Strese Karşı Melisa Çayı

✅ Strese Karşı Melisa Çayı

Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlardan kaçınmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için koruyucu ve önleyici etkili bitki çaylar kullanmamız gerekiyor. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…☕☕

👉 Metabolizmayı hızlandırmaktan sindirimi kolaylaştırmaya, karaciğeri kuvvetlendirmekten iltihapları azaltmaya kadar pek çok yararı olan bu bitkilerin içinde bulunduğumuz havalar için ideal bir içecek olacaktır.

👉 Çeşitli bitki, meyve ya da baharat türünün bir arada belirli bir süre kaynatılmasıyla hazırlanan kış çayları, limon, bal gibi doğal tatlandırıcılar katılarak sıcak şekilde tüketiliyor.

Son günlerde bizleri etkisi altına alan soğuk havalar, yeterince havalandırılmayan kapalı mekanlar, kalabalık ortamlar ile birleşince soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlar da kaçınılmaz hale geliyor.

✅ Melisa Çayı Hakkında

Uykusuzluğa, sindirim sorunlarına, strese ve mide problemlerine karşı kullanılan ve oldukça popüler olan Melisa çayı, taze veya kurutulmuş Melisa yapraklarından hazırlanır. Sıcak veya soğuk olarak tüketilir.

👉 Melisa otu (Melissa Officinalis) tek başına kullanılabilir ya da örneğin hazımsızlık için kullanıldığında nane yaprakları, uykusuzluk içinse papatya yapraklarıyla karıştırılabilir.

👉 Melisa çayını da düzenli olarak tüketmeye başlamadan önce olası yan etkilerinden korunmak için doktorunuza mutlaka danışmalısınız.

✅ Melisa Çayı Tarifi

1- Eğer, Melisa çayını bitkinin kurutulmuş yapraklarından hazırlayacaksanız, 1 büyük fincan çay için 1 çay kaşığı Melisa yeterli olacaktır.

2- Suyu kaynattıktan sonra, Kuru Melisa yapraklarının üzerine dökerek 8-10 dakika demlenmesini bekleyin.

3- Demleme süresini uzatırsanız, çayın tadı biraz acı olabilir.

4- Süzdükten sonra sade veya balla tatlandırarak içebilirsiniz.

5- Taze Melisa yaprakları kullanacaksanız, 1 büyük fincan için 1,5 çay kaşığı taze yaprak yeterli olacaktır.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…☕☕☕

İlginizi Çekebilir:  Yumuşacık İçimli Pancar Kvass Tarifi
✅ Melisa Çayını Soğuk Suyla Demlemek

👉 Melisa çayını suyu hiç kaynatmadan da hazırlayabilirsiniz. 1 sürahi suya 8-10 çay kaşığı (20-30 gram kadar) kuru veya taze melisa yaprağı atın.

👉 Melisanın sağlığa faydalı içeriğinin suya geçmesi için 24 saat buzdolabında bekletin. Yaprakları süzdükten sonra çayınızı soğuk olarak içebilirsiniz.

👉 Bu yöntem, kaynar suyla demlenen melisa çayına oranla oldukça uzun sürmesine karşın bitkinin faydalı bileşenleri sıcak su nedeniyle azalmaz ve içtiğiniz çaydan maksimum fayda sağlayabilirsiniz.

✅ Lütfen Dikkat!

👉 Melisa çayı antidepresan, uykusuzluk ilaçları ile etkileşime geçebilir. Bu durum ilaçların etkisini arttırabilir.

👉 Herhangi bir rahatsızlık nedeniyle düzenli ilaç kullanıyorsanız yan etkiler hakkında doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

✅ Bitkisel Çaylar Demlenirken Neler Dikkat Edilir?

1- Bitkiyi Tanımak

👉 Bitkisel çay kullanmak istiyorsanız önce kullandığınız bitkiyi veya bitkileri yakından tanımalı, faydaları ve yan etkileri hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

👉 Ayrıca her bitki çayı günün her saatinde içilmez. Örneğin gece saatlerinde yeşil çay içerseniz kafeinden dolayı uykunuz kaçabilir.

2- Suyun Sıcaklığı

👉 Bitki çaylarının hemen hepsi, 70-75 derece sıcaklıktaki suda demlenir. Eğer 100 derecelik kaynar suyu yaprakların üzerine dökerseniz, yapraklar haşlanır ve çay acılaşır.

👉 Suyu kaynattıktan sonra doğru sıcaklığa gelmesi için 5-7 dakika soğutun.

