Kapat

Pazar Keyfiniz Sahanda Pastırmalı Yumurta…

Anasayfa
Kahvaltı Pazar Keyfiniz Sahanda Pastırmalı Yumurta…

Pazar Keyfiniz Sahanda Pastırmalı Yumurta…

Pastırma dilimleri ıslaksa o pastırmanın kalitesi düşük demektir. Rengi aşırı kararmışsa, dış kısımları çok kuru, iç kısımları ise yumuşaksa kalitesi yine düşüktür diyebiliriz. Aynı şekilde mozaik bir görüntüsü olmayan, içinde boşluk oluşmuş sucuğun da kalitesi düşüktür. Yine aşırı pembemsi veya koyu kahverengi siyaha yakın rengi varsa, kesildiğinde etten çok yağ gözüküyorsa kalitesi düşüktür. En önemlisi pastırma ve sucuğu alırken koklanmalı ve kötü kokusu varsa almayınız. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…😁😁😁

Porsiyon: 2-3 kişilik,

Malzemelerimiz: 

  • 2-3 ince dilim pastırma,
  • 2 adet yumurta,
  • ½ yemek kaşığı tereyağı,
  • 2 yemek kaşığı su,

Yapılışı:

1- Sahana pastırmaları dizin ve su ile tereyağını ilave edin. Sahanın ağzını kapakla kapatıp 2-3 dakika kaynatın.

2- Yumurtalar tek tek kaseye kırın ve sonra pastırmaların üzerine dikkatlice boşaltın.

3- Sahanı tekrar kapatın ve 8-10 saniye bekleyin (bu sırada saniyeler sayın). Kapağı açın ve beyazlar pişince ocaktan alın. Sıcak olarak servisinizi yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…😁😁😁

Bilginize:

1- Servise gidecek tabak ısıtılmış olmalı ya da doğrudan sahanla servisi yapılabilir.

2- Kullanılacak tavalar bakır malzemeden yapılmış ise kalaylı, çelik malzemeden yapılmış ise çizilmemiş olmalıdır.

Antrikot Pastırma Hakkında

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesine konu olmuş meşhur Kayseri pastırması Anadolunun ve Türk mutfağının gözde lezzetlerinden biri olarak günümüzde ününü korumaya devam etmektedir.

Antrikot pastırma büyükbaş hayvan etinin sinirden arındırıldığı en güzel bölgesinden yapılmaktadır. %100 dana eti pastırma olan Antrikot pastırma içerisinde küçükbaş hayvan etine yer verilmemektedir. Orta yağlı ve sinirsiz pastırma olan Antrikot pastırma 1. kalite pastırma çeşitleri arasında yer almaktadır.

Pastırmanın dış yüzeyinde çemen neden bulunur?

Pastırma üzerine sürülen Çemen, pastırmaya lezzet katan en önemli unsurlardandır. Ancak, lezzet katmanın yanı sıra pastırmayı dış etkilere karşı korumaya, etin olması gerekenden fazla kurumasını önlemeye, hava ile temasını keserek kokmasını-bozulmasını engellemeye ve etin içerisinde bulunan yağların oksitlenerek pastırmayı acılaştırmasının önüne geçmek için çemen kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Tavada Yumurtalı Bayat Ekmek....

Saklama Koşulları

Pastırmanın saklama süresi, ambalajlama ve muhafaza koşullarına göre değişim göstermektedir. 0ºC ile +4ºC arasında muhafaza edilmelidir.