Kapat

Kışlık Tandır Ekmeği Nasıl Yapılır?

Anasayfa
Hamur İşi Kışlık Tandır Ekmeği Nasıl Yapılır?

Kışlık Tandır Ekmeği Nasıl Yapılır?

Eskiden kış aylarının sert geçmesi ve şartların da ağır olması nedeniyle kış hazırlıklarının yapılması çok önemliydi. Hazırlıklara, daha kar-kış gelmeden günler öncesinden, hatta yaz aylarında başlanılırdı. Bu hazırlıklardan biri de “kışlık ekmek” yapılmasıdır. Eski zamanlarda, daha fazla dayanması sebebiyle Tandır Ekmeği çok tercih ediliyordu. Günümüzde, özel bir şekilde yapılan tandır fırınlarında pişirilen ekmek, hem tadı ile hem görüntüsü ile bizleri halen cezbediyor.

Tandır, genellikle topraktan 100 cm. derinliğinde 120 cm. çarpımında yapılır. Ancak, her yörede kendine özgü farklı boyutlar tercih ediliyor. Tandır, genellikle çoraktan ve kadın ustalar tarafından yapılır. Çorak samana karıştırılarak ıslatılır karıştırılır ve temizlenir. Tandır, plakalar yapılarak alttan yukarı doğru çember şekline getirilerek yapılması sağlanır.

Tandır, genellikle ağız kısmı daraltılarak bir simit seklini andıracak şekilde yapılır. Bazı yörelerde ise, ağız kısmı fazla daraltılmaz. Hatta hiç daraltılmayan yerlerde bulunmaktadır. Daha sonra, tandırın duvarını sertleştirmek amacıyla 2 gün tezek talaş ile normal ısı verecek şekilde yakılır. Böylece, tandır çamuru hem kurumuş, hemde sertleşmiş olur.

Artvin, Kars, Bitlis, Batman, Hakkari, Siirt ve komşu illerindeki tüm bölge halkı, asırların taşıyıp da günümüze getirdiği tandır ekmeğine özel bir ilgi gösteriyor. Özellikle bölgenin kırsal kesimlerinde daha fazla rağbet görüyor. Ekmeğin lezzeti, enfes kokusu, uzun ömürlü ve sağlıklı oluşu nedeniyle köylüler tarafından tercih ediliyor. Şimdilerde ise, tadı ve lezzeti aynı olmasa da evlerdeki fırında tandır ekmeği yapılıyor.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…👍👍👍

Malzemelerimiz:

  • 2 kilo un,
  • 2 çorba kaşığı maya,
  • 2 çorba kaşığı tuz,
  • yeteri kadar ılık su,

Yapılışı:

1- Büyükçe bir kaba unu dökün. Üzerine, tuz ile mayayı ilave edin. Daha sonra, üzerine yavaş yavaş ılık su dökerek karıştırın. Karışımın hepsi ıslandıktan sonra, asıl yoğurma işlemine geçin ve bir saate yakın kıvamını alana kadar yoğurun.

İlginizi Çekebilir:  Fırında Mantarlı Makarna

2- Kıvamını alan hamurun üstünü düzeltin ve hafiften un serperek üzerini örtün.

3- Kıvamına gelinceye kadar 2-3 saat bekletin ve kıvamına gelince tandıra götürün.

4- (genellikle 2-3 kişi tarafından yapılır) Tandır Ekmeğinin hamurunu istenilen büyüklükte bezeler haline getirip, açın (kadınların biri hamuru beze yaparken, diğer kadın loş haline gelinceye kadar hamuru açar ve açılan ekmeğin üzerine su “veya tercih edilirse yumurta” sürer).

5- Sonra, açılan hamuru elinizdeki bezden yapılma “rafata” * nın üzerine koyarak tandıra yapıştırın (aynı anda tandıra 5-6 ekmek yapıştırabilir).

6- Tandıra yapıştırılan ekmek yavaş yavaş kızartın ve kızaran ekmekleri bir maşa yardımı ile tandırdan alıp, soğumaya bırakın.

7- Uzun süre tazeliğini koruyan tandır ekmeği, soğutulduktan sonra artık yemeye hazır demektir.

8- Ekmeği saklamak için bir sofra bezine veya büyükçe bir beze sarın ve soğuk bir odada koruyun. Böylece, bozulmadan daha uzun süre dayanacaktır.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…👍👍👍

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-99.png

* RAFATA: Yufka ekmeğini tandıra yapıştırmak için kullanılan, içi ot ya da paçavra dolu, yastık biçiminde araç.