Kapat

Sarı Kız Mantarlı Makarna Tarifi….

Anasayfa
Hamur İşi Sarı Kız Mantarlı Makarna Tarifi….

Sarı Kız Mantarlı Makarna Tarifi.…

Tarifimizde kullanılan mantar, güneşte kurutulmuştur. Kurutulmuş mantarı yaklaşık 10 dakika sıcak suda bekleterek tazesine en yakın haliyle yemeklerde kullanılabilir. En pratik şekliyle; sote yapabilirsiniz. Sarı kız mantarı ile omletler de çok lezzetli olacaktır. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🍄🍄🍄

Porsiyon: 6 kişilik,

Malzemelerimiz:

  • 200 gram Sarı Kız mantarı (diğer adı Kaz ayağı mantarı),
  • 1 paket makarna,
  • 2 yemek kaşığı tereyağı,
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı,
  • 1 adet orta boy kuru beyaz soğan,
  • ½ demet maydanoz,
  • yeteri kadar pul biber,
  • yeteri kadar karabiber,
  • yeteri kadar kaya tuzu,

Yapılışı:

1- Tavada ısıtılan zeytinyağında, dilimlenen soğanları yumuşayana kadar soteleyin.

2- Üzerine mantarları ekleyip, 1-2 dakika kısık ateşte soteleyin.

3- Daha sonra tereyağını ekleyip, eritin ve iyice karıştırın. İnce ince kıyılan maydanozu, tuz, karabiber ve pul biberi de üzerine ekleyip, 1-2 dakika daha soteleyin ve sonra ocaktan alın.

4- Haşlanan makarnaya, sotelenen mantarı dökün ve iyice karıştırıp servisinizi yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🍄🍄🍄

Mantar yiyen bir kişide zehirlenme belirtilerinin görülmesi halinde, en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Zehirlenmeler konusunda 114 numaralı Ulusal Zehir Danışma Merkezi’nden (UZEM) bilgi alınabilir.

🍄 Mantar zehirlenme olayları, kişilerin zehirli ve yenen mantarlar konusunda yeterli bilgisinin olmamasından kaynaklanmaktadır.

🍄 Zehirlenmelerin tedavi merkezlerinden uzak kırsal kesimlerde meydana gelmesi ve zehirlenmeye sebep olan mantarların teşhis edilmesinde yeterli tıbbi laboratuvar ve uzmanın bulunmaması mantar zehirlenmelerinin ölümle sonuçlanmasına neden olmaktadır.

🍄 Ayrıca yenen ve zehirli mantarları birbirinden ayırt etmeye yaradığı iddia edilen bazı yanlış inanışlar da zehirlenmelere ve yüzlerce insanın ölümüne neden olmaktadır.

🍄🍄Lütfen Dikkat!

🌱 Doğadan amatör kişiler tarafından toplanan mantarlar zehirli olabilir. Bu nedenle, sadece profesyonel kişiler tarafından toplanan veya kültür ortamında yetiştirilen mantarları tüketmeyi tercih etmelisiniz.

İlginizi Çekebilir:  Kış Hazırlığınız Taze Fasulye Konservesi….

🌱 Mantar zehri, insanlar için öldürücü özellik gösterir. Bu nedenle doğada bulunan mantarları, internet üzerinde resimlerini gördüğünüz mantarlara benzetip tüketmeniz veya zehirsiz olduğunu düşünmeniz çok ciddi sonuçlara yol açabilir.

yemekciyiz. net sitesindeki bu bilgileri kullanarak “asla mantar toplamayın”. Bu sitedeki bütün fotoğraflar ve açıklamalar, sizleri sadece bilgilendirme amaçlıdır.

🌱 Zehirli ve yenilebilen mantarları birbirinden ayırt etmek bazen çok zor olduğundan, yabani mantarlar sadece işini bilen uzmanlar tarafından toplanmalıdır.

🌱 Amatörce toplanan mantarların tüketiminden kesinlikle kaçınmalısınız.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🍄🍄🍄