pişirmeye hazırlayın.

1- Tavada/Izgarada pişirme

🌱 Mutlaka döküm tava kullanmalıyız. Döküm tavalar, hem daha sağlıklı hem de etin daha doğru pişirilmesini sağlar.

🌱 Tavayı iyice kızdırın ve yüksek ısıya ulaşan tavaya/ızgaraya eti koyun. Etlerin her iki yüzünü de birer dakika pişirerek mühürleyin.

🌱 Pişirme süresi, orta derecede pişmiş pirzola için ortalama 5 dakikadır. Bu süreyi pişme derecesi isteğinize göre ayarlayabilirsiniz.

🌱 Sonra, tavadan/ızgaradan aldıktan sonra bir süre dinlendirerek tüketiniz.

2- Fırında pişirme

🌱 Fırında pişireceğiniz pirzolayı da öncesinde tavada mühürleyin ve sonra önceden ısıtılan 200 derecedeki fırında 15-20 dakika kadar pişirin.

🌱 Sonra fırından çıkarıp, 3-4 dakika kadar dinlendirerek tüketiniz.

*** Bir Tutam Faydalı Bilgi ***

🌱Eti dövmeyin ve pişirme esnasında sadece maşa kullanınız.

🌱 Çatal, bıçak gibi kesici aletler kullanılırsa, et pişme esnasında suyunu kaybedeceği için sertleşir, bu sebeple önerilmez.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

İlginizi Çekebilir:  Jalapeno Biberi ve Kullanımı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok