Sağlıklı Bir İnsanın Günlük Su Tüketimi

✅ Sağlıklı Bir İnsanın Günlük Su Tüketimi

Ortalama sıcaklıklarda yaşayan sağlıklı bir yetişkinin günlük olarak kaybettiği ve yerine koyması gerektiği su miktarı ortalama 2,5 litredir.

Su ihtiyacının bir kısmının muhtelif yiyecekler yolu ile alındığını kabul edilirse, bir yetişkinin günde en az 1,5 litre su içmesi gerektiği söyleyebiliriz.

Bu miktar, beslenme uzmanlarınca yetişkinlere tavsiye edilen asgari miktardır. 

Ancak, hamilelerin daha fazla su tüketmeleri gerekmektedir. Bebeği bütünüyle çevreleyen, kan plazması hacminin artışını destekleyen ve anne sütü oluşumuna yardımcı olan amniyotik sıvının (%98-99’u sudan oluşan) üretilmesi için ekstra su ihtiyacı doğar.

✅ pH nedir?

pH, suyun asitlik veya bazlık durumunu gösteren logaritmik bir değerdir. Çözeltide bulunan H+ iyonu konsantrasyonunu ölçer.

pH, H+ iyonlarının elektrik potansiyellerine bağlı olarak veya renk indikatörleri (örneğin; fenolfitalein) ile ölçülebilir.

pH değeri, daima 1 ve 14 arasında değişen bir sayıdır. Asidik sıvıların hidrojen iyon sayısı yüksektir ve pH değeri 7 den küçüktür.

Bazik olan alkali sıvıların hidroksil iyon sayısı yüksek olup, pH değerleri 7 den büyüktür.

✅ Suda sertlik derecesi neyi ifade eder? 

Yeryüzündeki sular buharlaşarak bulutlarda depolanır ve tekrar yeryüzüne yağmur olarak döner. Dönüş sürecinde atmosferdeki karbondioksiti çözer ve bir miktar asidik hale gelir.

Bu asidik yağmur suyu muhtelif kaya katmanlarından ve akiferlerden kalsiyum karbonatı çözmektedir. İşte bu çözülmüş mineralleri yüksek miktarlarda taşıyan sulara sert su denir.

Bir suyun sertlik derecesi kalsiyum karbonatın ilgili suda ne kadar çözüldüğüne bağlıdır. Benzer kimyasal reaksiyonlar magnezyum sülfat, klorid, asit silisit tuzu ve demir için de geçerlidir.

Ancak, çözülmüş haldeki kalsiyum karbonat bir suyun sertliğine en fazla katkı yapan elementtir.

İlginizi Çekebilir:  Yaz Sıcağının Ferahlatanı Buzlu Çay
✅ Ambalajlanmış suyu hangi şartlarda saklamalıyız? 

Serin (5-15 derece), karanlık (güneş ışığından uzak) ve kuru (%50 nemden az) bir yerde saklamalıdır.

Ayrıca özellikle kimyasallar, deterjanlar, temizlik maddeleri, benzin ve bunun gibi maddelerden mümkün olduğunca uzak tutulmalıdır.

Çünkü, su bizim çevrede algılayamadığımız kokuları dahi yavaşça kendisine çekme özelliğini taşır.

✅ Ambalajlanmış bir suyun kullanım ömrünü etkileyen faktörler nelerdir? 

1-Şişe ambalajının hava geçirgenliğinin derecesi

Şişe ambalajının cinsi ve kalınlığı hava geçirgenliğini belirler. Bu da sonuçta söz konusu ambalajın dış ortam kokularına karşı korunmalı olup olmayacağını belirler.

Pet ve polikarbonat ambalajların moleküler yapılarından dolayı, sular dış ortam kokularına karşı daha hassastır.

2- Depolama ve saklama koşulları

Depolama ve saklama esnasında uygun ortam koşulları (temiz, kuru, kokusuz, güneş görmeyen) sağlanmaz ise ilerleyen günlerde suyun bozulması  (yeşillenme, tortu yapma gibi) söz konusu olacaktır.

✅ Polikarbonat şişe ambalaj özellikleri nelerdir? 

Polikarbonat şişeler esnek ve uzun süreli kullanım özelliğine sahip olup hijyenikliği daha kolay kontrol altına alınabilen ve toksokolojik açıdan da insan sağlığına uyumlu olan ambalaj özelliği taşımaktadır.

✅ Polikarbonat şişe kullanımının püf noktaları nelerdir? 

