Kapat

Zerdeçallı Baharatlı Muzlu Smoothie

Anasayfa
İçecek Zerdeçallı Baharatlı Muzlu Smoothie

Zerdeçal; “demir”, “manganez”, “B6”, “potasyum” ve “diyet lifi” kaynağıdır. Yapılan bilimsel araştırmalarda Zerdeçal içeriğinde bulunan “Curcumin” maddesinin antioksidan etkisinin “E “ve “C” vitaminlerinden daha güçlü olduğu keşfedilmiştir. Ayrıca, Curcumin maddesinin kanser önleyici ve tümör hücrelerinin çoğalmasını engelleyici özelliğinin olduğu da bilinmektedir.

Zerdeçal kurutularak toz haline getirilir ve genellikle yemeklerde böyle kullanılır. Tatlılarda, çorbalarda, pilavlarda, sebzelerde ayrıca etleri marine etmek ve etli yemeklere lezzet katmak için kullanılır. Kısacası günün her anında ve her öğünde kullanılabilir.

Zerdeçal ile sabah kahvaltısı için “Zerdeçallı Baharatlı Muzlu Smoothie” hazırlayalım…

Malzemelerimiz:

  • 1 adet buzlukta dondurulmuş muz,
  • 1 su bardağı süt,
  • 1 küçük parça taze zencefil,
  • 1/2 çay kaşığı toz tarçın,
  • 1/2 çay kaşığı toz zerdeçal,
  • çeyrek çay kaşığı kakule (isteğe bağlı),
  • 1/2 çay kaşığı anason (isteğe bağlı),

Yapılışı:

Tüm malzemelerin hepsini birlikte bir kap içerisinde blendırdan geçirelim ve soğuması için buzdolabında biraz bekletelim. Sonra, Smoothie’miz hazır demektir. Soğuk olarak ikram edelim. Afiyet olsun…

Smoothie: taze meyve ya da meyve suyundan yapılmış, tatlı ve dondurulmuş bir içecektir. Milk Shake’e ve İce Slush’a benzemektedir..

Kakule: Zencefillerden ıtırlı bir bitki. Hoş lezzeti ve kokusundan dolayı baharat olarak kullanılır. Hindistan’da yabani olarak yetişir. Tohum olarak ve toz halinde kullanılır. Kahveli keklerde cazibeli bir tat vermektedir. İskandinav ülkelerinde  hamur işlerinde, el  emeği  ekmeklerde, kek ve tartlarda kullanılmaktadır.Bazı ülkelerde her derde deva olarak görülmekte (Hint, Çin gibi), iştah açıcı, sindirime yardımcı, gaz söktürücü, baş ağrısını giderici, tükrük artırıcı özelliği mevcuttur.