3- Suyun Kalitesi

👉 Şöyle keyifli bir çay içmek istiyorsanız, musluk suyu kullanmayın çünkü musluk suyundaki kireç ve klor çayınızın tadını bozabilir.

👉 Ayrıca, suyu su ısıtıcısında kaynatıyorsanız ısıtıcının içinin temiz olmasına dikkat edin.

4- Demleme Süresi

👉 Her bitki için gereken demleme süresi farklıdır. Az demlerseniz çayınız tatsız, çok demlerseniz acı olabilir. Seçtiğiniz bitkiye göre önerilen demleme süresini öğrenin.

👉 Biraz alıştıktan sonra çayın tadını değiştirmek için demleme süresinde değişiklikler yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Çilekli ve Kefirli Soğuk İçecek
5- Az veya Çok Çay

👉 Bu durum özellikle bitkinin kurutulmuş, toz veya taze olarak kullanılacağı zamanlarda ön plana çıkar.

👉 Örneğin taze zencefilden çay yapacaksanız; 1 bardak için 2-3 dilim zencefile ihtiyacınız varken, toz zencefil çayı için 1 çay kaşığı (silme) zencefil yeterli olabilir.

👉 Bu nedenle, daha önce tazesini kullandığınız bitkinin toz veya kurutulmuşunu kullanacaksanız ilk bardağınızı demlerken az miktarda kullanın.

6- Çayı Doğru Muhafaza Etmek

👉 Kurutulmuş bitkiler veya çaylar doğru olarak saklanmazsa küflenebilir ve sağlığa faydaları ortadan kalkabilir.

👉 Çayı kuru, direk ışık almayan ve çok sıcak olmayan ortamlarda, hatta ışık geçirmeyen bir kapta saklayın.

👉 Günlük olarak kullanacağınız bir kap belirleyin ve haftada bir defa büyük kaptan küçük kaba bir miktar çay alın. Bu sayede, ana deponuzda bulunan çayın havayla temasını azaltarak daha uzun süre taze kalmasını sağlayabilirsiniz.

7- Çayın Kalitesi

👉 Tam bir çay keyfi için poşet çay yerine, yaprak çay almanızı öneririm. Bazen düşük kalite poşet çaylar bitkinin veya çay yaprağının kendisi yerine sadece tozunu içerebiliyor. Bunun yerine, iyi bir aktar bularak yaprak çay almayı tercih etmelisiniz.

✅ Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Bitki Çayları

 • Biberiye,
 • Mayıs Papatyası,
 • Yenibahar,
 • Tarçın,
 • Zencefil,
 • Turunç Kabuğu,
 • Frenk Kimyonu,
 • Kekik,
 • Karahindiba,
 • Anason,
 • Karanfil,
 • Kakule,

🌱 Bu bitkiler, soğuk havalarda sağlığımızı korumda doğal bir kalkan olmaktadır. Ancak, doğru miktarlarda karıştırılması ve doğru kullanılması halinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlamaktadır.

✅ Bitkilerin Faydaları Nelerdir?

🌱 Karahindiba, biberiye, enginar yaprağı, zencefil ve zerdeçöp; karaciğeri kuvvetlendiriyor.

🌱 Yenibahar, kişniş, kakule, anason, frenk kimyonu, mayıs papatyası, zencefil, zerdeçöp; safra ve mide asidini artırarak sindirimi kolaylaştırıyor.

İlginizi Çekebilir:  Taze Kayısı Kompostosu

🌱 Tarçın kabuğu, biberiye yaprağı, zencefil, kekik, karanfil tomurcuğu; bakterilerin gelişimini önleyici etkisi bulunuyor.

🌱 Zencefil, zerdeçöp ve mayıs papatyası; vücuttaki iltihabı atmaya yardımcı oluyor.

🌱 Tarçın kabuğu ve kekik; kan şekeri seviyesini düzenliyor.

🌱 Turunç kabuğu ve biberiye; metabolizmayı hızlandırıyor.

Bu bitkilerin en doğru oranlarda (veya miktarlarda) bir araya getirildiği karışık bitki çayları veya tek olarak kullanıldığında vücutta biriken toksinlerin atılmasına, metabolizmanın hızlanmasına, mikroplara karşı bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı verecektir.

✅ ***Uyarı:

👉 Yukarıda bahsedilen bitkilere karşı sağlık hassasiyeti olanlar, mutlaka doktorunun tavsiyesine uyarak kullanmaları tavsiye edilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok