Süzme Yoğurt ve Faydaları

✅ Süzme Yoğurt ve Faydaları

🥛 Süzme yoğurt kolay sindirilebilir olmasının yanı sıra diğer yiyeceklerin sindirimini de kolaylaştırır. Süzme yoğurtta bulunan iyi bakteriler bağırsak hareketlerinizi düzenler. Böylece kabızlık probleminin çözümüne katkı sağlar.

🥛 Süzme yoğurt normal yoğurdun iki katı protein içerdiği için daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Yapılan bir araştırmaya göre öğleden sonra ara öğün olarak süzme yoğurt tüketen kişiler daha uzun süre tok hissediyor. Ayrıca süzme yoğurtta bol miktarda bulunan kalsiyum vücutta yağ üretimini sınırlıyor.

Süzme yoğurt, bol miktarda probiyotik içermektedir. Süzme yoğurtta bulunan probiyotiklerle aldığınız iyi bakteriler, sağlıklı bir sindirim sağlar. Sindirim sisteminizdeki iyi bakteriler, ishal, irritabl bağırsak sendromu, crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi sindirim problemleriyle savaşmaya yardımcı olur.

🥛 Hastalıklardan korunmak istiyorsanız bağışıklık sisteminizin yeterince güçlü olması gerekiyor. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek istiyorsanız çare süzme yoğurt. İçinde canlı kültürler bulunan süzme yoğurt, vücudunuzu güçlendirerek zararlı mikroorganizmalarla savaşmaya yardımcı olur.

🥛 Tansiyonunuzu kontrol altında tutmak için günde birkaç bardak süzme yoğurt yiyebilirsiniz. 1 bardak yağsız süzme yoğurtta 240 mg potasyum bulunur. Potasyum damarları rahatlatarak sıkışmayı önler. Aksi takdirde tansiyon yükselir. Süzme yoğurtta bulunan B12 ise kırmızı kan hücrelerinin üretilmesine yardımcı olarak oksijenin kalbe ve bütün vücuda yayılmasını sağlar.

🥛 Sindirim sisteminiz gibi ürogenital yollarınız da iyi bakterilere ihtiyaç duyar. Süzme yoğurtta bulunan probiyotikler ürogenital yollarınızdaki iyi bakterilerin çoğalmasını sağlayarak bakteriyel vajinozis, mantar enfeksiyonu ve idrar yolu enfeksiyonları gibi hastalıkları önler.

🥛 Süzme yoğurtta bulunan kalsiyum, kemiklerin ve kasların güçlü kalması için önemlidir. Yeterince kalsiyum olmadığında kemikler zayıflar ve kemik erimesi riski artar. Sadece bir kase süzme yoğurta günlük kalsiyum ihtiyacının %18.7’si bulunur. Süzme yoğurtta kalsiyumla birlikte magnezyum, fosfor, potasyum ve protein de bulunur. Bütün bu mineraller güçlü kemikler için birlikte çalışır.

İlginizi Çekebilir:  Narenciyenin Faydaları

✅ Süzme Yoğurt Nedir? Süzme Yoğurdun Farkı Nedir?

Süzme yoğurtla normal yoğurt genelde karıştırılmaktadır. Normal yoğurt suyundan arındırılır ve kaymak kıvamında ve inanılmaz lezzetli süzme yoğurt elde edilir. Normal yoğurda göre iki kat fazla protein bulunur ve kalsiyum, potasyum ve fosfat açısından da daha zengindir. Kilo dengesini korumak isteyenler için süzme yoğurt oldukça idealdir.

✅ Süzme Yoğurt Besin Değeri (100 gram – Ortalama)

 • Enerji (kcal) 124
 • Karbonhidrat (g) 4.21
 • Protein (g) 8.12
 • Yağ (g) 8.78
 • Kolesterol (mg) 20
 • Sodyum (mg) 42
 • Potasyum (mg) 129
 • Kalsiyum (mg) 98
 • Vitamin A (ui) 76
 • Vitamin C (mg) 1.03
 • Demir (g) 0.06

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok