Kapat

Hiç Evde Fırında Ekşi Mayalı Esmer Ekmek Yapmayı Denediniz mi?

Anasayfa
Hamur İşi Hiç Evde Fırında Ekşi Mayalı Esmer Ekmek Yapmayı Denediniz mi?

Malzemelerimiz:

  • 500 gram un karışımı*
  • 1,5 su bardağı (veya biraz daha fazlası) ılık su,
  • 1 paket ekşi mayalı esmer ekmek harcı,
  • 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • tercihinize göre tepeleme 2 çay kaşığı tuz,
  • yeteri kadar margarin (tepsiyi yağlamak için),

* Tek başına tam buğday unu kullanıldığında, ekmek daha sıkı yapıda olacaktır. Daha değişik lezzette ekmekler yapmak için buğday ununa yarı yarıya veya istediğiniz oranda buğday kepeği, çavdar unu, yulaf unu gibi diğer tahıl unlarını karıştırabilirsiniz.

Yapılışı:

1- Bir karıştırma kabına 500 gram unu (veya un karışımını) eleyin ve üzerine ekşi maya paketinin tamamı ile tuzu dökerek kaşıkla iyice karıştırın.

2- Tercihinize göre zeytinyağı ve ılık suyu içine azar azar ilave ederek yoğurmaya başlayın.

3- Eliniz ile pürüzsüz bir hamur elde edinceye kadar yaklaşık 10 dakika kadar hamuru yoğurun ve sonra üzerini örterek ılık bir yerde 30-45 dakika bekletin.

4- Bekleme sonrasında, hamuru bir kez daha yoğurun. Sonra margarin ile yağlanmış ve içi unlanmış fırın tepsisine ekmek hamurunu şekillendirerek koyun. (7-8 parçaya bölüp tek tek veya çiçek şeklinde küçük ekmekler yapılabilir. Tercihen yuvarlak veya uzun tek bir ekmek de yapabilirsiniz.)

5- Sonra tepsinin üzerini örtün ve ılık bir yerde, hamur iyice kabarıncaya kadar yaklaşık 45-60 dakika kadar daha beklemeye alın.

6- Fırının alt rafına içinde su olan bir metal kase koyun ve fırını aşağıdaki tabloda verilen ısı ayarında açın.

7- Kabarmış hamurun üzerine bıçakla 1 cm derinlikte çizikler atın ve tepsiyi sıcak fırının orta rafına koyun. 10 dakika sonra fırın ısısını 2. verilen ısı derecesine indirin ve belirtilen sürede kabuğu iyice kızarıncaya kadar pişirin.

8- Pişme sonrası tepsiden çıkartın ve üzerini örterek soğumaya bırakın. Afiyet olsun…

İlginizi Çekebilir:  Fırında Armutlu ve Cevizli Kek