Kapat

Osmanlı Mutfağından Sirkencubin Şerbeti…

Anasayfa
İçecek Osmanlı Mutfağından Sirkencubin Şerbeti…

Osmanlı Mutfağından Sirkencubin Şerbeti…

Sirkencübin şerbeti, Mevlevi geleneğinden günümüze kadar ulaşan bir şerbettir. Sirkencubin ismi, Farsça’daki “serke”(Sirke) ve “angabin”(bal) kelimelerinin birleşmesinden gelir. Sirke, bal ve suyun karıştırılmasıyla elde edilir. Sirkencubin, özellikle Mevlevi dergahlarında tüketilen bir içecektir. Mevlana’yı anma törenlerinde de konuklara ikram edilir.

Osmanlı zamanında, bazı hastalıklarının tedavisi için de kullanılmıştır. Özellikle sindirim sorunlarına, şişkinliği ve halsizliğe karşı iyi geldiği söylenmiştir. Yapılışı oldukça kolay bir şerbettir. Kış ve yaz aylarında tüketilebilir. Şifa olması dileğiyle… Afiyet olsun…😂😂😂

Malzemelerimiz:

  • 4 tatlı kaşığı bal,
  • 4 tatlı kaşığı üzüm sirkesi,
  • 4 su bardağı su,

Sirkencübin (Sirkengebin) şerbeti tarifi, zaman zaman farklılık gösterebiliyor. İçine, farklı baharatlar ilave edilebildiği gibi sirke ve bal oranları değişik olabiliyor.

Geçmişten günümüze gelen bazı tariflerde; sirke ve bal miktarının aynı olması gerektiği söyleniyor. Siz o şekilde yapmak isterseniz, 1 su bardağı suya 1 yemek kaşığı üzüm (veya elma) sirkesi, 1 yemek kaşığı bal ilave ederek de yapabilirsiniz. Tercih ederseniz içine çubuk tarçın, karanfil gibi lezzetler de ilave ederek aromasını damak tadınıza daha uygun bir hale getirebilirsiniz.

Yapılışı: 

1- Karıştırma işlemini kolaylıkla yapabileceğiniz geniş ağızlı bir sürahi veya karıştırma kabına sirkeyi alın.

2- Üzerine, tahta kaşıkla balı ilave edin ve güzelce karıştırın.

3- Sonra, suyu da sürekli karıştırarak ekleyin. Tercih ederseniz içine 1-2 adet karanfil veya 1 adet çubuk tarçın koyun ve bu şekilde en az 2 saat bekletin. Afiyet olsun…😀😀😀

DİKKATİNİZE: Reflü, ülser vb. gibi bir sağlık sorununuz varsa, şerbetin içindeki sirke size zarar vereceğinden, böyle bir durumda doktorunuza danışmadan içmemelisiniz.

Hazır olan “Sirkengebin” şerbetini yemeklerden sonra tüketebilirsiniz. Her gün 1 bardak içmeniz yeterli olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Soğuk Havaların Tercihi Boza Nasıl Yapılır?