Kapat

Yufka Ekmek Nasıl Yapılır?

Anasayfa
Hamur İşi Yufka Ekmek Nasıl Yapılır?

Yufka Ekmek Nasıl Yapılır?

Yufka, oklava ya da elle açılan yuvarlak veya oval biçimli ince ekmek türlerindendir. Her iki ekmek de buğday unundan yapılır. Genellikle mayalı hamurdan lavaş, mayasız hamurdan yufka elde edilir.

Hazırlanan hamurdan, “eysiran” ya da “kazıyacak” adı verilen geleneksel gereçlerle kimi yörelerde  “beze” kimi yörelerde ise (Kars, Ezurum) “künt” olarak adlandırılan küçük parçalar alınır.

Bezeler, “senit” veya  “peşkın” denilen küçük ahşap açma tahtası üzerinde, silindir biçimindeki ahşap bir gereç olan “oklava” ya da el ile açılır. Lavaş “tandır” denilen geleneksel yöntemlerle yapılan toprak veya taş fırınlarda pişirilirken yufka ise daha uzun süre dayanması amacıyla mayasız hamurdan yapılarak ateş üstüne konan “sac” üzerinde pişirilir.

Pişirme sırasında yufkayı çevirmek için evreağaç/pişirgeç adı verilen yassı tahta gereç kullanılır. Lezzet açısından hamurun is çıkarmayan odun ateşinde veya köz üzerinde pişirilmesi tercih edilir.

Yufkanın hazırlanışı, toplu işgücü ve paylaşıma dayalı geleneksel uygulamalar içerir. Kırsal alanlarda, toplumsal dayanışmanın bir göstergesi olarak her aile için  komşuların yardımıyla (imece yöntemiyle) pişirilir. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

Yufka Ekmek Nasıl Yapılır?

Malzemelerimiz:

  • 1 kilo un,
  • ½ çay bardağı riviera zeytinyağı,
  • 20 gram kaya tuzu,
  • 3 su bardağı su,

Yapılışı:

1- Geniş bir yoğurma kabına un, su, tuz ve zeytinyağı alın ve hamur yumuşak kıvama gelene kadar yoğurun.

2- Daha sonra bu hamuru, küçük bezeler haline getirin ve dinlenmeye alın.

3- Hamur dinlendikten sonra, un ve oklava yardımı ile açın.

4- Açılan hamurları, odun ateşinde sıcak sac üzerinde önlü-arkalı olarak pişirin.

5- Kullanacağınız kadarını sıcak olarak kullanın. Kalanını ise, soğuduktan sonra kurutun ve beze sararak saklayın. Daha sonra, kullanacağınızda üzerini hafifce su ile ıslatarak/nemlendirerek kullanın.

İlginizi Çekebilir:  Yapılması Pratik Cevizli Susamlı Anne Keki Tarifi...

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