Kapat

Mirvari Kahvesi Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Anasayfa
İçecek Mirvari Kahvesi Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Mirvari Kahvesi Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Kendine has aromalı tadı, bol sütlü ve şekerli Türk kahvesine benzer. Türk kahvesini şekersiz içemeyenler, Mirvari kahvesine hiç şeker atmadan keyifle içebilirler.

Nasıl Hazırlanır?

Mirvari kahvesini hazırlamak Türk kahvesini hazırlamak kadar kolaydır. Mirvari kahvesi için gerekli olan malzemelerimiz (2 kişilik);

*2 tatlı kaşığı Mirvari kahvesi,

*2 kahve fincanı su,

*isteğe bağlı olarak şeker,

Mirvari kahvesi cezvede veya isterseniz kahve makinesinde yapılabilir. Fakat daha lezzetli kahvenin sırrı her zaman kahvenin ağır ağır pişmesinden geçmektedir. Dolayısıyla Mirvari kahvesini cezvede yapılırsa, lezzetine doyum olmayan kahve olacaktır.

1. Öncelikle her fincan için 1 tatlı kaşığı kaşığı Mirvari kahvesi, cezveye koyulur. Uzun süre beklemiş veya ağzı açık rutubetlenmiş kahveyi kullanmamanızı öneririz.

2. Daha sonra her fincan için yeterli miktarda su koyulur. Kullanacağınız suyun içme suyu olması da önemlidir. Çünkü klorlu çeşme suları kahvenizin tadını bozabilir.

3. Ardından istenilen şeker miktarına göre küp veya toz şeker eklenir. Mirvari kahvesinde herkesin şeker tercihi farklı olabilir. Sade kahveye hiç şeker atılmazken; az şekerli kahveye yarım, orta şekerli kahveye 1, şekerli kahveye ise 2 küp şeker atılır.

4. Hepsini ayarlayıp cezveye koyduktan sonra ateşe vermeden önce bütün malzemeler iyice karıştırılır. Kahvenin olduğu gibi kaşığın da rutubetsiz olmasına dikkat edilmelidir.

5. Önemli bir detayda kahvenin kısık ateşte pişirilmesidir. Eğer harlı ateşte pişerse özünü almadan hemen kaynayabilir. Bu yüzden mangalda pişen kahve en güzel kahvedir. Ocağa koyduktan sonra karıştırırsanız kahvenin köpüğü olmayabilir.

6. Tam kaynama zamanı geldiğinde kahveyi ocaktan alın. Çünkü çok beklenirse kaynayan köpük geri sönebilir. Fakat, ocaktan alınan kahve hemen fincanlara boşaltılmaz. Önce kaşıkla üstünde biriken köpükler fincanlara dağıtılır ve daha sonra tekrar ateşe koyulur. Bir daha ki taşımında fincanlar yarısına kadar olabildiğince köpükle olmak üzere doldurulur.

İlginizi Çekebilir:  Öksürüğe Karşı Bitki Çayları....

7. En son ateşe koyulup tekrar kaynayınca alınan kahve fincanlara eşit olarak dağıtılır. Kahveyi fincanın kenarından dökmeniz de önemlidir. Direkt ortasından dökerseniz kahvedeki köpüğü dağıtıp istediğiniz köpüklü görünüm olmayabilir.

Mirvari Kahvesinin Faydaları Var mı?

Mirvari kahvesi içinde bulundurduğu maddeler ile insan sağlığı için çok çeşitli faydalar sağlamaktadır. Mirvari kahvesinin içinde bulunan damla sakızı, göğüs ve mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Bronşit ile öksürüğe iyi gelen has sahlep, göğsü yumuşatma özelliği taşır.

Mirvari kahvesinde bulunan bir başka madde olan keçiboynuzu, kolesterolü düzenler ve sindirim sistemini güçlendirir. Dolayısıyla günde 2 fincan Mirvari kahve içmek sindirim sistemine iyi gelmektedir.