Kapat

Fırında Ev Yapımı Nar Ekşisi

Anasayfa
Garnitür, Meze ve Soslar Fırında Ev Yapımı Nar Ekşisi

Nar ekşisi dediğin, nar suyunun, kaynatılarak azaltılmasıyla elde edilen, ekşiliğinin yoğunlaştırılmış hali. Şeker eklemesi yapmadığınız sürece, bal kıvamında bir nar ekşisi elde etmek mümkün değil.

Ocakta pişen nar ekşisinde, kalın tabanlı tencere kullanılmasına rağmen “pişmiş” bir tat var. Fırında pişen nar ekşisinde ise, içinde bulunduğu kabın tabanı direkt olarak ateşle temas halinde olmadığı için, taze nar tadı alabildiğince hissediliyor.

İçinde bir miktar şeker var. Fakat bu sadece, kıvamını koyulaştırmak için. Tattığınızda yüzünüzün buruşacağına emin olabilirsiniz.

Malzemelerimiz: (215 gram nar ekşisi için)

  • 3.5 kilo nar (sıkılmışı 960 gram veya 4 su bardağı),*
  • 1/2 çay bardağı (50 gram) toz şeker,

*4 su bardağı nar suyu elde etmek için 3,5 kilo nar kullanılır. Narları sıkarken, tanelerini kaplayan beyaz deri acı bir tat bırakacağı için, meyve sıkacağını kullanmayın. Nar’ın içindeki beyaz derilerini ayıklayın, kullanmayın.

*Lavabonun içine geniş bir kap koyun. Narları ortadan ikiye (eğer elleriniz ufaksa dörde) kesin ve kesik yüzeyleri kaba bakacak şekilde, limon sıkar gibi lavabodaki kabın içine sıkın.

*Sıkmakta zorlanırsanız, baş parmaklarınızı tepesinde birleştirip diğer parmaklarınızı içine doğru sokup, taneleri ezerek sularını çıkartın. Kaba akan nar suyunun içine taneleri de düşecektir.

*Daha sonra, üzerine tel bir süzgeç oturtulan başka bir kabın içine aktarın, süzgeçte toplanan nar tanelerini de avucunuzun içinde sıkın ve süzgeci kaldırın. İşlemi lavabonun içinde yaptığınız için, mutfağınız kirlenmeyecektir.

Yapılışı:

1- Nar suyuna, şekeri ekleyin ve eriyene kadar karıştırın.

2- Karışımı, ısıya dayanıklı bir tepsiye (27*40 boyutunda 2 cm derinliğinde) veya fırın kabına boşaltın ve önceden 180 derecede ısıtılan fırında bir miktar koyulaşana kadar, 75-80 dakika pişirin.

3- Pişen nar ekşisi, fırından çıktığında oldukça akışkan kıvamda (su kıvamında değil) olmalı, soğudukça koyulaşacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Hatay Usulü Mezelerden Muhammara Tarifi...

4- Fırında iken, kıvamını alıp almadığını kontrol etmek için; fırına verdikten 1 saat sonra, nar ekşisinden 1 kaşık alın ve önceden buzluğa konulup bekletilen ufak bir soğuk tabağa dökün. Sonra, buzluğa koyup 2 dakika kadar bekletin. Tabak yana doğru eğildiğine, nar ekşisi yavaş yavaş ilerliyor ve parmağınızı kalın bir tabaka halinde kaplayacak kadar koyulaşmış ise kıvamı doğrudur. Su gibi akışkan ise, kıvam testini 5-10 dakikada bir uygulayarak pişirmeye devam edin.

5- Nar ekşisi kıvamına gelince, tepsiyi fırından çıkartın ve kapaklı cam bir şişeye aktarıp, oda sıcaklığına gelmesini bekleyin.

6- Kullanılan tepsinin (ya da fırın kabının) boyutu, pişme süresini etkileyecektir. Daha büyük bir tepsi kullanıldığında, şekerli nar suyu daha büyük bir alana yayılacak, daha çabuk buharlaşacak ve istenilen kıvamı daha erken elde edecektir.

7- Tarifte belirtilen 75-80 dakikayı, yaklaşık bir süre olarak kabul edin ve 1 saat geçtikten sonra, sıklıkla kıvamını kontrol edin. Daha ufak bir kap kullandığınızda ise, tam tersine pişme süresi uzayacaktır. Afiyet olsun…