Kış Hazırlığınız Tandır Ekmeği

✅ Kış Hazırlığınız Tandır Ekmeği

Eskiden kış aylarının sert geçmesi ve şartların da ağır olması nedeniyle kış hazırlıklarının yapılması çok önemliydi. Hazırlıklara, daha kar-kış gelmeden günler öncesinden, hatta yaz aylarında başlanılırdı. Bu hazırlıklardan biri de “kışlık ekmek” yapılmasıdır. Eski zamanlarda, daha fazla dayanması sebebiyle “Tandır Ekmeği” çok tercih ediliyordu. Günümüzde, özel bir şekilde yapılan tandır fırınlarında pişirilen ekmek, hem tadı ile hem görüntüsü ile bizleri halen cezbediyor.

Tandır, genellikle topraktan 100 cm. derinliğinde 120 cm. çarpımında yapılır. Ancak, her yörede kendine özgü farklı boyutlar tercih ediliyor. Tandır, genellikle çoraktan ve kadın ustalar tarafından yapılır.

Çorak samana karıştırılarak ıslatılır karıştırılır ve temizlenir. Tandır, plakalar yapılarak alttan yukarı doğru çember şekline getirilerek yapılması sağlanır.

Tandır, genellikle ağız kısmı daraltılarak bir simit seklini andıracak şekilde yapılır. Bazı yörelerde ise, ağız kısmı fazla daraltılmaz.

Hatta hiç daraltılmayan yerlerde bulunmaktadır. Daha sonra, tandırın duvarını sertleştirmek amacıyla 2 gün tezek talaş ile normal ısı verecek şekilde yakılır. Böylece, tandır çamuru hem kurumuş, hem de sertleşmiş olur.

Artvin, Kars, Bitlis, Batman, Hakkari, Siirt ve komşu illerindeki tüm bölge halkı, asırların taşıyıp da günümüze getirdiği tandır ekmeğine özel bir ilgi gösteriyor.

Özellikle bölgenin kırsal kesimlerinde daha fazla rağbet görüyor. Ekmeğin lezzeti, enfes kokusu, uzun ömürlü ve sağlıklı oluşu nedeniyle köylüler tarafından tercih ediliyor. Şimdilerde ise, tadı ve lezzeti aynı olmasa da evlerdeki fırında tandır ekmeği yapılıyor.

Malzemelerimiz:

  • 2 kilo un,
  • 2 çorba kaşığı maya,
  • 2 çorba kaşığı tuz,
  • yeteri kadar ılık su,

*** Bir Tutam Faydalı Bilgi ***

* RAFATA: Yufka ekmeğini tandıra yapıştırmak için kullanılan, içi ot ya da paçavra dolu, yastık biçiminde araç.

İlginizi Çekebilir:  Kahvaltı Keyfiniz Tahinli Çörek

Yapılışı:

1- Büyükçe bir kaptaki un, tuz ve mayanın üzerine yavaş yavaş ılık su dökerek karıştırın. Karışımın hepsi ıslandıktan sonra, asıl yoğurma işlemine geçin ve 1 saate yakın kıvamını alana kadar yoğurun.

2- Kıvamını alan hamurun üzerini düzeltip, hafiften un serperek örtün.

3- Mayalanması gelinceye kadar 2-3 saat bekletip, sonra tandıra götürün.

4- (genellikle, 2-3 kişi tarafından yapılır) Tandır Ekmeğinin hamurunu istenilen büyüklükte bezeler haline getirip, açın.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-99.png
rafata

(kadınların biri hamuru beze yaparken, diğer kadın loş haline gelinceye kadar hamuru açar ve açılan ekmeğin üzerine su “veya tercih edilirse yumurta” sürer)

5- Sonra, açılan hamuru elinizdeki bezden yapılma “rafata” * nın üzerine koyarak tandıra yapıştırın.

(aynı anda tandıra 5-6 ekmek yapıştırabilir)

6- Tandıra yapıştırılan ekmeği yavaş yavaş kızartın ve kızaran ekmekleri bir maşa ile tandırdan alıp, soğumaya bırakın.

(Uzun süre tazeliğini koruyan tandır ekmeği, soğutulduktan sonra artık yenmeye hazır demektir.)

7- Ekmeği saklamak için bir sofra bezine veya büyükçe bir beze sarın ve soğuk bir ortamda koruyun. Böylece, bozulmadan daha uzun süre dayanacaktır.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…👍👍👍

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok