Kapat

Gaziantep Mutfağından Kahvaltılık Katmer Tarifi….

Anasayfa
Hamur İşi Gaziantep Mutfağından Kahvaltılık Katmer Tarifi….

Gaziantep Mutfağından Kahvaltılık Katmer Tarifi….

Porsiyon: 1-2 kişilik,

Malzemelerimiz:

  • 1 adet yufka,
  • 2 yemek kaşığı sadeyağ,
  • 2 yemek kaşığı toz şeker,
  • 2 yemek kaşığı süt kaymağı,
  • 2 yemek kaşığı çekilmiş Antep fıstığı,

Yapılışı:

1- Yufkayı tezgaha açın ve fırça ile yufkanın üzerini iyice yağlayın.

2- Daha sonra yufkaların uçlarını kare oluşturacak şekilde içe doğru katlayın.

3- Toz şeker ile çekilmiş fıstık içini, yufkanın her tarafına eşit dağıtılacak şekilde serpiştirin. Süt kaymağını da fındık büyüklüğündeki parçalar halinde eşit aralıklarla yerleştirin.

4- Sonra, kare olan uçları zarf şeklinde birleştirin ve fırça ile üzerine yağ sürerek, yağlanan fırın tepsisine yerleştirin.

5- Önceden ısıtılmış fırında, 190 derecede üstü ve altı kızarıncaya kadar pişirin.

6- Fırından çıkartın ve katmerin üzerine fırça ile sadeyağını sürün.

7- Üzerine toz fıstık serpiştirerek, sıcak çayın yanında servisinizi yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…👍👍👍

Antep Fıstığı Ağacı Nedir?….

1- Sakız ağacıgiller (Anacardiaceae) familyasında yer alan kabuklu bir meyve olan Antep fıstığı, ülkemizde sevilerek tüketilen değerli bir bitkidir.

2- İsmini,  en yoğun yetiştiriciliği yapılan yerlerden olan Gaziantep’ten almıştır. 

3- Antep fıstığı ağacı  uzun yıllar boyunca bakım ve budama ile iri bir ağaç özelliğini almaktadır.

4- Bir çok alanda kullanılan bu görkemli güzel ağacın meyveleri salkımlar şeklinde, pembe renkli çiçekler açan bir yapıdadır.

5- Antep fıstığının iki tane “Ana Gen Merkezi” vardır. Bunlar, Yakın Doğu ve Orta Asya “Gen Merkezleri” olarak bilinmektedir.

Antep Fıstığı Faydalı mı?

Antep fıstığı, sağlık açısından da son derece sağlıklı bir besindir. Antep fıstığı içerisinde bolca B 6 vitamini barındırmaktadır.

Antep fıstığı, aynı zamanda potasyum bakımından da zengindir. 1 avuç Antep fıstığı bir adet büyük muzun yarısından daha fazla potasyum içerir.

İlginizi Çekebilir:  Giresun Cevizli Sac Katmeri

Antep fıstığı içerisinde bolca lif ve proteinde barındırmaktadır. Vitamin ve mineraller açısından zengin olan Antep fıstığının faydaları…

Protein yüksek, kalorisi düşük

Antep fıstığı en düşük kalorili kuruyemişler arasında yer alır. Protein miktarı çok fazla olmasına rağmen kalori miktarının düşük olması Antep fıstığını oldukça değerli kılmaktadır.

Kalp sağlığını korur

Antep fıstığını düzenli olarak tüketmek, vücuttaki LDL (kötü) kolesterol seviyelerini azaltabilir. Antioksidanlar, fitosteroller ve doymamış yağ asitleri, sağlıklı bir kalbin teşvik edilmesi için faydalıdır. Antep fıstığı aynı zamanda, arterlerin sertleşmesini ve kan pıhtılarının oluşumunu önleyen, “Arjinin” (L-arginin) adı verilen bir amino asit kaynağıdır.

Göz sağlığı açısından önemlidir

Antep fıstığı, lutein ve zeaksantin gibi karotenoid antioksidanlar içerir. Bu antioksidanlar, yaşlılarda yaşla ilişkili oluşan göz hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olur.

Sindirim sağlığını korur

Antep fıstığının, gıdaların pürüzsüz sindirilmesine yardımcı olan iyi bir diyet lifi kaynağı olmasıdır. Yaklaşık 1 avuç (veya 30 gram) Antep fıstığı bir porsiyon, yaklaşık 3 gram diyet lifi içerir ve sindirim sisteminizin optimum kapasitede çalışmasını sağlamak için fazlasıyla yeterlidir.

Cilt bakımı

Antep fıstığı, ayrıca deriden kuruluğu gidermeye yardımcı olur. Doymuş yağ bu yönüyle önemli bir rol oynar. Yağ aynı zamanda aromaterapi ve geleneksel masaj terapisi gibi geleneksel terapilerde bir bileşen olarak kullanıldığı için iyi bir taşıyıcı veya baz yağ olarak da işlev görür.

Bağışıklığı arttırır

Antep fıstığı, içlerinde bulunan B6 vitamini zengin kaynağı nedeniyle bağışıklığı artırır. Güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmaya yardımcı olurlar. Aynı zamanda belirli enfeksiyon ve kanser türlerinin önlenmesine yardımcı olur.

Antep Fıstığı Nasıl Seçilir?

Antep fıstığı günümüzde kabuklu, kabuksuz, şekerli veya tuzlanmış olarak tüketime sunulmaktadır. Antep fıstığının kabuğu, fıstığın kendisini fiziksel hasarlardan ve çeşitli enfeksiyonlardan korur.

İlginizi Çekebilir:  Biftekli Peynirli Sandviç

Tuzlanmış ve tatlandırılmış Antep fıstığı, yüksek sodyum ve şeker içeriği nedeniyle iyi bir seçim olmayabilir.

Bu nedenlerden dolayı kabuksuz satılan Antep fıstığı önerilmez. İdeal ve doğru olanı, doğal formunda olduğu gibi kabuklu Antep fıstığı tüketilmelidir.