Kapat

Buram Buram Kokan Hatay Kahvesi Nasıl Yapılır?

Anasayfa
İçecek Buram Buram Kokan Hatay Kahvesi Nasıl Yapılır?

Kahve sevgisi Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Hatay’da da yaygındır. Antakya’da özellikle çifte kavrulmuş koyu kahve içilmektedir. Antakya’lılar misafir geldiğinde koyu Antakya kahvesini ikram ederler. Kahve ikramında, genelde tatlı bir veya birkaç ürün ikram edilir. İkram olarak bitter çikolata, lokum, hurma veya minik kurabiye ikram edilir. Özel misafirlere de kahvenin yanında ceviz reçeli sunulur. Bu kahveye ayrıca İskenderun kahvesi de denilmektedir. Afiyet olsun… 

En iyi ve en lezzetli kahveyi yapmak için bakır cezve ve kaliteli kahveye her zaman ihtiyaç vardır. Bakır cezvede ağır ağır pişen Antakya kahvesi daha lezzetli ve köpüklü değil, kaynamış tercih edilir.

Bakır cezveye sunum yapılacak porsiyon miktarı kadar yani kişi başı 1 tatlı kaşığı dolusu tepeleme Antakya kahvesi koyulur.

Kişi sayısı kadar fincan dolusu su ilave edilir. Suyu ilave ettikten sonra hiç karıştırılmaz. Kahvenin kendi kendine su ile karışmasına bırakın.

2 kişilik kahve için ortalama 7 dakika yeterlidir. Son 1 dakika da kahveyi karıştırabilirsiniz.

Hafif kaynayıp köpürdükten sonra ocaktan alın ve kahve fincanlarına doldurup çikolata, lokum veya istediğiniz başka bir tatlı ile servisinizi yapın. Afiyet olsun…

Nasıl Saklanır?

Antakya kahvesi siparişiniz miktarınıza göre anında çekilip, kokusu ve aromasını koruması içim anında hava ile temasını kesmelisiniz.

Kahve paketinizi teslim aldıktan sonra haftalık kullanacağınız miktar kadar cam kavanoza doldurup buzdolabında saklayın.

Diğer kalan kahveyi buzdolabın poşetinde veya vakum ambalajında sıkıcı kapatıp derin dondurucuda saklayın. Derin dondurucuda saklanan kahve aromasını daha iyi muhafaza edecektir.

İlginizi Çekebilir:  Serinleten Ev Yapımı Sağlıklı İçecek Tarifleri...