Kapat

Tortilla Nedir? Nasıl Yapılır?

Anasayfa
Hamur İşi Tortilla Nedir? Nasıl Yapılır?

Tortilla Nedir? Nasıl Yapılır?

Tortilla, Kuzey Amerika ülkelerinde un, su, tuz temeline kurulmuş en pratik ekmeklerden biridir. Mısır unu veya beyaz undan yapılan mayasız ince ve yassı bir ekmek çeşididir. Meksika mutfağının vazgeçilmezlerinden” tortilla” bizim lavaş (yufka) ekmeğimize çok benzeyen bir ekmektir. Tortilla’yı Meksika dürümü, quesadilla ve fajita gibi bir çok meksika yemeğinde kullanabilirsiniz. Mısır unlu versiyonu orijinal “Kuzey Amerika tortillası” dır ve çoğunlukça “otantik tortilla” olarak kabul edilir.

Beyaz undan yapılan Tortilla’lar, Meksika’nın mısır yetiştirilmeye uygun olmayan bölgelerinde ortaya çıkmıştır. Türkiye’deki ismi ise yufka ekmektir. Biraz daha büyük yapılır. Genellikle Anadolu’nun köylerinde yapılan bir çeşididir. Ana vatanı olan Meksika’da birçok yemeğin yanında tüketilir. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle…Afiyet olsun…😅😅😅

Malzemelerimiz:

  • 2 bardak mısır unu,
  • aldığı kadar ılık su,
  • 1 çay kaşığı tuz,

Yapılışı:

1- Mısır ununu geniş bir kaba dökün ve ortasını açın.

2- Üzerine, tuz ve ılık suyu azar azar dökerek karıştırıp, katı bir hamur kıvamına getirin.

3- Sonra, hamurdan küçük toplar halinde parçalar kopartın.

4- Her toptan, oklavayla 10 santim çapında yufkalar hazırlayın.

5- Sonra yufkaları, teflon tava (veya sac) üzerinde iki tarafını da pişirin. Pişirme esnasında az veya çok pişirmemeye dikkat edin. Çok veya az pişen hamurlar kurur ve istenilen lezzeti vermez. Renk hafif değişince tavadan hemen alın. Biraz soğuduktan sonra tüketin.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle…Afiyet olsun…😅😅😅

İlginizi Çekebilir:  Vejetaryenler için: Pazı Sarması Tarifi…Lütfen Tıklayınız….

Mısır’ın Faydaları

Anayurdu Güney Amerika olan mısır, Amerika Kıtası’nın keşfinden sonra denizciler tarafından Avrupa’ya getirilmiştir. Oradan da, Afrika anakarasından, Mısır üzerinden ülkemize getirildiğinden, dilimizde bu bitkiye mısır adı verildiği sanılmaktadır. Mısır için Türkiye’nin iklimi oldukça uygundur, bu nedenle geniş bir alanda yetiştirilmektedir..

İlginizi Çekebilir:  Patatesli Muska Böreği...

 Olgunlaşan mısır koçanları toplanır kurutulur ve bundan da nişasta veya yağı elde edilir. Mısır püskülleri ise Haziran veya Temmuz ayalarında toplanarak gölgede kurutulur ve özel kapalı kaplarda muhafaza edilir.

Mısır bitkisinin taneleri, yüksek oranda nişasta ile doymamış yağ asitleri, A vitamini ve sterolleri içerir. İlaç olarak kullanılan mısır püskülünün içerdiği maddeler ise şunlardır: Glikoz ve maltoz gibi şekerler, steroller, reçine, potasyum tuzları ve uçucu yağ.

Mısır tanelerinden elde edilen mısırözü yağının, sıvı bitkisel bir yemeklik yağ olarak, damar sertliğini önlediği bilinmektedir. Bunun yanında besleyici değerinden dolayı mısır  taneleri  hayvanlar için de yem sanayisinde kullanılmaktadır. Tanelerinden un elde edilmektedir. Hatta günümüzde kullanımı yaygınlaşmaktadır.

Mısır unu nişasta ve A vitamini açısından zengindir. Doymamış yağ, kandaki kolesterol düzeyinin kontrol edilmesine yardımcı olduğu için kalp ve damar sağlığına faydalıdır. A vitamini ise gözler, kemikler, diş ve böbrekler için gerekli bir vitamindir. C vitamini içerir, cildi güzelleştirir ve sıkılaştırır. Zayıflamayı kolaylaştırıcıdır.

Faydaları :

  • Üretrit (idrar yolları enfeksiyonu), sistit (mesane enfeksiyonu) ve prostatit (prostat bezi enfeksiyonu) tedavilerinde etkilidir
  • Çocuklarda böbrek sorunlarının atlatılmasına yardımcı olur.
  • İdrar söktürücüdür,  mesane taşlarını düşürür.
  • Bedeni güçlendirici toniktir, sakinleştiricidir.
  • Romatizma tedavisinde yardımcı olur.
Çay Olarak Kullanım Şekli :

 1 bardak kaynar suyun içine 2 tatlı kaşığı kuru ya da taze mısır püskülü konur. 10-15 dakika demlendirilerek elde edilen çaydan günde 2-3 kez birer bardak içilir.

İlginizi Çekebilir:  Galeta Unlu Rulo Köfte Tarifi…Lütfen Tıklayınız….

İlginizi Çekebilir: New York Usulü Cheese Cake Tarifi…. Lütfen Tıklayınız….

İlginizi Çekebilir: Yoğurtlu ve Cevizli Havuç Salatası… Lütfen Tıklayınız….