Kapat

İtalya Mutfağının Mascarpone Peyniri…..

Anasayfa
Kahvaltı İtalya Mutfağının Mascarpone Peyniri…..

İtalya Mutfağının Mascarpone Peyniri…..

İtalyan peyniri olarak da bilinen Mascarpone peynirinin geçmişi 16.yy’a kadar dayanıyor. Direkt inek sütünden yada tercihe göre manda sütünden ayrıştırılan süt kremasından yapılan bu peynir, lezzeti, krema kıvamında gibi oluşu ve kaymaksı lezzeti nedeniyle özelikle tatlıların yapımında kullanılıyor.

İtalya’da yapılan Tiramisu ‘ların içinde sadece Mascarpone peyniri kullanılmaktadır. Türkiye’ de profesyonel anlamda Tiramisu, Cheesecake ve üstün lezzetli tatlı yapmayı amaçlayan işletmelerde de mascarpone peyniri sıklıkla kullanılır. Evde yaptığınız Tiramisu ve pastanelerde yediğiniz Tiramisu arasındaki lezzet farklılığının ana nedeni Mascarpone peyniridir. Taze olarak yenen bu peynir, ayrıca meyvelerle birlikte yada kahvaltılarda da tüketiliyor.

Mascarpone peyniri, tereyağına göre %50 daha az yağlıdır ve taze süt kremasından günlük olarak yapılır. Düşük asitlidir, yani pH değeri normal peynirlere göre daha yüksektir, lezzeti süt kremasından gelir ve herhangi bir katkı maddesi kullanılmaz. Tatlı, soft ve yumuşak kıvamlı bir peynirdir. 

Özellikle Tiramisu da kullanılan, Mascarpone peyniri, Cheesecake için de rahatlıkla kullanılabilmektedir. Tatlılarınızın ve kahvaltılarınızın vazgeçilmezi olacak bu peyniri sofranızdan ve tatlılarından eksik etmeyin.

Mascarpone Peyniri Tarifi

Malzemelerimiz:

  • 400 gram krema,
  • 1,5 yemek kaşığı limon suyu,

Yapılışı:

1- Tencerenin içine, bir kaseyi havada tutacak kadar su koyun ve hafif bir şekilde kaynamasını bekleyin.

2- Suyun içerisine bir cam kaseyi, tencerenin tabana değmeyecek şekilde yerleştirin.

3- Ocağı kısık ateşe alın ve kasenin içine kremaları boşaltıp karıştırın.

4- Kremayı kenarlarında hafif baloncuklar çıkana kadar karıştırarak kaynatmadan ısıtın.

5- Baloncukları gördüğünüz an belirtilen miktarda limon suyunu katın ve 3 dakika kadar daha karıştırın. Ocaktan alın ve 3 dakika daha karıştırın.

6- Boza kıvamına geldiğinde, üzerine bir havlu serin ve tencerenin kapağını kapatıp, 4 saat kadar dinlendirin. Bu dinlenme işleminin ardından üstünü açıp bir gece yani yaklaşık 12 saat bekletin.

İlginizi Çekebilir:  Tereyağlı Yumurta Kapama

7- İyice koyulaşan peyniri, bir tülbentin içine aktarıp bir süzgecin içine koyun ve suyunun süzülmesi için bir süre daha bekletin.

8- Tamamen süzülen ev yapımı Mascarpone peynirinizi temiz bir kaseye aktarın ve doya doya tüketin.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…😋😋😋

İtalyan Mutfağının Savoyer Bisküvisi….

Malzemelerimiz:

  • 3 adet büyük yumurta beyazı,
  • 3 adet büyük yumurta sarısı,
  • 90 gram toz şeker,
  • 90 gram un,
  • 1 fiske tuz,

Üzeri için

  • bir miktar toz şeker,
  • bir miktar pudra şekeri,

Yapılışı:

1- Yumurta beyazlarını, bir fiske tuz ile birlikte hafif köpürene kadar 2 dakika çırpın.

2- Mikser çalışır durumda iken, toz şekeri azar azar ekleyin. Akışkanlığını kaybedip katılaşana kadar, mikserin ucu kaldırıldığında eğilip bükülmeyecek kıvama gelene kadar 4-5 dakika çırpın.

3- Yumurta sarılarını çatal ile hafif çırpın ve sonra beyazına ekleyin. Kesinlikle mikser kullanmadan bir spatula (veya tahta kaşık) yardımıyla nazik hareketlerle karıştırın.

4- Unu, 2-3 seferde eleyerek yumurtalara ekleyin. Yine, nazik bir şekilde pürüzsüz bir kıvam alana kadar alttan üste hareketlerle karıştırın.

5- Karışımı bekletmeden 1 cm’lik düz bir duy taktığımız krema sıkma torbasına alın (duy kullanmak şart değil, torbanın ucuna bir kesik atmanız da yeterli olacaktır).

6- Karışımı, yağlı kağıt serili fırın tepsiye aralarında 2 cm boşluk bırakarak, yaklaşık 7-8 cm uzunlukta sıkın. Üzerlerine, kıtırlık versin diye önce bir kat toz şeker serpiştirin.

7- Son olarak, üzerine pudra şekeri serpiştirip 1-2 dakika çekmesini bekleyin ve bir kat daha pudra şekeri serpiştirin.

8- Sonra, turbo (fanlı) konumda 200 derecede ısıtılan fırına verip, 5 dakika pişirin. Sürenin sonunda fırını açıp bir havalandırdıktan sonra gerekirse 1-2 dakika daha kontrollü bir şekilde hafif kızarana kadar pişirin.

İlginizi Çekebilir:  Elma ve Üzüm Sirkesini Kendimiz Yapalım...

9- Bisküvileri yağlı kağıtla birlikte tezgaha alın ve biraz soğumalarını bekledikten sonra yağlı kağıttan ayırın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…👍👍👍

Önemli Notlar:

1- Yumurtaların oda ısısında olmalarıdır.

2- Yumurta beyazlarını çok iyi çırpmak ve sonrasında diğer malzemelerle karıştırırken havasını söndürmemek gereklidir. Havası sönmüş bir karışım çok akışkan olur, tepsiye sıktığımızda çok yayılır ve sonuç olarak çok ince bisküviler elde edilir.

3- Ev yapımı Savoyer Bisküvi, hazır olanlara nazaran daha yumuşak ve kekimsi bir dokuya sahip oluyor. Bu nedenle kullanmadan önce en az 1 gün açıkta bekletip hafif kurutmak gerekiyor. Hatta bu süreyi 2-3 güne de çıkarabilirsiniz.

4- Savoyer Bisküvi’nizin tombik tombik olmasını istiyorsanız, özel kalıplarında pişirmelisiniz. Bu kalıplar, tahmin edebileceğiniz gibi düz olmadığından karışım sıcak fırına girince yayılmıyor ve daha dolgun bir bisküvi oluyor.

5- Hava almayacak şekilde saklanırsa 10 güne kadar dayanır.