Kış Aylarının Sıcacık İçeceği Adaçayı

✅ Kış Aylarının Sıcacık İçeceği Adaçayı

Adaçayı; A, B3, B6, B9, E, ve K vitaminlerinin yanı sıra bakır, çinko, demir, kalsiyum, manganez ve potasyum mineralleri bakımından da zengindir. Adaçayı az miktarda kalori, yağ, lif ve protein de içerir. Bitki içinde bulunan doğal kimyasallar olarak tanımlanan polifenollerden, kafeik ve ellagik asit de bulundurur. Akdeniz ülkelerinde halk ilacı olarak da bilinen ada çayı faydaları bakımından da oldukça zengindir. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… ☕☕☕

Adaçayı, şeker hastalarının sinirlerini teskin eder. Sindirimi kolaylaştırır. Gaz söktürücü özelliği vardır. İdrar söktürücüdür. Gece terlemelerini en aza indirger.

Adaçayının Malzemesi ve Hazırlanışı

1- Yaprakları, sapları ve çiçekleri kullanılmaktadır.

2- Yaprakları, sapları ve çiçekleri, 1-2 tatlı kaşığı alınıp üzerine 1 bardak kaynar su dökerek 10 dakika süre ile demlendirin.

3- Bu infüzyondaki yaprakları süzün ve elde edilen çayı günde 3 kez, birer bardak için.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… ☕☕☕

Mutfakta Kullanılışı

🌱 Adaçayı çorba, söğüş, ızgara eti, ton balığı, kabak haşlaması, salata, sos, dolmalık harç, sebzeler vb. kullanılmaktadır.

Adaçayını Kimler Kullanmamalı?

🌱 Aşırı miktarda tüketildiğinde kan basıncını yükselttiği, karaciğer ve sinir sistemine zarar verdiği bilinen bazı ada çayı türlerinin, günde 3 fincandan fazla tüketilmemesi önerilir.

🌱 Adaçayının rahim kaslarını uyardığı ve süt üretimine engel olduğu bilindiğinden gebelerin ve emziren annelerin ada çayını tüketmesi son derece sakıncalıdır.

🌱 Halk arasında acı elma yağı olarak da bilinen konsantre halde bulunan adaçayı yağının ağız yolu ile alınması sağlık sorunlarına yol açabilir.

🌱 6 yaşından küçük çocukların adaçayı tüketmesi, sağlık problemlerine yol açabilir.

🌱 Diyabet, Alzheimer ve nöbetleri durdurmaya yönelik olarak alınan ilaçlarla birlikte tüketilmemelidir.

İlginizi Çekebilir:  Devekuşu Yumurtası

🌱 Kanser hastalarının bazı ada çayı türlerini tüketmesi önerilmez.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok