Kapat

Kafein Nedir? Ne Değildir?

Anasayfa
İçecek Kafein Nedir? Ne Değildir?

Kahvenin içinde mevcut olan, bizlere keyifli içiminin yanısıra metabolik olarak etkileri bulunan kafein nedir?

Kafein bizlerin kahve ve çaydan aşina olduğu, birçok bitkinin içerisinde değişken miktarlarda bulunan uyarıcı bir maddedir. Kafein, çay ve kahvede yapı itibarı ile bulunuyor. Aynı şekilde kakaonun da yapısında kafein mevcuttur. Yoğun ve acı bir tadı vardır. 180 ml. bir fincan kahvede 150 mg. bulunur ve yaklaşık 4-6 saat içerisinde vücudumuzdan çıkar.

Vücutta yaptığı en belirgin işlem, sinir sistemi iletişim kanallarına müdahale ederek kişinin uyanık kalmasını sağlamaktır. Yorgunluk, bitkinlik hissiyatı veren sinir boşluklarında biriken asetilkolin ve adenozin miktarlarına müdahale eder ve iletimi bu şekilde rahatlatır. Dolayısıyla 4-6 saat boyunca daha dinç ve enerjik bir halde olunur.

Faydası var mı?

Kahve, dolayısıyla kafeinin bedenimize ve buna bağlı olarak ruh halimize pozitif yönde çokça etkisi oluyor. Bunlar:

 • Uykulu ve yorgun hissiyatı giderir.
 • Hafızayı kuvvetlendirir. Refleksleri canlandırır.
 • Konsantrasyonu arttırır. Kas ağrılarını azaltır.
 • Kan akışını hızlandırdığından dolayı spor öncesi alındığında ciddi performans etkileri gösterir.
 • Kan basıncı ve nabız hızını yükselttiği için böbreklerde daha fazla kan süzerek vücuttan atılan su oranını yükseltir.
 • Metabolizma hızlanmasına sebep olduğundan yağ yakımına ciddi derecede destek olur.
 • Beyindeki damarların genişliğine müdahale ederek baş ağrısı, migren gibi durumları önler.
 • Sindirim sisteminde aktif rol oyar.

Dozajı aşmadan kafein almak, günlük hayatımızı ve spor aktivitelerimiz ile sağlığımızı pozitif yönde etkiler. Doğru dozda almaya cidden dikkat etmeliyiz.

Günlük ne kadar alınmalı?

Metabolizmayı etkileyen her maddede olduğu gibi kafeininde etkileri bünyeden bünyeye farklılıklar göstermektedir. Bu vücudun tolerans eşiğini de belirler ve maddeden maddeye de değişiklik gösterir.

Ortalamalara göre günlük problem yaratmayacak kafein miktarı 400 mg. dır. Alınacak maksimum kafeinden, yani sınırları zorlamaktan bahsedecek olursak kg. başına en fazla 6 mg. kafein alınmalıdır. Örneğin, 80 kg. bir bireyin maksimum 480 mg. dır. Fazla miktar, beklenenin üzerinde bizleri sorunlarla karşı karşıya bırakabilir.

İlginizi Çekebilir:  Yaz Aylarının Tercihi: Buzlu Çay

Zararı var mı?

Her şeyin fazlası zarar. İlaç bizi iyileştiren bir şeydir, ama onun da dozunu aştığımızda fayda yerine zarar veriyor ve bizlere zehir oluyor.

Kafein’in faydalarından bahsederken iç organlarımızı, metabolizmamızı doğrudan etkilediğini gördük. Ama biraz daha fazla kullanmak oldukça tehlikeli olacaktır. Bunlar;

 • Kafein uykuyu geciktiriyor. Bu nedenle, fazla kafein tüketimi uykusuzluğun bize vereceği bütün zararlarla bizi karşı karşıya bırakacaktır.
 • Mide bulantısı yapabilir.
 • Kafein, kan şekerini bastırdığı ve vücudu harekete geçirdiği için yemek yediğimizde vücudumuzda görev yapan birçok organı da nispeten uzun süreyle aktif hale getirir. Dolayısıyla boş midede aktifleşen bir vücut bir süre sonra bizlere bulantıyla karşılık verebilir.
 • Fazla tüketildiğinde, elde ve dizlerde titreme yapabilir.
 • Kalp rahatsızlığı bulunan bireylerde çarpıntı ve krize kadar giden sorunlara yol açabilir.

Kısacası kafein doğru kullanıldığında bizlere faydalı olurken, fazla tüketimde ise zarar veriyor. Afiyet olsun…