Polikarbonat plastik değildir. Polikarbonat şişeler hava geçirgenliğine sahip olduğundan bulundukları ortam havasındaki aromatik kokuları suya geçirebilirler.

Ambalajlı suları, olumsuz tat ve koku verebilecek her türlü ortamdan ve gıda maddesinden uzak tutmaya özen gösteriniz.  

Polikarbonat şişeler, sadece doğal kaynak suyu içindir ve camın 200 kat daha dayanıklı hali olmasına rağmen dış darbelere karşı hassasiyet taşımaktadır.

✅ Damacana ambalajlar neden 19 litredir? 

19 litre damacana ürünü uluslararası literatürde galon birimi ile değerlendirilmektedir.

1 galon 3,8 litre’dir. 1 damacana 5 galon’dan oluşmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Gribe Karşı Tüketilmesi Gereken Besinler
✅ Açılan bir pet ürünün tüketim ömrü nedir? 

5 litre üzerindeki ambalajlı ürünler maksimum 3 veya 4 gün içerisinde, diğerleri ise özellikle ağız teması söz konusu olduğundan gün içerisinde tüketilmesi gerekir.

✅ 19 litre polikarbonat şişelerin dolum sayısı nasıl belirlenir ve ne kadardır? 

Plastik kökenli bu tarz şişelerde kullanım süreci sonrasın da plastik yorgunluğu oluştuğunda, şişe dolum esnasında oluşan basınç nedeniyle kırılarak kullanım harici kalmaktadır.

Olumsuz muhafaza koşulları ve amaç dışı kullanımlar şişenin ömrünü belirlemektedir. PC şişeler yüzeylerinde stresin yüksek olduğu şişelerdir.

Polikarbonat hammadde üreticileri PC şişelerde kullanım sürecini 50-55 kez olarak tavsiye etmektedirler.

✅ Polikarbonat ve pet ambalajlı suların raf ömürleri neden birbirinden farklıdır? 

Doğal kaynak sularında ürüne bir işlem yapılmadığı için raf ömründe ambalaj belirleyici olmaktadır. 

PC ve pet ürünlerde kapaklama yöntemleri ve kullanılan ambalaj farklı olduğu için raf ömürleri farklıdır.

Pet ambalajlarda kapak teknolojisi daha uzun raf ömrüne uygunken, PC ambalajlarda bu süre daha azdır.  

PC ambalajlarda 1 yıl, pet ambalajlarda 2 yıla kadar raf ömrü verilebilir. Şuanda uyguladığımız raf ömrü süreleri bu sürelerden daha kısadır.

✅ Polikarbonat ve pet şişe arasındaki renk farkının sebebi nedir?

Pet şişeler şeffaf preformdan üretilmektedir. Pet şişelerin hammaddesine boyar maddeler ilave edilerek renkli hale getirilebilir, bu firmaların tercihidir.  

19 litre polikarbonat şişelerde mavi rengin tercih edilmesinin iki nedeni vardır. Birincisi transmisyon olayıdır; mavi rengin güneş ışığının kırılmasına karşı olan hassasiyetidir.

Çünkü şişe hacmi büyük ve tüketim süresi uzun olmasından dolayı şeffaf olur ise, daha fazla güneş ışınlarından etkilenecektir. İkincisi ise doğal su renginin mavi ve tonlarından oluşmasıdır.

İlginizi Çekebilir:  Şifa Kaynağı Zencefil ve Çayı
✅ Kullanılan suyun kalitesini nasıl anlaşılır?

Öncelikle tükettiğiniz ambalajlı suyun Sağlık Bakanlığı tarafından izni olup olmadığını, etiketin üzerinde izin tarihi ve sayısının bulunup bulunmadığını kontrol etmek gerekir.

Satın aldığınız suyun etiketinde, gövdesinde (kabartma), emniyet bandında ve kapağında olmak üzere dört ayrı yerinde markasının bulunmasına dikkat ediniz.

Bunun yanısıra, yine etiket bilgilerinde cinsi, üretim adresi, suyun sahip olduğu bileşenler ve suya uygulanan işlemler mutlaka yer almalıdır.

İmal ve son kullanma tarihi, parti ve seri numarası, şirket logosunun ayrıca damacana ambalaj üzerinde kabartma ile yazıyor olması gerekir.

Güvenlik bandına önemle dikkat etmek de suyu açanın ilk siz olduğunuzun göstergesidir.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok