Kapat

Yasemin Çayı Nedir? Nasıl Demlenmeli?

Anasayfa
İçecek Yasemin Çayı Nedir? Nasıl Demlenmeli?

Narin, tatlı ve çiçeğimsi bir tada sahip olan Yaseminli Yeşil Çay, dünyada en çok bilinen yeşil çaylardan biridir ve aromasında yasemin çiçeğinin ferahlığını taşır. İnanılmaz derecede yumuşak ve narin tadı ile bütün dünyanın başını döndürmektedir.

Yaseminli Yeşil Çay, günlük sıvı tüketim ihtiyacınıza ulaşmak için kullanabileceğiniz lezzetli bir yoldur. Sade olarak tüketildiğinde kalorisizdir.

Çayın Hazırlanması:

Yasemin Bitki çayı hazırlanması; 1 bardak suya tepeleme bir tatlı kaşığı yasemin çiçeğini atın ve 6-7 dakika kaynatın. Ilıyınca 5-10 dakika içerisinde yavaş yavaş içilmesi gerekir. Aç-tok fark etmeden günde 2 kez yapılabilir.

Zencefilli Yasemin Çayı:

Bir demliğin içinde 4 fincan içme suyu kaynatın. Demlik ateşten alındıktan sonra 4 tane Yaseminli yeşil çay poşeti ve yaklaşık 4 cm büyüklükte zencefil parçacıklarını kaynamış suyun içine atın. Ağzı kapalı bir şekilde 10 dakika demlendikten sonra çayı süzün ve ılık olarak için. Afiyet olsun…   

yasemin çiçeği

Şeker açlığını hisseden kadınların kurtarıcısı olan mükemmel bir bitki Yasemin çiçeği’dir. Yasemin Çiçeği çayı içildikten 5 dakika sonra hatta henüz içerken şeker açlığının ortadan kalktığı hayretle görülecektir.

Şeker açlığınızda, abur cubur yeme istediğini de ortadan kaldıracaktır. Dikkat edilmesi gereken önemli husus ise, Yasemin Çiçeği’nin doğru türünün kullanılmasıdır.

Ayrıca; diyabet hastalığı olan kişilerde da şekere karşı ilgi büyüktür. Bu isteği durdurmanın en güzel yolu, Yasemin Çiçeği çayının tüketilmesidir.

Özellikle Uzakdoğu da Japonya, Çin, Hindistan gibi ülkelerde  yeşil çayın içerisine Yasemin Çiçeği konulmaktadır. Şeker ihtiyacına göre kullanmanız gereken tek başına Yasemin Çiçeği’dir.

Dikkat edelim:

1- Hamilelik ve emzirme dönemlerinde Yasemin Çiçeği çayının etkilerine dair yeterli araştırma sonucu bulunmadığı için bu dönemlerde tüketilmemesinde fayda var.

2- Herhangi bir hastalığı olan ve tedavi için ilaç kullanması gereken kişiler Yasemin Çiçeği çayı tüketmeden önce doktora danışmalılar.

İlginizi Çekebilir:  Lokal Sıvı Kaybının Belirtileri Neler Olabilir?

Yasemin Çiçeği Nerelerde Kullanılır?

1- Kanser ve ishal tedavisinde yardımcı,

2- Karın ağrısına karşı etkili,

3- Afrodizyak etkili ve dolaşım düzenleyici,

4- Kan şekerini düşürücü,

5- İnsülin hormonu düzenleyici ve antioksidan,

6- İltihaplı eklem romatizmasında yardımcı ve sakinleştirici,

7- Adet sancılarına karşı ve cinsel gücü arttırıcı,

8- Genel karaciğer şikayetlerinde etkili,

9- HBV enfeksiyonuna karşı,

10- Ağız kokusu giderici,

11- İdrar söktürücü olarak yardımcı ve destekleyicidir.

Avrupa Gıda Güvenliği Ajansı, kadınların günde 2 litre ve erkeklerin de 2,5 litre sıvı tüketmelerini tavsiye ediyor.