Kapat

Yaz Aylarının Serinleten İçeceği Ayran….

Anasayfa
İçecek Yaz Aylarının Serinleten İçeceği Ayran….

✅ Yaz Aylarının Serinleten İçeceği Ayran….

Yaz aylarının bunaltıcı sıcaklığını ve hatta diyebiliriz ki kavurucu sıcaklığını artık iyice hissetmeye başladık. Bu nedenle vücudumuzda ister istemez su ve mineral kayıpları yaşanmakta. Bu kayıpları yerine koymak, sağlığımız açısından çok önemli olmaktadır. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🥛🥛🥛

🌴 Yaz sıcaklarındaki su ve mineral kayıpları yaşanmakta. Bu kayıpları yerine koymamız gerekiyor. Bunu da en önemli içeceklerimizden biri olan geleneksel Türk içeceği “ayran” ile sağlayabiliriz. Sıvı ve mineral ihtiyacımızı gidermek için bugünlerde ayranı bol bol tüketelim.

🌴 Yaz aylarında terle kaybedilen suyun yanında, potasyum gibi bazı mineralleri de yerine koymamız ve dengeli beslenmemiz için “ayran” tüketimine önem vermemiz gerekiyor.

🌴 Yaz aylarında terleme sonucu ile ortaya çıkan su ve mineral kaybı, baş dönmesine, bayılma hissi gibi sağlık problemlerine neden olabilir. Yaz aylarında hava sıcaklıklarındaki artış ve beslenmemizdeki mevsimsel değişimler yüksek tansiyon, kalp yetmezliği ve koroner kalp hastalıklarına sebep olmaktadır.

🌴 Bu sebeplerle su tüketimimiz her yılın trendleri arasında bulunmaktadır. Su, sağlıklı beslenmenin en temel parçası olmakla beraber, vücudumuzda oluşan atık maddelerin ve toksinlerin vücuttan atılmasına ve sağlığın korunmasına da faydalıdır.

🌴 Yaz ayları için günlük ortalama en az 2 litre su tüketmemiz gerekmektedir. Ayrıca sportif faaliyetler yapıldığında daha fazla su tüketmemiz gerekmektedir .

🥛 Dengeli beslenmek için…

🌴 Sağlığın temelinin yeterli ve dengeli beslenme olduğunu bilmemiz ve bunu da kabul etmemiz gerekiyor. Yaşam boyu sağlığımızı korumak, iyileştirilmesi ve geliştirilmesi, yaşam kalitesinin arttırılması ve sağlıklı yaşam biçimlerinin benimsenmesi gerekiyor.

🌴 Yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması 4 besin grubunun tüketilmesiyle gerçekleşebilir. Bu besin grupları:

1- süt ve süt ürünleri,

İlginizi Çekebilir:  Şifa Kaynağı Böğürtlen Şurubu....

2- et ve et ürünleri,

3- sebze ve meyveler,

4- ekmek ve tahıl, olmak üzere sınıflandırabiliriz.

Yaz aylarında sebze ve meyve tüketimine dikkat etmek ve önem vermek gerekiyor. Sebze ve meyveler vücut için gerekli olan birçok vitamin ve mineral açısından önemli kaynaktır. Yaz aylarında meyveler, ara öğünlerde tüketilerek kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olurlar. Aynı zamanda vücudumuzun sıvı ihtiyacının bir kısmının karşılanmasına katkı sağlarlar.

🌴 Yaz aylarında sıvı ihtiyacımızı gidermek için diğer besin kaynağımız olan ayranı tercih etmeliyiz. “Yoğurt” ve “ayran” probiyotik içeren ürünlerdir.

🌴 Yoğurt da bulunan bakteri, bağırsaklarımızdaki florayı etkileyerek sağlığımız için yararlı etkiler oluşturur ve bağışıklık sistemimizin güçlenmesine katkı sağlar.

🌴 İçerdiği kalsiyumla, sadece kemik ve dişler için değil, içeriğindeki magnezyum ve potasyumdan dolayı kas fonksiyonlarımız ve sinir iletimlerimiz için de önemli olmaktadır.

🌴 Sonuç olarak; yaz aylarında sıcağın etkisiyle terle kaybettiğimiz suyun yanında, potasyum gibi bazı mineralleri yerine koymak ve dengeli beslenmek için “ayran” tüketimine önem vermeliyiz.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🥛🥛🥛