Reçel Yapmanın Püf Noktaları

✅ Reçel Yapmanın Püf Noktaları

Kahvaltı denince akıllara ilk gelen lezzetlerden biri de elbette ki reçellerdir. Peki, bu lezzet için çilek reçelinden öteye giderek değişik reçel tarifleri denemek isteyenler nelerle karşılaşabilir. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🍑🍑🍑

✅ Reçel ve turşu kavanozlarının temizliği nasıl yapılmalı?

👉 Kullanacağınız kavanozlarda daha önceki yıkamalardan kalan deterjan kalıntısı olmaması için, kavanozları sıcak su ile iyice durulayın.

👉 Kavanoz kapaklarını kaynayan su dolu bir tencerede, yaklaşık 5 dakika kaynatın ve temiz bir maşa ile sudan alın.

👉 Kapakları temiz bir mutfak havlusu üzerine sıralayın ve süzülmesini bekleyin ve gerekiyorsa 100-150 derecelik bir fırın içinde bekleterek kapakların tam olarak kurumasını sağlayın. Bezle silmeyin. Çünkü, bezden üzerlerine iplikçikler geçebilir.

✅ Dondurulmuş meyveler ile reçel yapılabilir mi?

👉 Dondurulmuş meyvelerle de tüm yıl boyunca birçok yaratıcı tarif hazırlayabilirsiniz.

👉 Meyveler donmuş halde tartılmalı ve kısa bir süre çözülmeye bırakılmalıdır. Meyveler çözülürken bıraktıkları sular da hazırlıkta kullanılmalıdır.

👉 Özellikle meyvelerin bol olduğu aylarda reçel ve marmelat pişirmeye zamanınız yoksa, meyveleri porsiyonlar halinde dondurabilir ve daha sonraki mevsimlerde dondurucudan çıkartıp taze reçeller hazırlayabilirsiniz.

✅ Sadece tek bir çeşit meyve mi kullanmalıyım?

👉 Birbirine uyumlu, yakıştırdığınız birden fazla çeşit meyveyi karıştırarak reçel, marmelat ve jel hazırlayabilirsiniz.

👉 Örneğin kayısı, şeftali ve nektarini karıştırıp marmelat yapabilirsiniz, çilek, vişne, ahududu karışımından reçel, elma suyu ve kavun suyunu karıştırarak jel hazırlayabilirsiniz.

👉 Böylece buzdolabınızda az kalan meyveleri değerlendirmiş olacak ve ortaya farklı lezzetler çıkartmış olacaksınız.

✅ Çeşitli otlar ve baharatlar ekleyebilir miyim?

👉 Taze ve kurutulmuş aroma verici otları ve baharatları kullanarak farklı lezzetlerde yaratıcı reçeller ve marmelatlar hazırlayabilirsiniz. Bu malzemeler reçele en son aşamada eklenmelidir. Böylece aromaları ve renkleri daha kalıcı olur.

İlginizi Çekebilir:  İçme Suyu Alırken Dikkat Edelim

👉 Bu nedenle, özellikle taze olanlar önceden yıkanıp kurulanmalı üzerlerinde su damlacığı ve nemlilik kalmamalıdır.

👉 Baharatları ve otları kullanırken kullanılan miktara dikkat edilmelidir.

👉 Miktar meyvenin tadını örtmeyecek, sadece destekleyecek kadar olmalıdır.

✅ Çiçekler kullanabilir mi?

👉 Aromalı, yenilebilir çiçeklerden yararlanılabilir. Örneğin ıhlamur çiçeği, lavanta ve gül yaprakları ile reçel hazırlayabilir veya lezzet katması için diğer reçellerde kullanabilir, jellere görsel güzellik katabilirsiniz.

✅ Reçel kavanozu neden ters çevrilmeli?

👉 Reçel kavanoza doldurulup steril edilmiş burgulu kapanan metal kapak ile sıkıca kapatıldıktan sonra ters çevrilip bir süre bu şekilde bekletilir.

👉 Böylece sıcağın etkisi ile kapak vakum yapıp hava almayacak bir duruma gelir.

👉 Kavanozun içinde marmelat veya jel varsa ters çevrilmiş şekilde soğuyuncaya kadar bekletilebilir.

👉 Reçel taneli ise meyvelerin eşit dağılımı için soğuyuncaya kadar, kavanoz yarım saat ara ile alt üst çevrilerek bekletilir.

✅ Reçeldeki renk değişikliği nasıl engellenir?

👉 Meyve ve sebzeler yapılarında doğal boyalar bulundururlar, doğal boyalar da ışık ve ısıdan çok çabuk etkilenirler. Tadına etkisi olmasa da ışık ve ısının etkisiyle reçellerde kararma veya açılma olabilir.

👉 Görsel olarak iştah açamayan bu durumu önlemek için daha reçel yapmadan önce meyvelerin ısı, ışık gibi dış etkenlerden fazla etkilenmemiş olanları seçilmelidir, yani ne hiç olgunlaşmamış ham meyveler, ne de çok fazla olgunlaşmış çürümeye yüz tutmuş meyveler olmamalıdır.

👉 Hazırlanan reçelin uygun ortamlarda depolanması önemlidir. Kavanozların karanlık ve serin bir yerde saklanmaları reçelin raf ömrüne etki eder.

👉 Ayrıca, kavanoz açıldıktan sonra, kapağı kapalı olarak buzdolabında saklanmalıdır.

👉 Kavanoz kapakları açık durduğu sürece, havanın etkisi ile reçelin renginde değişim olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Şifa Kaynağı Böğürtlen Şurubu

✅ Reçel, Marmelat ve Jel ne anlama gelir?

👉 Küçük taneli meyvelerin kullanılması veya büyük meyvelerin küçük parçalar haline getirilmesi sonucunda hazırlanana reçel, meyve püresi ile hazırlanana marmelat, meyve suyu ile hazırlanana ise jel denilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok