Kapat

Sarı Kız Mantarlı Makarna Tarifi…

Anasayfa
Hamur İşi Sarı Kız Mantarlı Makarna Tarifi…

Sarı Kız Mantarlı Makarna Tarifi…

Sarı Kız (Kaz ayağı) Mantarını meşe ve çam ormanlarından toplamak için Haziran-Temmuz ayları en uygun aylardır. Çoğunlukla, Ekim ayında da kısa bir süre toplanır. Dünyada Doğu Avrupa ülkelerinde, ülkemizde ise yoğunlukla Karadeniz bölgesinde bilinir ve tüketilir. Şekli ve renginden dolayı bu yörelerde “sarı kız” ve “kaz ayağı” ismi ile bilinir. Her mevsim kurutulmuş ve dondurulmuş olarak da tüketilir.

Tarifimizde kullanılan mantar, güneşte kurutulmuştur. Kurutulmuş mantarı yaklaşık 10 dakika sıcak suda bekleterek tazesine en yakın haliyle yemeklerde kullanılabilir. En pratik şekliyle; sote yapabilirsiniz. Sarı kız mantarı ile omletler de çok lezzetli olacaktır. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

Malzemelerimiz:

  • 200 gram Sarı Kız mantarı (diğer adı Kaz ayağı mantarı),
  • 1 paket makarna,
  • 2 yemek kaşığı tereyağı,
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı,
  • 1 adet orta boy kuru beyaz soğan,
  • ½ demet maydanoz,
  • yeteri kadar pul biber,
  • yeteri kadar karabiber,
  • yeteri kadar kaya tuzu,

Yapılışı:

1- Tavaya, zeytinyağını döküp ısıtın. Sonra, dilimlenen soğanları tavaya atıp yumuşayana kadar soteleyin.

2- Üzerine, mantarları ekleyin 1-2 dakika kısık ateşte soteleyin.

3- Daha sonra, tereyağını ekleyip eritin ve iyice karıştırın.

4- Maydanozu ince ince kıyın, tuz, karabiber ile pul biberi de içine ekleyip, 1-2 dakika daha soteleyin ve sonra ocaktan alın.

5- Haşlanan makarnanın üzerine, sotelenen mantarı dökün ve iyice karıştırıp, servisinizi yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

Zehirli ve Yenen Mantarlar Hakkındaki Bazı Yanlış İnanışlar:

1- Zehirli veya yenen mantarlar ayrı ayrı topraklarda yetişir. Halbuki yenilebilir ve zehirli mantarlar yan yana yetişebilir ve çoğu zaman bunları birbirinden ayırt etmek oldukça zordur.

2- Mantar zehirli ise koparılınca iç kısmının rengi hemen mavileşir ya da hoş kokulu ve lezzetli olan ve şapkasından bir parça koparıldığında iç kısmının rengi değişmeyen mantarlar tehlikesizdir.

İlginizi Çekebilir:  Tahinli ve Kuru Üzümlü Poğaça Tarifi...

3- Mantar zehirli ise gümüş bir kaşık veya para ile kaynatıldığında veya pişirildiğinde gümüşün rengi kararır.

4- Bir diğer inanış ise zehirli mantarları salyangozların yemediği ve böceklerin yediği mantarların zehirsiz olduğu şeklindedir. Salyangoz veya böceklerin metabolizmaları ile insanların metabolizmalarının birbirinden farklı olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Zehirli bir mantar olan Hypholoma fasciculare türü üzerinde beslenen sümüklü böcekleri görmek mümkündür. 

5- Çayırlarda yetişen mantarlar zehirsizdir. 

6- Ağaçlar üzerinde yetişen mantarlar zehirsizdir.

7- Tuzlu veya sirkeli suda kaynatmak mantarın zehirliliğini ortadan kaldırır.

8- Mantarın yanında veya yakınlarında demir varsa o mantar zehirlidir.

9- Mantara zehri yılanlar verir.

10- Kurutulmuş mantar zehirli değildir. Pişirmek mantarın zehirliliğini ortadan kaldırır.  Zehirli bileşiklerin çoğu ısıya dayanıklıdır ve pişirmekle, kaynatmakla veya kurutmakla mantarın zehirliliği ortadan kalkmaz. Bazı zehirli mantar türlerinin toksinleri sıcaklık uygulamasından etkilenip bozulabilir. Ancak bunu genelleştirmek mümkün değildir.

11- Mantarı yoğurt ile birlikte veya ayran içinde bekletip yemek zehirlenmeyi önler.

12- Zehirli mantarların kokuları ve tatları çok kötüdür. Bu da doğru bir kanı değildir. Çoğu zehirli mantarın tatları ve kokuları güzeldir. 

Kısacası yukarıda belirtilen inanış ve görüşlerin hiçbir bilimsel olarak geçerliliği yoktur ve bunlara güvenerek mantar toplamak ve tüketmek sakıncalı ve tehlikelidir.  

Mantar yiyen bir kişide zehirlenme belirtilerinin görülmesi halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Zehirlenmeler konusunda 114 numaralı Ulusal Zehir Danışma Merkezi’nden (UZEM) bilgi alınabilir.

Mantar zehirlenme olayları, kişilerin zehirli ve yenen mantarlar konusunda yeterli bilgisinin olmamasından kaynaklanmaktadır.

Zehirlenmelerin tedavi merkezlerinden uzak kırsal kesimlerde meydana gelmesi ve zehirlenmeye sebep olan mantarların teşhis edilmesinde yeterli tıbbi laboratuvar ve uzmanın bulunmaması mantar zehirlenmelerinin ölümle sonuçlanmasına neden olmaktadır.

Ayrıca yenen ve zehirli mantarları birbirinden ayırt etmeye yaradığı iddia edilen bazı yanlış inanışlar da zehirlenmelere ve yüzlerce insanın ölümüne neden olmaktadır.

Lütfen Dikkat !!!!!

Doğadan amatör kişiler tarafından toplanan mantarlar zehirli olabilir. Bu nedenle, sadece profesyonel kişiler tarafından toplanan veya kültür ortamında yetiştirilen mantarları tüketmeyi tercih etmelisiniz.

İlginizi Çekebilir:  İkramlık Kaşar Peynirli Otlu Kurabiye...

Mantar zehri, insanlar için öldürücü özellik gösterir. Bu nedenle doğada bulunan mantarları, internet üzerinde resimlerini gördüğünüz mantarlara benzetip tüketmeniz veya zehirsiz olduğunu düşünmeniz çok ciddi sonuçlara yol açabilir.

yemekciyiz. net sitesindeki bu bilgileri kullanarak “asla mantar toplamayın”. Zehirli ve yenilebilen mantarları birbirinden ayırt etmek bazen çok zor olduğundan, yabani mantarlar sadece işini bilen uzmanlar tarafından toplanmalıdır. Amatörce toplanan mantarların tüketiminden kesinlikle kaçınmalısınız.

Bu sitedeki bütün fotoğraflar ve açıklamalar, sizleri sadece bilgilendirme amaçlıdır.