Fırında Ev Yapımı Nar Ekşisi

✅ Fırında Ev Yapımı Nar Ekşisi

Ocakta pişen nar ekşisinde, kalın tabanlı tencere kullanılmasına rağmen “pişmiş” bir tat var. Fırında pişen nar ekşisinde ise, içinde bulunduğu kabın tabanı direkt olarak ateşle temas halinde olmadığı için, taze nar tadı alabildiğince hissediliyor.

🌱 Nar ekşisi, nar suyunun kaynatılarak azaltılmasıyla elde edilen, ekşiliğinin yoğunlaştırılmış halidir. Şeker eklemesi yapmadığınız sürece, bal kıvamında bir nar ekşisi elde etmek mümkün değildir.

🌱 Nar ekşisinin içinde bir miktar şeker var. Fakat bu sadece, kıvamını koyulaştırmak içindir. Tattığınızda yüzünüzün buruşacağına emin olabilirsiniz.

Porsiyon: 215 gram nar ekşisi için,

Malzemelerimiz:

  • 3,5 kilo nar (sıkılmışı 960 gram veya 4 su bardağı),*
  • ½ çay bardağı (50 gram) toz şeker,

Nar suyu için:

🌱 4 su bardağı nar suyu elde etmek için 3,5 kilo nar kullanılır. Narları sıkarken, tanelerini kaplayan beyaz deri acı bir tat bırakacağı için, meyve sıkacağını kullanmayın. Nar’ın içindeki beyaz derilerini ayıklayın, kullanmayın.

🌱 Lavabonun içine geniş bir kap koyun. Narları ortadan ikiye (eğer elleriniz ufaksa dörde) kesin ve kesik yüzeyleri kaba bakacak şekilde, limon sıkar gibi lavabodaki kabın içine sıkın.

🌱 Sıkmakta zorlanırsanız, baş parmaklarınızı tepesinde birleştirip diğer parmaklarınızı içine doğru sokup, taneleri ezerek sularını çıkartın. Kaba akan nar suyunun içine taneleri de düşecektir.

🌱 Daha sonra, üzerine tel bir süzgeç oturtulan başka bir kabın içine aktarın, süzgeçte toplanan nar tanelerini de avucunuzun içinde sıkın ve süzgeci kaldırın. İşlemi lavabonun içinde yaptığınız için, mutfağınız kirlenmeyecektir.

Yapılışı:

1- Nar suyuna, şeker ekleyerek eriyene kadar karıştırın.

2- Karışımı ısıya dayanıklı bir tepsiye (27*40 boyutunda 2 cm derinliğinde) veya fırın kabına boşaltın ve önceden 180 derecede ısıtılan fırında bir miktar koyulaşana kadar 75-80 dakika pişirin.

İlginizi Çekebilir:  Haydari Soslu Yeşillik Salatası

3- Pişen nar ekşisi, fırından çıktığında oldukça akışkan kıvamda (su kıvamında değil) olmalı, soğudukça koyulaşacaktır.

4- Fırında iken kıvamını alıp almadığını kontrol etmek için, fırına verdikten 1 saat sonra nar ekşisinden 1 kaşık alın ve önceden buzluğa koyulup bekletilen soğuk tabağa dökün. Sonra, tabağı tekrar buzluğa koyup 2 dakika kadar bekletin. Tabak yana doğru eğildiğine, nar ekşisi yavaş yavaş ilerliyor ve parmağınızı kalın bir tabaka halinde kaplayacak kadar koyulaşmış ise kıvamı doğrudur. Su gibi akışkan ise, kıvam testini 5-10 dakikada bir uygulayarak pişirmeye devam edin.

5- Nar ekşisi kıvamına gelince, tepsiyi fırından çıkartın ve kapaklı cam bir şişeye aktarıp oda sıcaklığına gelmesini bekleyin.

6- Kullanılan tepsinin (ya da fırın kabının) boyutu, pişme süresini etkileyecektir. Daha büyük bir tepsi kullanıldığında, şekerli nar suyu daha büyük bir alana yayılacak, daha çabuk buharlaşacak ve istenilen kıvamı daha erken elde edecektir.

7- Tarifte belirtilen 75-80 dakikayı, yaklaşık bir süre olarak kabul edin ve 1 saat geçtikten sonra, sıklıkla kıvamını kontrol edin. Daha ufak bir kap kullandığınızda ise, tam tersine pişme süresi uzayacaktır.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 😂😂😂

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı aof-3.png

Yazar

Yeni tarifler denemeyi seven, dünya mutfağına ilgi duyan bir galaktik dünya insanı. Patates diyarının efendisi...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Koleksiyona Ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol