Osmanlı Mutfağından Sirkencubin Şerbeti

✅ Osmanlı Mutfağından Sirkencubin Şerbeti

Osmanlı zamanında, bazı hastalıklarının tedavisi için de kullanılmıştır. Özellikle sindirim sorunlarına, şişkinliği ve halsizliğe karşı iyi geldiği söylenmiştir. Yapılışı oldukça kolay bir şerbettir. Kış ve yaz aylarında tüketilebilir. Şifa olması dileğiyle… Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 😂😂😂

Porsiyon: 4 bardak,

Malzemelerimiz:

  • 4 tatlı kaşığı bal,
  • 4 tatlı kaşığı üzüm sirkesi,
  • 4 su bardağı su,

*** Bir Tutam Faydalı Bilgi ***

👍 Sirkencübin (Sirkengebin) şerbeti tarifi, zaman zaman farklılık gösterebiliyor. İçine, farklı baharatlar ilave edilebildiği gibi sirke ve bal oranları değişik olabiliyor.

👍 Geçmişten günümüze gelen bazı tariflerde; sirke ve bal miktarının aynı olması gerektiği söyleniyor. Siz o şekilde yapmak isterseniz, 1 bardak suya 1 yemek kaşığı üzüm (veya elma) sirkesi, 1 yemek kaşığı bal ilave ederek de yapabilirsiniz. Tercih ederseniz içine çubuk tarçın, karanfil gibi lezzetler de ilave ederek aromasını damak tadınıza daha uygun bir hale getirebilirsiniz.

👍 Hazır olan “Sirkengebin” şerbetini yemeklerden sonra tüketebilirsiniz. Her gün 1 bardak içmeniz yeterli olacaktır.

Yapılışı: 

1- Karıştırma işlemini kolaylıkla yapabileceğiniz geniş ağızlı bir sürahi veya karıştırma kabına sirkeyi alın.

2- Üzerine tahta kaşıkla bal ilave ederek, iyice karıştırın.

3- Sonra, suyu sürekli karıştırarak ekleyin. Tercih ederseniz, içine 1-2 adet karanfil veya 1 adet çubuk tarçın koyun ve bu şekilde en az 2 saat bekletin.

4- Daha sonra, soğuk olarak servisinizi yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 😂😂😂

✅ Sirkencübin şerbeti

🌱 Sirkencübin şerbeti, Mevlevi geleneğinden günümüze kadar ulaşan bir şerbettir. Sirkencubin ismi, Farsça’daki “serke”(Sirke) ve “angabin”(bal) kelimelerinin birleşmesinden gelir.

🌱 Sirke, bal ve suyun karıştırılmasıyla elde edilir. Sirkencubin, özellikle Mevlevi dergahlarında tüketilen bir içecektir.

🌱Mevlana’yı anma törenlerinde de konuklara ikram edilir.

İlginizi Çekebilir:  Soğuk Günlerin Sıcak İçeceği Hindistan Cevizli Sıcak Çikolata
✅ DİKKATİNİZE !!

Reflü, ülser vb. gibi bir sağlık sorununuz varsa, şerbetin içindeki sirke size zarar vereceğinden, böyle bir durumda doktorunuza danışmadan içmemelisiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok