Kapat

Trakya Mutfağının Menemen Sosu….

Anasayfa
Garnitür, Meze ve Soslar Trakya Mutfağının Menemen Sosu….

Trakya Mutfağının Menemen Sosu….

Kışlık hazırlıkları içerisinde domates sosları geniş yer tutar. Menemen sosu diye adlandırabileceğimiz domates-biber sosu da hemen kullanıma müsaade eden, lezzetli ve Trakya yöre mutfağında en çok hazırlanan domates soslarındandır. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🍅🍅🍅

Malzemelerimiz:

  • 10 kilo kırmızı domates,
  • 2 kilo köy biberi,
  • 4 kilo kahvaltılık domates,
  • 1,5 su bardağı sıvıyağ (tercihen zeytinyağı),
  • 1 yemek kaşığı toz şeker,
  • 3 çorba kaşığı tuz,

Yapılışı:

1- Domatesleri ve biberleri bol suda yıkayıp, domateslerin dip kısmına bıçakla bir çarpı (X) işareti yapın. Önce, sıcak suda 3-4 dakika tutun ve hemen sonra delikli kepçeyle soğuk suya bırakın.

2- Sonra domatesleri soğuk sudan çıkartıp, dip kısmına attığınız çarpı (X) işaretli yerden kolayca kabuklarını soyun. Soyulan domatesleri yemeklik olarak küp küp doğrayın.

3- Diğer tarafta, biberlerin sap kısımlarını keserek tohum yatağını temizleyin. İster ortadan uzunlamasına ikiye bölüp, isterseniz de bunu yapmaksızın 2-3 cm. boyunda yemeklik olarak doğrayın.

4- Derince bir tencerede sıvıyağında (zeytinyağı kullanılacaksa 1 yemek kaşığı toz şeker kullanın) biberleri yanmayacak şekilde kavurun.

5- Üzerine domatesleri ilave edip, zaman zaman tahta kaşıkla karıştırarak malzemeleri birbirine iyice özleştirin.

6- Malzemelerin miktarına göre domateslerin suyunun çektirilip, sos kıvamına gelmesi 1 saate yakın zamanda olacaktır. Sosun tuzunu ayarlayın.

7- Kuru ve kapakları yenilenmiş steril cam kavanozlara sıcak olarak doldurup, kapağını sıkıca kapatın.

8- Mutfak tezgahına ters çevirip, 1 gün boyunca kapakların tutup tutmadığını gözlemleyin. Güneş görmeyen, serin bir ortamda saklayın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🍅🍅🍅

İlginizi Çekebilir:  Et Yemeklerinize Yoğurtlu Antep Fıstıklı Sos....