Kapat

Balkan Mutfağı Lezzetlerinden Plaska Nedir? Nasıl Yapılır?

Anasayfa
Hamur İşi Balkan Mutfağı Lezzetlerinden Plaska Nedir? Nasıl Yapılır?

Plaska (Pilaska) yöre mutfağının en sevilen lezzetidir. Arnavut ve Pomak kökenli yerleşimlerde, özellikle de Kırklareli’nin Balkan köylerinde yöre mutfağında, unutulmaması için diri tutulmaktadır. Arnavut göçmenler “Plaska bizimdir.” derler. Bu lezzeti elden bırakmak istemeyen Pomak göçmenler ise, aynı malzemelerle yaptıkları tarife küçük farklılıklar yaprak “Çıplak böreği”ni yaparlar. “Biz sizin gibi değil, böyle yaparız…” diyerek sahayı boş bırakmak istemezler.

Plaskayı, bir çeşit mısır unlu ince ekmek yahut tuzlu-mısır unlu kek gibi düşünebiliriz. Arnavutlar’ın birçok tarifinde pırasa, iç harçta yer bulur. Değirmende iri dişli çekilmiş yerli mısır ile yapıldığında Plaska’nın lezzeti daha da artar.

Pomak göçmenlerin sahiplendiği “Çıplak Böreği” ile arasındaki fark ise; Plaska’nın iç harcının mısır unlu harca, homojen olarak ve pırasanın çiğden karıştırılmasıdır. Çıplak Böreği’nde ise, pırasalı harcın kavrularak ara kata döşenmesi ve alt kattaki unlu harcın daha yoğun, üstteki harcın ise daha akışkan boza kıvamında olmasından gelmektedir. Afiyet olsun…

Malzemelerimiz:

  • 1/2 kilo pırasa,
  • 4 su bardağı (iri çekilmiş) mısır unu,
  • 2 su bardağı (ev yapımı) yoğurt,
  • 1 su bardağı sıvı yağ,
  • 1 çay kaşığı karbonat,
  • yeteri kadar susam veya çörek otu (tercih edilirse),
  • yeteri kadar pul biber (tercih edilirse),
  • 1.5 tatlı kaşığı kaya tuzu,

Yapılışı:

1- Pırasanın koyu yeşil veya çok sertleşmiş kısımları ayırıp kullanmayın ve kalan diğer kısımlarını çok ince ince kıyın. Sonra, ince kıyılan pırasaları 1 tatlı kaşığı tuzla beraber elinizle güzelce ovun.

2- Pırasa, yumuşayıp sulanacaktır. Daha sonra kullanmak üzere, suyu bir kenara ayırın.

3- Ovulmuş pırasanın üzerine; sıvıyağ, mısır unu, yoğurt ve karbonat ile yarım tatlı kaşığı tuzu ilave edin (tercih edenler, bu aşamada bir fiske pul biber ilave ederek acılı bir tat elde edebilirler) ve karıştırın.

4- Tüm malzeme ile ayrılan pırasa suyunu, tahta bir kaşıkla tekrar karıştırın ve homojen bir dağılım elde edin.

İlginizi Çekebilir:  Somonlu Sütlü Tart Ekmeği....

5- Karışım, yarı akışkan bir boza kıvamına gelince, yağlanan fırın tepsisine boşaltın (tercih edilirse, bu aşamada üzerine susam veya çörek otu serpiştirebilirsiniz).

6- Önceden 180 derecede ısıtılan fırının orta rafında, kürdan testi temiz çıkana kadar yaklaşık 1 saat pişirin (mısır unlu tarifler, içini geç çektiği için sürekli gözleyerek pişme süresine siz karar vereceksiniz). Nar gibi kızarmasını bekleyin ve sonra, kare kare dilimleyin.

7- Son olarak, bez örtü altında dinlendirin ve ılık olarak servisinizi yapın. Afiyet olsun…