Kapat

Yumuşacık İçimli Pancar Kvass Tarifi….

Anasayfa
Blog Yumuşacık İçimli Pancar Kvass Tarifi….

Yumuşacık İçimli Pancar Kvass Tarifi…..

Ağırlıklı olarak pancarla yapılan Kvass hafif tatlımsı tadı ve yumuşacık içimi ile en sağlıklı içeceklerin başında gelir. Sindirim enzimlerinden zengin, mide asidini destekleyen Pancar Kvass tam bir sağlık deposudur.

 Kullanılacak olan saklama kapları mutlaka cam olmalı ve sıcak suda steril etmelisiniz. Sebzeler mümkünse doğal yetiştirilmiş, ilaçsız olmalı ve çok iyi yıkanıp temizlenmelidir. Mutlaka içme suyu tercih edilmelidir. Hazırlanan ortamın ve ellerinizin temizliği de çok önemlidir. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…

Malzemelerimiz:

 • 1 litrelik kavanoz (kapağı ve şişesi steril edilmiş),
 • 3 adet orta boy pancar,
 • 2 minik  diş sarımsak (tercih edilirse),
 • 1 adet acı biber (tercih edilirse),
 • 1 küçük kahve fincanı ev yapımı yoğurdun suyu (yada peynir altı suyu),
 • 2-3 çay kaşığı deniz tuzu,
 • yeteri kadar temiz su,

Yapılışı:

1- Pancarları iyice yıkayın, kabuklarını soyun ve soyulduktan sonra da yıkayın. Küp şeklinde ya da yarım ay şeklinde ince dilimler halinde doğrayın.

2- Kavanoza pancarları, sarımsak tanelerini ve acı biberi de ekleyin.

3- Üzerine, deniz tuzu (iri olmasın) ile yoğurt suyunu (yada peynir altı suyu) ilave edin.

4- Kavanozun üzerinde iki parmak boşluk kalacak şekilde su ile doldurun ve streç film ile sıkıca kapatın. Kavanozun çevresinde streç filmi birkaç defa dolayın ve sonra da kapağını sıkmadan gevşekçe üzerine koyun.

5- Doğrudan güneş ışığı almayan bir yerde mayalanmaya bırakın. Her gün 1-2 defa kavanozu sallayarak karıştırın.

6- Eğer üzerinde küf görürseniz ağzını açıp koklayın. Kötü bir koku varsa bozulmuş demektir. Sadece küf var ise bulaşığı kalmayacak biçimde kağıt havlu ile alıp atın.

7- Hava ya da bulunduğu ortamın sıcaklığına göre 3-6 gün sonra karışımı süzün ve yine temiz cam şişe ya da kavanoza boşaltın. Kavanozun kapağını sıkıca kapatın.

İlginizi Çekebilir:  Sıcak Havaların Soğuk Şerbeti Demirhindi....

8- İçilmeye hazır pancar Kvass‘ı mutlaka buzdolabında saklayın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…👍👍👍

Pancar, yüksek mineral içeriği ile lenf akışını destekler ve karaciğer ile böbreklerdeki detoks sürecine katkı sağlar. Pancarın suyunun doğal fermentasyon kullanılarak çıkartılmasıyla yapılan bir içecek olan Kvass, pancarın tüm faydalarını katlar. Ayrıca fermentasyon süreci, içeriğinde yüksek miktarda probiyotik ve enzim oluşmasını sağlar.

Doğu Avrupa ülkelerinde bağışıklık sitemini güçlendirmek için tercih edilen Kvass, sağlık açısından oldukça faydalıdır. Ağırlıklı olarak pancarla yapılan Kvass hafif tatlımsı tadı ve yumuşacık içimi ile en sağlıklı içeceklerin başında gelir.

Magnezyum, fosfor, amino asitler, çok nadir olan B12 dahil olmak üzere C ve B vitaminlerini içeren Kvass geleneksel olarak çavdar veya arpa ekmeği ile fermente edilir. Ancak fermantasyonu hızlandırmak için (mutlaka evde yapılmış) peynir altı suyu (kefir suyu ya da yoğurt suyu) ile de yapılmaktadır.

Kvass Tarifi İçin Öneriler;

 1. Sarımsak ya da acı sevmiyorsanız kullanmayın.
 2. Sıcak ortamlarda daha hızlı fermente olur.
 3. Peynir altı suyu ya da tuz miktarlarını damak tadınıza göre arttırıp azaltabilirsiniz. Peynir altı suyunu çok fazla kullanırsanız kaygan, sümüksü bir doku oluşur. Tuzunu çok azaltırsanız küflenme yapabilir.
 4. Fermentasyon sırasında sıvının üst tabakasında ince bir kef oluşursa kaldırıp atın. Kavanozun ağzını peçete ile temizleyin ve Kvass suyunu süzerek kullanın. Kötü bir koku varsa kullanmayın.
 5. Süzdüğünüz pancarları salata olarak tüketebilirsiniz veya tekrar kavanoza alıp içine aynı malzemelerle, hazırladığınız Kvass suyundan da yarım su bardağı ekleyip, bir kez daha mayalama yapabilirsiniz.