Kapat

Kıbrıs Lezzeti Çakızdes…

Anasayfa
Kahvaltı Kıbrıs Lezzeti Çakızdes…

Kıbrıs Lezzeti Çakızdes…

“İzni” diye de bilinen “Kişniş”, bilimsel adıyla Coriandrum sativum L’dir. Aynı zamanda Çin maydanozu olarak da bilinir. Rutubetli ortamları seven bu bitkinin tohumu kurutularak toz haline getirilir ve baharat ya da ilaç olarak kullanılır. Maydanoz’gillerden olan kişnişin yaprakları maydanoz bitkisini andırır. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

Malzemelerimiz:

  • ½ kilo kırma yeşil zeytin (acısı geçmiş ve yenecek hale gelmiş tatlandırılmış),
  • 1 yemek kaşığı kişniş,
  • 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı,
  • 1 diş sarımsak,
  • 1 adet limon (yarısının suyu sıkılacak, yarısı da minik minik küpler halinde doğranacak),

Yapılışı:

1- Bir havanda kişniş tohumunu çok az ezin. Daha çok aroma bırakması için kişniş tohumlarının iyice parçalayın.

2- Sarımsakları da iri kalacak şekilde ezin.

3- Bir karıştırma kabına kişniş, sarımsak ve zeytinyağ ile doğranan limonları ekleyip karıştırın.

4- Son olarak üzerine zeytinleri ilave ederek servisinizi yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 😅😅😅

Kişniş Nedir? Faydaları Nelerdir?

“İzni” diye de bilinen “kişniş”, bilimsel adıyla Coriandrum sativum L’dir. Aynı zamanda Çin maydanozu olarak da bilinir. Rutubetli ortamları seven bu bitkinin tohumu kurutularak toz haline getirilir ve baharat ya da ilaç olarak kullanılır. Maydanozgillerden olan kişnişin yaprakları maydanoz bitkisini andırır. Burdur, Isparta ve Konya’da oldukça yaygındır.

🍀 Ağustos ve Eylül aylarında olgunlaşan bu bitki toplanarak gölgeli ve havadar bir bölgede kurumaya bırakılır. Daha sonra bitki sapından tutularak sallanır ve tohumları dökülür.

🍀 En son ise toz haline getirilir. Ancak, toz haline getirirken ihtiyacımız kadarını toz haline getirmek doğru bir yaklaşımdır.

🍀 Çünkü tüm tohumlar çekilecek olursa zamanla aromasını kaybedebilir.

🍀 Toz haline gelmeyen tohumlar ise güneş görmeyen bir kısımda saklanmalıdır.

🍀 Güzel aromasından dolayı genellikle çiğ ya da kurutulmuş şekilde kullanılır.

İlginizi Çekebilir:  Mardin Mutfağının Lahmacunu Sembusek....

Faydaları Nelerdir?

1- Romatizma ve artrit karşıtı özellikleri vardır. Şişlikleri iyileştirmede büyük rol oynar.

2- Kişnişin dezenfekte, zehir giderici, antiseptik, mantar karşıtı ve antioksidan özellikleri sayesinde ise egzama, kuruluk ve mantar iltihabı gibi cilt sorunlarında kullanılması da faydalıdır.

3- Kişnişte bulunan linoleik asit, oleik asit, palmitik asit, stearik asit ve askorbik asit (C vitamini) kandaki kolesterol seviyelerini düşürmede çok etkilidir.

4- Kişnişte bulunan borneol ve linalol gibi bitki özü bileşenleri sindirime, böbreklerin düzgün çalışmasına yardımcı olurken aynı zamanda ishalin azalmasına da yardımcı olur.

5- Yüksek demir oranı olan kişniş, anemi görülen kişiler için çok faydalıdır. Kandaki demir oranının düşük olması nefes darlığına, kalp çarpıntısına, aşırı yorgunluğa ve bilişsel işlevlerde düşüşe sebep olabilir. Demir aynı zamanda enerji ve kuvveti artırır, kemik sağlığını geliştirir.

İlginizi Çekebilir:  Aydın Usulü Zeytinyağlı Etli Enginar Yemeği…Lütfen Tıklayınız….

6- Birçok araştırma kişnişin, mevsim alerjilerinin ve bahar nezlesinin rahatsız edici etkilerini azaltmaya yarayan yoğun antihistamik özellikleri bulunduğunu göstermektedir.

7- Kişniş yağı da bitkilerle, böceklerle, gıdalarla ya da diğer maddelerle temastan kaynaklanan alerjik tepkileri azaltır.